Witamy w serwisie gieldarow.pl

Konto

Posiadanie konta umożliwi ci dodawanie darmowych ogłoszeń!

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz konta, możesz się zarejestrować»

Logowanie
Przypomnij hasło!

Aktualności

Aktualności

Wodzisławscy policjanci zatrzymali 21-latka, który w jednym czasie dopuścił się trzech przestępstw. Rydułtowianin jechał pijany motorowerem pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych a ponadto znieważył interweniujących policjantów. Młodemu kierowcy grozi teraz do 3 lat więzienia.

Wodzisławscy policjanci patrolując ulicę Ofiar Terroru w Rydułtowach, kilka minut po północy zauważyli kierującego motorowerem, który jechał całą szerokością jezdni. Po zatrzymaniu do kontroli drogowej, kierowca pozostawił skuter na parkingu i zaczął uciekać. Funkcjonariusze zatrzymali  21-latka, od którego wyczuwalna była woń alkoholu. W trakcie doprowadzania do radiowozu,  młody mężczyzna znieważył interweniujących policjantów używajac w stosunku do nich słów wulgarnych. Pirata drogowego przebadano na alkomacie. W jego organizmie było ponad 2 promile alkoholu. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że 21-latek posiada czynny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obowiązujący go jeszcze do września tego roku.  Teraz rydułtowianin odpowie za lekceważenie sądowego zakazu i jazdę w stanie nietzreźwości. Do tego dojdzie jeszcze zarzut znieważenia funkcjonariuszy i próba ucieczki z miejsca zdarzenia. Młodemu kierowcy za wszystkie czyny,których się dopuścił grozi nawet 3-letni pobyt w więzieniu.

Czytaj dalej »
Są wstępne propozycje i sugestie związane z zanieczyszczeniem miasta 
Rybnika .W rozmowie z redaktorem Radia 90 prezydent Rybnika Adam Fudali 
przedstawił kierunek rozmów jakie mają być prowadzone z Marszałkiem województwa 
śląskiego odnośnie zakazu opalania mułem i węglem w domowych kotłowniach .
Czytaj dalej »

Bezrobocie jest zjawiskiem społecznym, z którym mamy do czynienia, gdy część społeczeństwa zdolnego do pracy i deklarującego chęć jej podjęcia tej pracy nie znajduje. W Polsce mamy ponad 2 miliony bezrobotnych. Większość z nich nie może znaleźć stałego zatrudnienia przez ponad rok. Przyczyną jest często niedostosowanie kwalifikacji do potrzeb rynku pracy - podkreśla Małgorzata Rusewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

To, że pracodawcy niechętnie przyjmują nowych pracowników wynika też, ich zdaniem ze zbyt mało elastycznego kodeksu pracy i zbyt wysokich kosztów pracy.

Urzędy pracy organizują wiele kursów pomagających znaleźć zatrudnienie. Osoby poszukujące pracy mogą też skontaktować się z "Zieloną Linią". Wybierając numer 19 524 lub wysyłając maila na adres kontakt@zielonalinia.gov.pl można dowiedzieć się wszystkiego, co dotyczy pracy - podkreśla Joanna Zakrzewska - dyrektor Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich.Dodaje, że Zielona Linia pokazuje ludziom, że można zmienić pracę, zdobyć wykształcenie, zalożyć własną firmę i zmienić jakość swojego życia.

Z ostatnich szacunków resortu pracy wynika, że stopa bezrobocia w marcu tego roku wyniosła 13,3 procent i jest niższa niż w lutym o 0,2 punktu procentowego.Liczba bezrobotnych w końcu marca wyniosła 2 miliony 143 tysiące 200 osób.

Według resortu pracy do spadku bezrobocia przyczyniło się uruchomienie prac sezonowych w budownictwie, rolnictwie i leśnictwie.

Ministerstwo poinformowało też, że w marcu pracodawcy zgłosili 85 i pół tysiąca wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.

Czytaj dalej »

Po długim weekendowym tygodniu rybniccy  policjanci przeprowadzili działania kontrolne " Trzeżwość". Celem akcji było wyeliminowanie z naszych dróg tych, którzy siadają za kierownicę po wypiciu alkoholu. W trakcie działań skontrolowano prawie trzystu kierujących, jak sie okazało 5-ciu z nich prowadziło swoje pojazdy pod wpływem alkoholu. 

Już kilka minut po 6.00 rano  na ul.Nowej w Jankowicach policjanci zatrzymali dwa samochody, których kierowcy byli w stanie po użyciu alkoholu. Kolejne zatrzymanie miało miejsce na ul.Śląskiej, w tym przypadku kierowca miał 0,8 prom. alkoholu w organiźmie. Zainteresowanie policjantów wzbudził kierowca clio, który na  ul.Groborza, na widok radiowozu gwałtownie zawrócił i podjechał pod sklep. Tam próbował przesiąść się na miejsce pasażera. Policjanci nie dali się zwieść, wyczuli woń alkoholu. Okazało sie, że kierowca poprzedniego  wieczoru wypił kilka piw, w rezultacie utraci prawo jazdy na co najmniej pół roku.

