Witamy w serwisie gieldarow.pl

Konto

Posiadanie konta umożliwi ci dodawanie darmowych ogłoszeń!

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz konta, możesz się zarejestrować»

Logowanie
Przypomnij hasło!

Region

Region

Od 15 do 26 maja będzie można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu SMOG STOP realizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Program SMOG STOP „Dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji” jest kontynuacją Programu Pilotażowego realizowanego w 2016 roku.

 W uruchamianym programie, podobnie jak w roku ubiegłym, o udzielenie dofinansowania w formie dotacji będą mogły się ubiegać osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami jednorodzinnego budynku mieszkalnego.

 Warunkiem koniecznym uzyskania dotacji w ramach Programu SMOG STOP jest wymiana źródła ciepła w oddanym do użytkowania i ogrzewanym obiekcie, tj. fizyczna likwidacja dotychczasowego źródła ciepła opalanego paliwem stałym pracującego na potrzeby centralnego ogrzewania, zabudowa nowego źródła oraz dostarczenie wraz z wnioskiem:

 • zdjęcia obecnego źródła lub w przypadku jego likwidacji przed dniem 15.05.2017 r. imiennego dokumentu zezłomowania - karty przekazania odpadu (za wyjątkiem likwidacji – rozbiórki pieców kaflowych lub trzonów kuchennych wówczas wymagane są protokoły potwierdzające wykonanie prac).
 • zdjęcia budynku w zakresie w jakim planowana jest do przeprowadzenia jego termoizolacja

 

Wnioski o dofinansowanie przyjmowane będą od 15 do 26 maja 2017 roku.

 Można je będzie składać w siedzibie WFOŚiGW w Katowicach przy ul. Plebiscytowej 19 w godzinach od 7:30 do 15:30 lub przesłać pocztą (decyduje data wpływu do Funduszu).

UWAGA: Wnioski złożone przed lub po terminie naboru nie będą podlegały rozpatrywaniu.

 Szczegółowe informacje, w tym regulamin programu oraz wniosek znaleźć można na stronie WFOŚiGW:

Czytaj dalej »

UCHWAŁA ANTYSMOGOWA ZASADY

 

 1. Zakaz używania paliw złej jakości, mułów
 2. Zakaz używania drewna o wilgotności powyżej 20 proc.
 3. Wymiana starych kotłów w ciągu 10 lat na kotły klasy 5 .
 4. Koleje Śląskie za darmo, gdy normy pyłów zostaną przekroczoneOd 1 września 2017 roku zakaz używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery, czyli węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drewna.

Sama uchwała nie zakazuje spalania węgla czy drewna, ma spowodować natomiast stosowanie odpowiednich jakościowo paliw stałych w odpowiednich urządzeniach grzewczych. 

 

Link do uchwały antysmogowej : tutaj.

Czytaj dalej »

Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma zmianami związanymi z zasadami parkowania w mieście. Od 15 lipca w Rybniku opłaty za parkowanie w pasie drogowym pobierane będą tylko w dni robocze. Ujednolicone zostały też godziny płatnego parkowania na rybnickich parkingach miejskich.

Czytaj dalej »

W województwie śląskim, najwięcej problemów z dostawami energii jest w Rybniku. W Gminie Gaszowice wiatr pozbawił prądu ponad 2800 odbiorców. Problemy z dostawą energii występują także w powiecie wodzisławskim oraz w Goleszowie w powiecie cieszyńskim oraz w gminie Porąbka w powiecie bielskim. Energetycy od rana pracują nad usuwaniem awarii.

Usuwanie awari może potrwać jescze do wieczora jak informuje tauro na swoich stronach :

Lista awari poniżej lub na stronach tauron awarie .

Czytaj dalej »

Uprzejmie informuję, że w Rybniku w drugą sobotę miesiąca, w dniach: 11 lipca, 8 sierpnia, 12 września 2015 r. w godz. 9.00-17.00 zorganizowany będzie na rybnickim Deptaku

(ciąg ulic Jana III Sobieskiego i Powstańców Śląskich) Pchli Targ, Giełda Staroci i Rękodzieła

Czytaj dalej »

Od lipca zaczną obowiązywać nowe tabele stawek roamingowych za połączenia komórkowe w Unii Europejskiej. Ceny maksymalne w złotych lekko spadną. Za minutę połączenia z zagranicy Polacy zapłacą nie więcej niż 95 groszy.Czytaj dalej »

W Rybniku drogi pozalewane , przejazd koło targowiska , w okolicacg dworca na Kotucza i kilku ulicach w centrum nie przejezdy . Droga w strone Chwałęcić na wysokości Kotwicy zatarasowana przez drzewo .

Dach w kamienicy adwokatów  przy ulicy Młyńskiej uszkodzony a pokrycie dachu zerwane .

Straż pożarna usuwa skutki intensywnej nawałnicy w Rybniku .

Czytaj dalej »

Prezydent Miasta ogłasza dla mieszkańców Rybnika zbiórkę zużytych baterii i tonerów. Akcja odbędzie się w dniach 19-21 maja br. na terenie Urzędu Miasta Rybnika.

 

Zużyte baterie i tonery będzie można oddać w Wydziale Ekologii Urzędu Miasta Rybnika (pokój 012 na parterze budynku przy ul. Bolesława Chrobrego 2).

Osoby, które przyniosą co najmniej 10 zużytych baterii lub 5 zużytych tonerów i będą chętne do sadzenia drzew, otrzymają pokwitowanie z informacją o możliwości odbioru ufundowanej przez Nadleśnictwo Rybnik sadzonki sosny pospolitej. 

