Witamy w serwisie gieldarow.pl

Konto

Posiadanie konta umożliwi ci dodawanie darmowych ogłoszeń!

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz konta, możesz się zarejestrować»

Logowanie
Przypomnij hasło!

Mistrz ortografii wybrany

Lista ogłoszeń
2012-06-05

Trzy pierwsze miejsca w kategorii otwartej zdobyli kolejno: Marek Szopa z Gorzowa Wielkopolskiego(nagroda główna w wysokości 1200 zł oraz markowy długopis i inne upominki, w tym gra „Monopoly” - z Rybnikiem na planszy, od prezydenta Rybnika), Maciej Kajzer z Bystrej Śląskiej (zestaw CD Mistrzowie Polskiego Kina od Empiku – salonu w Focus Parku, bon wartości 500 zł do wykorzystania w Gabinecie Medycyny Estetycznej DK MED dr Danuty Kulik oraz rysunek autorstwa Marii Budny-Malczewskiej) orazAleksander Meresiński z Kielc (zestaw CD Mistrzowie Kina Polskiego od Empiku).

 

Panowie, którzy na swoim koncie mają już zwycięstwa w dyktandach organizowanych w wielu miastach Polski, ze względu na odległe miejsce zamieszkania na uroczystości się nie pojawili i nagrody otrzymają za pośrednictwem poczty.

 

Stawili się natomiast gimnazjaliści:

laureatka I miejsca, uczennica gimnazjum sióstr urszulanek Zofia Gans (nagroda 500 zł od RCK, markowy komplet do pisania – nagroda starosty rybnickiego), druga na podium, szkolna koleżanka zwyciężczyni Maja Majewska (nagroda – radiotelefon ufundowany przez firmę Axel i zestaw książek od Empiku) oraz Michał Cholewa, który zajął III miejsce (zestaw książek od księgarni Orbita). Ponadto laureaci otrzymali upominki do miasta Rybnika, starostwa powiatowego, rybnickiej hali Makro i elektrowni „Rybnik”.

 

Dyktando, które honorowym patronatem objęli prezydent Rybnika i starosta rybnicki, odbyło się 25 maja w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej. Do udziału zapisało się 112 osób, zaś prace oddało 85. W powszechnej opinii tekst do łatwych nie należał...  

 

Zwycięzca popełnił 4 błędy i to lżejszej kategorii, ale były prace, w których błędów było ponad 50. Zgubne dla wielu okazało się zdanie : - Bodajbyś sczezł, ciemięzco!, a także wyrazy i wyrażenia ponadstumetrowe;vis-à-vishoża; herod – baba; eksżona; pół Polka, pół Słowaczka; Podkomorzy z „Pana Tadeusza”; aleby było czy też pisownia od małej i dużej litery, a także wiele zasadzek interpunkcyjnych jak myślniki czy cudzysłowy. Ale i my czegoś się nauczyliśmy: po konsultacjach i dogłębnych badaniach za poprawną uznaliśmy pisownię tytułu dyktanda Mini – Euro nad Rudą, choć pierwsza wersja była nieco inna. Ot, meandry polskiej ortografii!

 

Dodaj komentarz:

Wpisz kod z obrazka:

Wasze komentarze:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.