Takich akcji jak najwiecej, może wtedy będzie bezpieczniej .

Czytaj dalej »

Ogrzewanie podłogowe ma swoich zwolenników jak i przeciwników .W dzisiejszym artykule postaramy się przedstawić wady takiej instalacji .Zalety zostały już zamieszczone w naszym portalu w osobnym artykule .

Do głównych wad należy trudniejsze wykonanie instalacji , która wymaga dokładnego i fachowego wykonania projektu oraz użycie materiałów wysokiej jakości .

Mając ogrzewanie podłogowe należy zwrócić baczną uwagę na umeblowanie pomieszczenia .Nie zaleca się stawiać mebli o dużych powierzchniach , które bezpośrednio przylegają do podłoża np. mebli bez nóżek .Warto też pamiętać , że instalacji podłogowej nie zakładamy pod wanną czy brodzikiem . Można mieć ogrzewanie pod brodzikiem prysznicowym , który jest wykonany z kafelek bowiem wtedy mamy zawsze ciepłe dno prysznica

Przy takim ogrzewaniu jest bardzo trudna regulacja .Jednak ta kwestia dotyczy tylko ogrzewania wodnego .

Czytaj dalej »

Zakończyła się rejestracja kandydatów do przedszkoli prowadzonych przez Miasto Rybnik.

Zgodnie z danymi zawartymi w systemie naborowym może zabraknąć miejsc dla 851 dzieci.

Przyczyną tak dużego braku miejsc w  naszych przedszkolach jest zmiana decyzji Ministerstwa Edukacji dotycząca dzieci sześcioletnich, które zgodnie z ustawą od 1 września 2012 roku miały rozpocząć edukację w klasach pierwszych szkoły podstawowej. W Rybniku kwestia ta dotyczy 1 417 dzieci (z rocznika 2006). 

W związku z tym, nadal wszystkie dzieci 6-letnie zobowiązane są do odbycia obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego (lub podjęcia nauki w klasie I-szej szkoły podstawowej). Ponadto w przedszkolach muszą znaleźć miejsce również wszystkie dzieci 5 letnie, które zgodnie z ustawą zobowiązane są do odbycia obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego. 

Zgodnie z wymogami reformy Miasto w ostatnich latach cały swój wysiłek skupiło na przygotowaniu szkół podstawowych na

przyjęcie dzieci sześcioletnich poprzez zakup odpowiedniego wyposażenia, budowę placów zabaw, szkolenia nauczycieli itd. Jednocześnie od 2007 roku sukcesywnie zwiększana była liczba miejsc w przedszkolach – w sumie o 582 (ok. 23 oddziałów). 

W związku z zakończeniem etapu zbierania zgłoszeń do przedszkoli została przeprowadzona wstępna symulacja naboru,

której wyniki przedstawiają się następująco:
• Liczba podań (zweryfikowanych – sprawdzonych) w systemie – 4 859
• Liczba miejsc w przedszkolach – 4 008, w tym 20 miejsc (w 4 oddziałach integracyjnych) dla dzieci niepełnosprawnych.
• Liczba dzieci, które nie dostaną się do żadnego przedszkola – 851
Niestety, mimo intensywnej kampanii promocyjnej do szkół podstawowych zapisała się tylko niewielka liczba dzieci sześcioletnich.


Na chwilę obecną prezydent Rybnika Adam Fudali rozważa możliwość zwiększenia liczby miejsc:

 

 • dla 195 dzieci - poprzez otwarcie dodatkowych oddziałów przedszkolnych:
  • Przedszkole nr 18 w Szkole Podstawowej nr 16 (Boguszowice Stare) – 25 miejsc,
  • Przedszkole nr 5 w Szkole Podstawowej nr 5 (Północ) – 25 miejsc,
  • Przedszkole nr 25 w Szkole Podstawowej nr 22 (Niedobczyce) – 25 miejsc,
  • Przedszkole nr 17 w Szkole Podstawowej nr 34 (Smolna) – 20 miejsc (oddział integracyjny dostosowany dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo),
  • Przedszkole nr 32 w Szkole Podstawowej nr 28 (Kamień) – 25 miejsc,
  • Przedszkole nr 36 (Maroko-Nowiny) – 25 miejsc,
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 4 w Szkole Podstawowej nr 29  (Golejów) - 25 miejsc.
  • Przedszkole nr 35 w Szkole Podstawowej nr 32  (Orzepowice) - 25 miejsc.
 • dla 175 chętnych dzieci – otwarcie pięciogodzinnych oddziałów popołudniowych od 30 kwietnia w naborze uzupełniającym:
  • Przedszkole nr 14 (Chwałowice) – 25 miejsc,
  • Przedszkole nr 12 (Zebrzydowice) – 25 miejsc,
  • Przedszkole nr 23 (Niedobczyce) – 25 miejsc,
  • Przedszkole nr 22 (Gotartowice) – 25 miejsc,
  • Przedszkole nr 3 (Paruszowiec-Piaski) – 25 miejsc,
  • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 (Niewiadom) - 25 miejsc,
  • Przedszkole nr 26 w Szkole Podstawowej nr 24 (Popielów) – 25 miejsc.