Sadzonki będzie można odebrać w Szkółce Nadleśnictwa Rybnik przy ul. Wielopolskiej 6 w Rybniku w terminie do 30 czerwca br.

Jedna osoba może otrzymać maksymalnie 10 sztuk sadzonek drzew.

 

Czytaj dalej »

Po wprowadzeniu ostatnich zmian w kodzie strony , ruszyła nowa responsywna wersja strony internetowej gieldarow . Wprowadzona responsywność strony oznacza że użytkownicy mobilni których cały czas przybywa będą mieli lepiej przystosowana rozdzielczość i dostępność menu do różnych typów ekranów , smartfonów i tabletów .

Czytaj dalej »

Od 10 kwietnia fontanna na Placu Jana Pawła II, w sąsiedztwie rybnickiej bazyliki, zachwycać będzie nowymi pokazami. Podziwiając instalację, będzie można zobaczyć w sumie aż siedem różnorodnych pokazów wodno-świetlno-muzycznych.Z instalacji popłyną dźwięki nie tylko muzyki klasycznej, ale i kompozycje z nurtu dance oraz pop. Prezentację wszystkich pokazów zaplanowano między 10 a 12 kwietnia (oraz podczas Dni Rybnika). Potem poszczególne pokazy będą uruchamiane zgodnie z ustalonym harmonogramem.

Jakich kompozycji można się spodziewać? Wodne obrazy wzbogacone barwnymi światłami, tworzyć będą się m.in. do muzyki takich twórców, jak: Gershon Kingsley, Vangelis, Jean Michel Jarre, Andrea Bocelli, Richard Clayderman. Nie zabraknie utworów klasyków: L. van Beethovena, W.A. Mozarta, J.S. Bacha, G.F. Hendla, A. Vivaldiego, G. Bizeta, G. Verdiego czy J. Offenbacha. Ciekawostką będzie z pewnością pokaz dance do muzyki takich artystów, jak Bengro Garcia, Beatcreator i 4Noize.

Fontanna będzie działać w godzinach od 9.00 do 24.00. Od rana do 19.50 oglądać będzie można pokazy wodne. Prezentacje wodno-świetlno-muzyczne zaplanowano w godzinach od 19.50 do 22.00 (w przerwach pokazy wodno-świetlne). Między 22.00 a 24.00 obserwować będzie można barwną płytę fontanny.

Warto przypomnieć kilka informacji na temat działania fontanny. Jej podstawę stanowi podziemna betonowa niecka, przykryta kamiennymi płytami. Instalacja posiada cztery tzw. obrazy wodne. Efekt pierwszego tworzony jest przez system 70 dysz rozmieszczonych w 5 rzędach i oświetlonych za pomocą ledowych reflektorów. Strumień wody sięga tu 3 m. Drugi obraz tworzy 26 dysz drobno kropelkowych (mgielnych) o strumieniu wody do 1,5 m. Efekt wizualny trzeciego obrazu wodnego tworzony jest przez rozmieszczone w dwóch rzędach agregaty o strumieniu parabolicznym, o wysokości do 2,5 m oraz długości do 4 m. Strumień daje tutaj efekt tzw. „szklanej rurki". Oświetlenie strumieni realizowane jest za pomocą reflektorów LED zintegrowanych z agregatami. Okresowe zalewanie płyty fontanny i czasowe utrzymywanie około dwucentymetrowego lustra wody składa się na obraz czwarty.

 

źródło www.rybnik.eu

Czytaj dalej »

W związku z remontem gwarancyjnym skrzyżowania ulic Łony – Sobieskiego – Powstańców Śl. – Gliwicka, w dniach od 25 – 29 marca br. planowane jest zamknięcie skrzyżowania.

Wprowadzone zostaną objazdy:

 • Objazd ul. Plac Wolności:
  rondo Gliwickie (DK 78, DW 935), ulicą Wyzwolenia (DW 935) przez rondo Mikołowskie, ulicą Sybiraków (DW 935) przez rondo Powstańców Śl., ulicą Chrobrego, ulicą 3 Maja do ulicy Plac Wolności,
 • Objazd ul. Gliwicka: 
  ulicą Plac Wolności, ulicą 3 Maja, ulicą Chrobrego, ulicą Miejską, ulicą Hallera, ulicą Wiejską, ulicą Raciborską przez rondo „Plaza”, ulicą Dworek przez rondo Wileńskie, ulicą Kotucza (DK 78, DW 935) do ronda Gliwickiego.

Dodatkowo zamknięty zostanie wlot ulicy Sobieskiego i wylot ulicy Powstańców Śl. W związku z tym na ulicy Sobieskiego (odcinek od ulicy Św. Jana do remontowanego skrzyżowania) i na ulicy Powstańców Śląskich (od Placu Jana Pawła do remontowanego skrzyżowania) obowiązywać będzie ruch dwukierunkowy.

 

Czytaj dalej »

„Wiosna na Gzelu" to motyw przewodni kolejnego spaceru w ramach akcji „Przewodnik czeka w Rybniku", zaplanowanego na niedzielę, 22 marca.

Uzbrojeni w dobry humor i dobre buty ruszymy o godz. 11.00 z Placu Wolności, autobusem w kierunku dzielnicy Chwałęcice (parking przy skrzyżowaniu ulic B. Czecha i Gzelskiej).
Tym razem uczestnicy wycieczki wiosny szukać będą pod wodzą przewodnika PTTK Krzysztofa Koterby.

W planach m.in. ścieżka przyrodnicza, o której opowie pracownik Nadleśnictwa. Atrakcji jak zwykle nie zabraknie! Serdecznie zapraszamy!

Akcja „Przewodnik czeka...w Rybniku", organizowana jest przez grupę pasjonatów z rybnickiego PTTK, Wydziału Promocji Urzędu Miasta Rybnika i serwisu "Zapomniany Rybnik".

 

źródło www.rybnik.eu

Czytaj dalej »

Od poniedziałku, 2 marca przejezdny jest przebudowany most na ul. Podmiejskiej.

Przebudowa mostu była częścią remontu ul. Podmiejskiej, na odcinku od ul. Rudzkiej do ul. Św. Maksymiliana. Inwestycja kosztowała 10,7 mln zł z czego 8,2 mln zł stanowiło dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.  
Prace, rozpoczęte 18 czerwca ub. roku prowadziło konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Wielobranżowe BANIMEX Sp. z o.o.z Będzina  i Auto-Trans Asfalty Sp. z o.o.z Gierałtowic. W ramach inwestycji wykonano rozbiórkę starego mostu i budowę nowego o nośność do 50T (200 kN/oś) - klasa "A", przebudowano odcinek drogi z poszerzeniem jezdni do 7m , z przystosowaniem konstrukcji do nośności 115 kN/oś, przebudowano skrzyżowanie ulic Podmiejska- Św. Maksymiliana do 3 pasów ruchu, poszerzono chodniki i ciągi pieszo-rowerowe, przebudowano również oświetlenie uliczne, kanalizację deszczową i urządzenia elektroenergetyczne i teletechniczne.

źródło  rybnik.eu

Czytaj dalej »

Wprowadzono opłaty . Kolejne zmiany w otomoto , otodom tablicy czy allegro

Czytaj dalej »

Jak palić czysto węglem i drewnem przedstawia nam serwis czysteogrzewanie.pl 

Ogrze­wa­nie węglowe nie musi być śmier­dzące i uciąż­liwe. Nawet w naj­star­szym piecu możesz palić bez dymu i cią­głego bie­ga­nia do kotłowni. Wystar­czy nauczyć się palić właściwie.

Lep­szą metodą pale­nia w więk­szo­ści kotłów jest roz­pa­la­nie od góry. Likwi­duje ona nie­mal cał­ko­wi­cie dym, nie wymaga cią­głego doglą­da­nia kotłowni i daje dużo wię­cej cie­pła z tej samej ilo­ści opału.

Korzy­ści z roz­pa­la­nia od góry

oszczę­dzasz pie­nią­dze — spa­lasz drogi opał efek­tyw­niej, więc zuży­jesz go dużo mniejoszczę­dzasz czas — roz­pa­lasz raz i masz spo­kój na 12 do 24 godzin. Nie musisz bie­gać i dokła­dać węgla, pil­no­wać aby nie wyga­sło, nie musisz wsta­wać w nocy i dokła­dać aby nie zamar­z­nąć — po pro­stu roz­pa­lasz wie­czo­rem, a rano nadal jest przy­jem­nie cie­pło lub cho­ciaż zno­śnie, a nie podmuch Sybe­rii jak do tej porymasz stale cie­pły dom — zmie­nia­jąc filo­zo­fię ogrze­wa­nia z prze­pa­la­nia na cią­głe grza­nie, masz zawsze kom­fort cieplny w domu przy zbli­żo­nym zuży­ciu opałuchro­nisz swoje zdro­wie — prze­sta­łeś pro­du­ko­wać kłęby tru­ją­cego dymu. Sąsie­dzi będą się zasta­na­wiać, czemu nie palisz w piecu, albo skąd masz pie­nią­dze na ogrze­wa­nie gazowe

Minusy roz­pa­la­nia od góry

dokła­da­nie opału w trak­cie pale­nia nie­za­le­cane — z początku możesz to trak­to­wać jako sporą wadę, ale potem zoba­czysz, że to tylko pro­blem two­ich nawy­ków. Oczy­wi­ście nie jest to stu­pro­cen­towo wygodne, ale w zamian otrzy­mu­jesz taki zysk pie­nię­dzy i cie­pła, że zwy­kle warto nauczyć się innej filo­zo­fii pale­nia.
Tak już jest z kotłami gór­nego spa­la­nia, że możesz w nich palić eko­no­micz­nie jeśli nie dokła­dasz wcale lub dokła­dasz czę­sto acz małymi por­cjami (co nie jest zbyt wygodne). Tego pro­blemu nie ma w kotłach dol­nego spa­la­nia, ale tam nie spa­lisz np. miału.dłu­żej trwa nagrze­wa­nie insta­la­cji — jeśli przy­wy­kłeś, że roz­pa­lasz i po 10 minu­tach kalo­ry­fery są czer­wone, to się zawie­dziesz: przy roz­pa­la­niu od góry nagrza­nie całej insta­la­cji do tem­pe­ra­tury zada­nej trwa (zależ­nie od kotła, insta­la­cji i pogody) 30–60 minut. Tyle że szyb­kość nagrze­wa­nia insta­la­cji nie jest naj­waż­niej­sza. Pozna­jąc filo­zo­fię eko­no­micz­nego ogrze­wa­nia zro­zu­miesz, że istotne jest utrzy­ma­nie w miarę sta­łej, kom­for­to­wej tem­pe­ra­tury w domu, a do tego bły­ska­wiczne nagrze­wa­nie insta­la­cji nie jest potrzebne.koniecz­ność naby­cia wprawy — musisz nauczyć się na pró­bach i błę­dach, jak roz­pa­lać sku­tecz­nie i ile opału wsy­pać przy aktu­al­nej pogo­dzie za oknem, aby zasyp nie wypa­lił się za szybko ani nie prze­grzał domu. Podob­nie jak przy nauce pale­nia "od dołu", tak i tutaj trzeba poświę­cić tro­chę czasu na zdo­by­cie wprawy. Nie jest to tech­nika dużo bar­dziej skom­pli­ko­wana, lecz nieco inna, przez co nie­które dawne nawyki trzeba zmienić.

Czytaj dalej »

Nadana w ten sposób przesyłka zostanie automatycznie wydrukowana, zapakowana w kopertę i dostarczona adresatowi przez listonosza Poczty Polskiej.

Jeśli chcemy skorzystać z takiej usługi, to musimy być zarejestrowanym użytkownikiem platformy – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Grzegorz Świdwiński, prezes spółki Poczta Polska Usługi Cyfrowe. – Wchodzimy na platformę, naciskamy przycisk ,,nowa przesyłka’’, komponujemy list, możemy do niego dodać także załączniki i wybieramy sposób jego dostarczenia, czy jest to list polecony, czy polecony ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Wciskamy „enter” i sprawa jest załatwiona.

                                                       

Po nadaniu przesyłki nadejdzie powiadomienie w formacie PDF. Będzie ono podobne do tego, które klient otrzymuje po dokonaniu przelewu elektronicznego w banku. Odpowiednio przygotowany plik w formacie PDF jest wystarczającym potwierdzeniem, że list polecony został wysłany.

Użytkownik dostaje informację o czterech statusach – mówi Grzegorz Świdwiński. – Informujemy go o tym, że przyjęliśmy zlecenie do realizacji, że zostało wydrukowane, że zostało nadane do operatora pocztowego i że zostało odebrane, jeśli ktoś wybrał opcję potwierdzenia odbioru. W tym momencie prawo pocztowe mówi, że datą nadania jest data przekazania do operatora pocztowego. Natomiast my chcemy, żeby datą nadania była data naciśnięcia „enter”, i nad tym w tym momencie pracujemy.

Platforma Envelo działa od roku. Początkowo umożliwiała skorzystanie z trzech usług. Oprócz neolistu, czyli listu nadawanego przez internet, a doręczanego przez listonosza, były to: neokartka, czyli kartka pocztowa nadawana za pośrednictwem internetu, którą adresat otrzymuje w formie drukowanej, oraz neoznaczek, czyli znaczek do samodzielnego wydruku (w połowie listopada pojawiły się neoznaczki na listy polecone). W kwietniu uruchomione zostały usługi dla wystawców i odbiorców faktur, czyli Neofaktura i Neorachunki.

Wraz z uruchomieniem neolistu rejestrowanego wprowadzamy też inne zmiany na platformie Envelo – podkreśla Świdwiński. – Nowy design skrzynki, tzw. mailboksa, przygotowanie do pełnej integracji pomiędzy listami elektronicznymi i korespondencją papierową – wymienia.

Należąca do grupy kapitałowej Poczta Polska spółka Poczta Polska Usługi Cyfrowe łączy tradycyjne usługi pocztowe z nowoczesnymi kanałami komunikacji internetowej. Umożliwia wygodny dostęp do oferty Envelo za pomocą urządzeń mobilnych i stacjonarnych.

Uruchamiamy też tzw. Konto Zaufane i skrzynkę, która będzie w przyszłości służyła do nadawania listów elektronicznych poleconych – informuje prezes Świdwiński.

Czytaj dalej »

W okresie od 22 grudnia 2014 r. (poniedziałek) do 6 stycznia 2015 r. (wtorek) autobusy na liniach organizowanych przez Zarząd Transportu Zbiorowego kursować będą według zmienionych zasad.

Czytaj dalej »

Od czwartku, 4 grudnia planowane jest zamknięcie ulicy Sportowej na odcinku od ulicy Raciborskiej do ulicy Racławickiej (I etap prac).

Zamknięcie związane jest z zaplanowana na ok. 7 miesięcy przebudową ulicy Sportowej, łącznie ze skrzyżowaniem (ul. Racławicka).

Dojazd do posesji zostanie utrzymany. Dla pozostałych uczestników ruchu wprowadzone będą objazdy:

Objazd ul. Sportowa dla pojazdów do 3,5t:
ulicą Raciborską (DW 935), ul. B. Krzywoustego przez rondo Garbocze i rondo Szolnok, ul. Zygmunta Starego, ul. Racławicką do ulicy Sportowej,

Objazd ul. Raciborska dla pojazdów do 3,5t:
ulicą Sportową, ul. Racławicką, ul. Zygmunta Starego przez rondo Szolnok, ul. B. Krzywoustego przez rondo Garbocze do ulicy Raciborskiej (DW 935).

Objazd ul. Sportowa dla pojazdów powyżej 3,5t:
ulicą Raciborską (DW 935), r. Lievin, ul. Obwiednia Południowa, r. Północno – Irlandzkie, ul. Wodzisławską (DK 78), ul. Hetmańską, ul. Górnośląską, ul. Wołodyjowskiego, rondo Szolnok, ul. Zygmunta Starego, ul. Racławicką do ulicy Sportowej,

Objazd ul. Raciborska dla pojazdów powyżej 3,5t:
ulicą Sportową, ul. Mościckiego, ul. Janasa, ul. Górnośląską, ul. Hetmańską, ul. Wodzisławską (DK 78) przez r. Północno – Irlandzkie, ul. Obwiednia Południowa przez r. Lievin do ulicy Raciborskiej (DW 935).

Za utrudnienia w ruchu przepraszamy.

Czytaj dalej »

Prezydent Miasta Rybnika, Adam Fudali, zaprasza mieszkańców do uczestnictwa w tradycyjnych obchodach Święta Niepodległości.

Czytaj dalej »

Stworzenie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Rybnika jest kolejnym krokiem w kierunku podjęcia skutecznej walki o bezzwrotne środki zewnętrzne wspomagające działania na rzecz poprawy jakości powietrza w naszym regionie. Jest to jeden z absolutnych priorytetów naszego miasta na nową perspektywę 2014-2020.

Zgodnie z wymaganiami Komisji Europejskiej, Plany Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020 będą stanowić podstawę do ubiegania się o jakiekolwiek bezzwrotne dotacje z zakresu m.in.: walki z niską emisją, energooszczędności infrastruktury, niskoemisyjnego transportu. Zgodnie z przyjętymi zasadami każdy PGN musi obowiązkowo zawierać w sobie m.in. bazę danych pozwalającą na ocenę gospodarki energią na terenie miasta oraz inwentaryzację emisji gazów cieplarnianych. W ramach działań związanych z tworzeniem planu przewidziano także przeprowadzenie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla powstałego dokumentu.

Czytaj dalej »

Dzięki staraniom prezydenta Rybnika Adama Fudalego, czeski przewoźnik TigerExpress wprowadza nowe połączenia z Rybnika do Ostrawy oraz na lotniska Katowice-Pyrzowice i Kraków-Balice.

 

Czeski przewoźnik TigerExpress wprowadza nowe połączenia z Rybnika do Ostrawy oraz na lotniska Katowice-Pyrzowice i Kraków-Balice. Połączenia będą kursować kilka razy dziennie – ceny zaczynają się od 19 złotych.

 „Uruchomienie tej linii to doskonałe udogodnienie komunikacyjne dla mieszkańców dla całego regionu – zarówno rybnickiego jak i ostrawskiego. To bardzo dobra alternatywa, dla innych środków komunikacji, a zrazem ważny element sprzyjający promocji całego regionu. Co ważne, propozycja ta wpisuje się w zapisy strategii promocji miasta Rybnika na lata 2014-2019, dotyczące wykorzystania potencjału bliskości Ostrawy.” - mówi Adam Fudali, prezydent Rybnika.

 

Tematowi tych połączeń poświęcona będzie wyjazdowa konferencja prasowa, zaplanowana na 5 listopada – o jej szczegółach wkrótce.

 

TigerExpress przy współpracy z miastem Rybnik uruchamia nowe połączenia, które będą dostępne od niedzieli 26 października. Wszystkie kursy będą obsługiwane komfortowymi busami z wysokim standardem usług pokładowych. „Dzięki staraniom miasta i Pana Prezydenta, Rybnik będzie za pomocą nowych połączeń świetnie skomunikowany nie tylko z niedalekimi lotniskami, jak również z Ostrawa, Praga i innymi czeskimi miastami”, mówi Peter Jančovič, Prezes Zarządu przewoźnika.

 

Nowe połączenia będą odjeżdżać z przystanku komunikacji międzynarodowej, który znajduje się na dworcu autobusowym w Rybniku, przy ul. Budowlanych.

Oferta od 26 października będzie się prezentować następująco:

•  7  kursów Rybnik – Ostrava już od 19 zł – czas przejazdu około 55 minut

•  7  kursów Rybnik – Katowice Airport już od 29 zł – czas przejazdu około 55 minut

•  2 kursy Rybnik – Kraków Airport już od 29 zł – czas przejazdu około 1 h 50 min.

 

Przewoźnik jest oficjalnym partnerem lotnisk w Katowicach i Krakowie. Przystanki na lotniskach są specjalnie oznakowane i znajdują się bezpośrednio przed budynkami terminali. W Ostrawie busy zatrzymują się na dworcu kolejowym Ostrava-Svinov oraz w centrum Ostrawy.

 

Wszystkie połączenia TigerExpress objęte są obowiązkową rezerwacją miejsc, podróż bez wcześniejszej rezerwacji nie jest możliwa. Bilety można kupić za pośrednictwem strony www.tigerexpress.eu  rezerwacji można również dokonać telefonicznie pod numerem telefonu : +48 608 92 19 19. Od listopada bilety będzie można również nabyć w punktach ZTZ na dworcu autobusowym Rybnik oraz na Placu Wolności.

 

TigerExpress jest częścią sieci połączeń największego czeskiego prywatnego przewoźnika kolejowego RegioJet i autokarowego Student Agency Express. Dzięki temu w Ostrawie nowe połączenia będą  skomunikowane z szybkimi pociągami InterCity RegioJet, które kursują pomiędzy Ostrawą i Pragą. Czas przejazdu z Rybnika do Pragi wynosi około 4 i pół godziny, i na całą podróż busem oraz pociągiem wystarczy tylko jeden bilet – najtańsze bilety już od 55 złotych do kupienia na www.tigerexpress.eu.

 

Oprócz do Pragi, w Ostrawie można się również wygodnie przesiąść na kursy w kierunku Ołomuńca, Brna, słowackiej Żyliny, Koszyc oraz austriackiego Wiednia i lotniska Wiedeń-Schwechat. 

Kursy będą obsługiwane nowoczesnymi busami marki Mercedes, Volkswagen oraz Renault, wyposażonymi w klimatyzację i bezpłatne Wifi. Kierowcy oraz piloci serwują bezpłatny poczęstunek – kawę, wodę oraz drobne słodycze. Do kupienia są również inne napoje oraz drobne przekąski.

 

W załączeniu rozkłady jazdy.

Czytaj dalej »

W związku z przebudową skrzyżowania ulic Łony–Sobieskiego–Powstańców Śl.–Gliwicka, od 7 do 13 lipca planowane jest połówkowe zajęcie jezdni i sygnalizacja wahadłowa. Natomiast od 14 do 28 lipca planowane jest całkowite zamknięcie skrzyżowania.

Czytaj dalej »

W Rybniku gościli Anna Karna i Maciej Orłoś – prowadzący program „Nie ma jak Polska". Efekty ich pracy w naszym mieście można będzie zobaczyć już w niedzielę, 29 czerwca, na antenie TVP1 o 10.35.

Czytaj dalej »

Lepszym prezentem na nadchodzący Dzień Ojca niż kosmetyki, krawat czy kolejna para skarpet mogą okazać się narzędzia do majsterkowania. Dalmierz, niwelator laserowy czy skrzynia o nietypowej konstrukcji mogą ucieszyć niejednego mężczyznę. Niezależnie od tego, czy lubi majsterkować, czy ma dwie lewe ręce, to takie gadżety wcześniej czy później okazują się przydatne.

Czytaj dalej »

Przed nami weekend z Dniami Rybnika. Obchodzone po raz siódmy Święto Miasta rusza w piątek, 13 czerwca

Czytaj dalej »

Galeria basenu Ruda

2014-06-04

Kąpielisko „Ruda" – to samo, ale już nie takie samo, rusza w najbliższą niedzielę, o godz. 9.00. Z okazji Dnia Dziecka, dla dzieci do lat 16 tego dnia wstęp bezpłatny .

Czytaj dalej »

Dzisiaj od godziny 12.00 do 20.00 policjanci śląskiej drogówki przeprowadzą na drogach naszego województwa działania pod kryptonimem "TRZYMAJ SIĘ PRAWEGO PASA". Ideą tej akcji jest ograniczenie niepożądanych zachowań kierujących i poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Czytaj dalej »


8 i 9 maja przy Urzędzie Miasta w Rybniku zagości mobilne centrum nauki „Planeta Energii”. Wizyta miasteczka jest nagrodą w zorganizowanym przez Grupę ENERGA ogólnopolskim konkursie edukacyjnym, którego głównym celem jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej wśród najmłodszych oraz kształtowanie proekologicznych postaw. To właśnie dzięki nim mieszkańcy Rybnika będą mogli odbyć niezwykłą podróż do krainy prądu.
Czytaj dalej »

Policjanci z Rybnika poszukują nowych świadków wypadku do którego doszło w Rybniku.

W poniedziałek po godzinie 15.00 na ulicy Wodzisławskiej w Rybniku doszło do tragicznego w skutkach wypadku z udziałem motocyklisty i kierującej samochodem Opel Corsa. Wszystkie osoby które były świadkami tego zdarzenia proszone są o kontakt z Komendą Miejską Policji w Rybniku pod numery telefonów 997 lub 32 4295389.

Szczególnie ważnym jest by zgłosiły się osoby poruszające się samochodem Honda Civic, które udzielały pierwszej pomocy poszkodowanym.

Czytaj dalej »

Kryzys polityczny na Ukrainie wyraźnie pokazał, że na dostawach z Rosji nie można polegać. Właśnie dlatego odnawialne źródła energii oraz utrzymanie produkcji energii z węgla są szansą dla Unii Europejskiej na zwiększenie swojej niezależności energetycznej. To oznacza, że wprowadzenie niezbędnych ograniczeń emisji gazów cieplarnianych musi być dostosowane do realiów gospodarczych. Według polityków i ekspertów jest to największe wyzwanie polityki energetycznej UE.

Czytaj dalej »

Policjanci z rybnickiej drogówki prowadzą kolejną już w tym roku akcję pod kryptonimem "Kontrola Drogowa - Piesi". Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg.

Już dziś tj 25.kwietnia  w godzinach 15.00 - 19.00 policjanci z rybnickiej drogówki prowadzą kolejną już w tym roku akcję pod kryptonimem „Kontrola Drogowa - Piesi". Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa pieszych użytkowników dróg. Nie obędzie się bez pouczeń i mandatów, również dla kierowców, którzy dopuszczą się wykroczeń wobec pieszych.

W ramach wojewódzkich działań "Kontrola drogowa - Piesi" policjanci z rybnickiej drogówki kontrolować będą miejsca, w których ruch „niechronionych" jest największy i gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń z ich udziałem. Jest to jeden z elementów kampanii "Żeby Być - Trzeba Żyć". Piesi przyłapani na lekceważeniu przepisów prawa spotkają się dzisiaj z bezwzględną reakcją mundurowych.

Czytaj dalej »

 

Niecałe 100 tys. gospodarstw domowych w Polsce zmieniło dostawcę energii elektrycznej od momentu, kiedy pojawiła się taka możliwość. To mniej niż 1 proc. wszystkich odbiorców. Urząd Regulacji Energetyki liczy jednak, że dzięki ruszającej właśnie akcji informacyjnej Polacy zaczną być świadomi swojego prawa do zmiany.

Czytaj dalej »

Od  7 kwietnia 2014 r. Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu pierwsze banknoty ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Zmienione banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł trafiły do niego w ramach standardowych operacji zasilania banków komercyjnych w gotówkę. Zastąpią wycofywane z obiegu banknoty zniszczone lub uszkodzone. Wszystkie dotychczas używane banknoty bezterminowo pozostają prawnym środkiem płatniczym.Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie zostały zmienione, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Najważniejsze zmiany, jakie dostrzegą Polacy na zmodernizowanych banknotach, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso. Warto pamiętać, że banknot o nominale 200 złotych na razie nie zostanie zmieniony.

Co warto zapamiętać?

7 kwietnia NBP zaczął zaopatrywać banki komercyjne w zmodernizowane banknoty i tym samym pojawiły się one w powszechnym obiegu.

Modernizacja banknotów to operacja czysto techniczna – ich wizerunki nie zmienią się znacznie, zmienią się jedynie zabezpieczenia

Obecne banknoty pozostają prawnym środkiem płatniczym bezterminowo.

Banknot o nominale 200 zł nie zostanie na razie zmodernizowany.

Niemniej ze względu na bezpieczeństwo obrotu gotówkowego modernizacja banknotów jest procesem ciągłym.

 

info www.nbp.pl

Czytaj dalej »

Pracownicy rybnickiego sądu zostali dziś ewakuowani z powodu alarmu bombowego.

Około godziny 10 do sądu zadzwoniła osoba z informacją ,że w budynku została podłożona bomba .Natychmiast pracownicy zostali ewakuowani , a budynek został dokładnie sprawdzony .

Ruch wokół Rybnickiego Sądu został wstrzmany , a w mieście powstały znaczne utrudnienia w ruchu

Czytaj dalej »

Wczoraj tj 09.lutego do aresztu trafił 18 letni mieszkaniec Boguszowic, który podejrzany jest o napad na matkę swojego znajomego. Męźczyzna został zatrzymany przez policjantów z boguszowickiego komisariatu w mieszkaniu pokrzywdzonej w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Czytaj dalej »

Policjanci zatrzymali 46-latka, który w Boguszowicach ukradł elementy metalowe podjazdów dla niepełnosprawnych. Szybka interwencja policjantów była możliwa dzięki reakcji przypadkowego świadka. Zatrzymanemu grozi nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

Wczoraj ok.1.30 otrzymaliśmy zgłoszenie od przypadkowego świadka, że na osiedlu Południe w Boguszowicach, ktoś demontuje podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Na podstawie precyzyjnych informacji dot.rysopisu sprawcy, policjanci zatrzymali podejrzanego mężczyznę na gorącym uczynku. 46-latek miał przy sobie śrubokręt, składany nóż oraz rękawice. Właśnie tymi narzędziami posłużył się przy rozkręcaniu podjazdów. Policjanci odzyskali również skradzione metalowe elementy, część z nich niestety została uszkodzona. Zatrzymany odpowie za kradzież, grozi mu kara pozbawienia wolności nawe do 5 lat.

Czytaj dalej »

Godzina dla Ziemi WWF to prosta idea, która szybko przerodziła się w największą na świecie inicjatywę społeczną. Setki milionów ludzi na całym świecie wyłącza światła na jedną godzinę tej samej nocy, w symbolicznym geście troski o naszą wspólną Planetę.

W zeszłym roku wśród osób zaangażowanych w tę największą na świecie ekologiczną akcję społeczną znaleźli się mieszkańcy ponad 7001 miejscowości, którzy zgasili światła w swoich domach, a w miastach 153 krajów wygaszone zostało oświetlenie setek tysięcy najbardziej charakterystycznych obiektów. W Polsce do akcji przyłączyło się ponad 60 miast (w gronie tym nie zabrakło Rybnika - ZOBACZ), a niemal 65 tysięcy osób zarejestrowało się na stronie akcji.
Udział w Godzinie dla Ziemi to doskonała okazja, żeby razem zrobić coś dobrego dla Ziemi. Hasło tegorocznej akcji, podobnie jak w poprzednim roku, brzmi: Zgaś światło. Włącz się do zmian

W sobotę, 29 marca, o godz. 20.30 na godzinę zgasną iluminacje (oświetlenie nocne i zewnętrzne) Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Bolesława Chrobrego 2. W ten sposób miasto włączy się do światowej akcji.

Czytaj dalej »

W ostatnich dniach pojawiły się niepokojące informacje, że do mieszkańców Rybnika dzwonią osoby podające się za przedstawicieli urzędu miasta, zapowiadając audyty energetyczne.

Informujemy, że Urząd Miasta Rybnika nie ma nic wspólnego z tymi osobami. Nie przeprowadza też, ani nie zlecał żadnych tego typu audytów. Takie audyty nie mają żadnego związku z akcją rozbudowy sieci ciepłowniczej, prowadzoną przez Miasto i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w rybnickich dzielnicach – Chwałowice, Śródmieście i Północ. 
  
Apelujemy o ostrożność i każdorazowe sprawdzanie tego typu informacji bezpośrednio w Urzędzie Miasta Rybnika (tel.: 32 43 92 000) lub w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej (tel.: 32 47 56 100). 
   
W przypadku podejrzenia, że mamy do czynienia z próbą oszustwa, należy jak najszybciej skontaktować się z policją.

Czytaj dalej »

Na okres około 5,5 miesiąca planuje się zamknięcie ulicy Zwyciestwa w związku z planowaną przebudową ulicy.

Czytaj dalej »

W związku z rozpoczynającymi się pracami związanymi z realizacją zadania„Rewitalizacja przestrzeni publicznej na obszarze pomiędzy kościołem pw. Matki Boskiej Bolesnej, Bazyliką Mniejszą pw. Św. Antoniego i Rynkiem”, od 10 stycznia br. wprowadzone zostaną zmiany organizacji ruchu w tym rejonie.

Czytaj dalej »

Stawki podatku od nieruchomosci na rok 2014 w Rybniku . 

Czytaj dalej »

Niezamówione meile z internetu , wysyłanie płatnych sms za dostęp do różnych stron czy programów , na co zwracać uwagę .

 

Czytaj dalej »

Do utrzymania w należytym stanie dróg, chodników, parkingów na terenie miasta w czasie warunków zimowych Rybnickie Służby Komunalne mają do dyspozycji 10 pługosolarek, 4 ciągniki wyposażone w pług i posypywarkę, 6 ładowarek, równiarkę i koparko-spycharkę.

Czytaj dalej »

Miasto Rybnik podejmuje próbę ratowania sytuacji kupców na ulicach Sobieskiego i Powstanców  . Jak wszyscy wiemy od otwarcia dwóch centrów handlowych Focus oraz Plaza cały ruch pieszy kupujących skierował swoje kroki pomiedzy tymicentrami handlowymi . Deptak ulica Sobieskiego jakoś jeszcze sie opiera konkurencji ,ale z ulicą Powstanców jest juz gorzej .

Czytaj dalej »

Dotyczy nie tylko Krakowa , gdzie sejmik województwa małopolskiego przyjął uchwałę , w której zakazuje używania paliw stałych w tym węgla do ogrzewania mieszkań i domów w Krakowie.Po burzliwej dyskusji wyższości kominków nad piecami węglowymi w ostatniej chwili radni dopuścili spalanie drewna w domowych kominkach .

Czytaj dalej »

Bitcoin waluta 21 wieku podbija swiat i zaczyna być traktowana jak kolejna waluta na rynku .Istnieją  już pierwsze kantory, w których można wymienić walutę na euro ,dolary czy funty .Przelicznik złotówkowy równierz jest znany :

1 BTC to równowartość 2572 zł co daje 835 USD na dzień 24.11.2013.Waluta cały czas zmienia kurs w zależności od popytu czy podaży na rynku . Aktualny kurs zanjduje się  na polskiej stronie  bitcoin.pl 

Czytaj dalej »

Rządowy projekt ustawy antysmogowej zakłada zakaz ogrzewania domów jednorodzinnych  węglem od 2020 roku .Ustawa nakłada  obowiązek zmiany instalacji na inne  bardziej ekologioczne ."Zakładamy wprowadzenie dopłat do likwidacji domowych pieców węglowych i zastąpienie ich bardziej ekologicznym ogrzewaniem. Będą też dopłaty do ociepleń domów, by koszty ogrzewania były niższe" - relacjonuje Stanisław Żelichowski (PSL).

Polska jest na przedostatnim miejscu w UE pod wzgledem jakości powietrza .Dlatego , aby sytuację tę poprawić powstał budzacy wiele kontrowersji program antysmogowy , który nie tylko jest kłopotliwy dla posiadaczy piecy weglowych , ale również jest ogromnym zagrozeniem dla przemysły węglowego naszego regionu 

Czytaj dalej »

niedzielę 22 września w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie obchodzony Europejski Dzień Bez Samochodu. W tym dniu jak co roku jest przewidziany darmowy przejazd osób na liniach organizowanych przez ZTZ dla właścicieli samochodu, na podstawie dowodu rejestracyjnego tego samochodu oraz dokumentu umożliwiającego ustalenie tożsamości zawierającego zdjęcie.

Dodatkowo jeśli ktoś weźmie udział w udział z wycieczce z przewodnikiem do Zabytkowej Kopalni Ignacy to również nie zapłaci za bilet w specjalnym autobusie 

Czytaj dalej »

W  związku z koncertem Roda Stewarta,w sobotę,14 września, po godz. 17.00, decyzją odpowiednich służb, planowane jest zamknięcie ulic: Gliwicka (DK 78) – na odcinku od ronda Gliwickiego do ronda Europejskiego oraz Obwiednia Północna – na odcinku od ronda Europejskiego do ronda Wielopolskiego.

Wprowadzone zostaną następujące objazdy:

 Objazd do Chałupek

ulicą Gliwicką (DK 78) przez rondo Europejskie, ulicą Obwiednia Północna, ulicą Rudzką (DW 920) do ulicy Kotucza (DK 78, DW 935

 Objazd do Gliwic

 ulicą Kotucza (DK 78, DW 935), ulicą Rudzką (DW 920), ulicą Obwiednia Północna przez rondo Europejskie do ulicy Gliwickiej (DK 78),

objazd "Katowice, Żory"

Ulicą Obwiednia Północna, ulicą Rudzką (DW 920), ulicą Kotucza (DK 78, DW 935), rondo Wileńskie, ulicą Kotucza (DK 78, DW 935) przez rondo Gliwickie, ulicą Wyzwolenia.

 

Za utrudnienia w ruchu przepraszamy.

 

Czytaj dalej »

W związku z remontem nawierzchni jezdni na ulicy Plac Armii Krajowej (pas prawoskrętu i lewoskrętu) od poniedziałku, 19 sierpnia przez kilka dni nastąpią utrudnienia w ruchu w tym miejscu.

Czytaj dalej »
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.