Powyższe działania Miasta nie pozwolą jednak zapewnić miejsca w przedszkolach dla wszystkich chętnych dzieci.

 Ponownie więc apelujemy do rodziców dzieci sześcioletnich o ponowne przemyślenie swojej decyzji i zapisanie dzieci do

pierwszej klasy szkoły podstawowej. Wszystkie rybnickie szkoły są przygotowane na przyjęcie sześciolatków i nadal czekają na

wszystkich chętnych – tam miejsc na pewno nie zabraknie.

 

Czytaj dalej »

Podczas majowego weekendu rybniccy policjanci odnotowali trzy kradzieże skuterów. Zdarzenia miały miejsce na ul.Kilińskiego, Mickiewicza i Kadłubka w Niedobczycach. Apelujemy do właścicieli jednośladów, aby w miarę możliwości zastanowili się nad zastosowaniem odpowiednich zabezpieczeń.

 • Najprostszym sposobem, jeśli nie chcemy wydać zbyt dużo przy zabezpieczeniu jest zamontowanie zwykłego łańcucha kupionego w sklepie mechanicznym i kłódki,
 • innym rodzajem zabezpieczeń są blokady na tarczę hamulca. Większość skuterów posiada hamulec tarczowy na przednim kole, a niektóre na tylnych dodatkowo. Blokada ta po zabezpieczeniu sprawia, że fizyczne odjechanie pojazdem jest niemożliwe,
 • zamontowanie alarmu

Wszystkie sposoby to tylko propozycje, które na pewno utrudnią życie potencjalnym złodziejom. Przypominamy, że za kradzież grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Czytaj dalej »

Budując dom już na wstępie powinno się zaplanować i zdecydować jaką formę ogrzewania wybierzemy Grono zwolenników ogrzewania podłogowego jest porównywalne z gronem ich przeciwników .Istnieje wiele zalet jak i wad takiego ogrzewania.W dzisiejszym artykule próbujmy skupić uwagę na zaletach , a wady przedstawimy w następnych artykułach.

Jeśli wybieramy ogrzewanie podłogowe elektryczne to istotnym atutem tej instalacji jest temperatura wody w instalacji .W podłogowym ogrzewaniu waha się od 40-50 stopni , a w tradycyjnym już 60-70 stopni.

W tym ogrzewaniu funkcje grzejnika przejmuje cała podłoga nagrzana równomiernie co daje nak niesamowity komfort cieplny . W tradycyjnym ogrzewaniu niejednokrotnie bywa tak , że ciepło zatrzymuje się pod sufitem , a przy podłodze jest chłodno i dzieci nie mogą już swobodnie bawić się na niej .

Czytaj dalej »

Dzięki natychmiastowej reakcji przypadkowego świadka, zatrzymano dwóch nieletnich, którzy w Śmingus Dyngus w Świerklanach zaczepili młodszych od siebie chłopców, skopali jednego z nich i zabrali mu słodycze. Nieletni odpowiedzą za swój czyn przed sądem rodzinnym. 

Do zdarzenia doszło ok.13.30 na ul.Boryńskiej w Świerklanach. Trzech 12-latków wracało ze "śmigusa" z torbą pełną słodyczy i owoców, w rejonie boiska szkolnego zaczepili ich starsi "koledzy ". Grożąc pobiciem, zażądali oddania reklamówki. Kiedy chłopcy odmówli, jeden z napastników kopnął 12-latka kilka razy i zabrał reklamówkę ze słodyczami. Na szczęście całe zdarzenie widział przypadkowy swiadek i natychmiast zareagował. Dzieki jego pomocy policjanci zatrzymali dwóch nieletnich w wieku 16 i 13 lat, starszy jest mieszkańcem Jankowic, młodszy mieszka w Świerklanach. Nieletni za swój czyn odpowiedzą przed sądem rodzinnym.

Czytaj dalej »

Żorscy stróże prawa czuwali nad bezpieczeństwem uczestników parady zorganizowanej przez Żorskie Bractwo Motocyklowe z okazji Dnia Flagi. Przejazd motocykli odbywał się w godzinach popołudniowych głównymi ulicami miasta.

W godzinach popołudniowych policjanci z drogówki spotkali się w centrum miasta z miłośnikami dwóch kółek, którzy z okazji Dania Flagi zorganizowali pokazowy przejazd ulicami miasta na motocyklach z wyeksponowanymi chorągwiami. Po krótkim instruktażu i uformowaniu kolumny mundurowi dali sygnał gotowości do rozpoczęcia parady. Następnie zgodnie z zaplanowaną trasą oznakowany radiowóz używając sygnałów świetlnych i dźwiękowych bezpiecznie poprowadził motocyklistów między innymi ulicami: Męczenników Oświęcimskich, Aleją Niepodległości, Dąbrowskiego, Jana Pawła II, czy Stodolną. Dzięki sprawnej organizacji uroczysty przejazd motocykli odbył się bez żadnych zakłóceń, czy utrudnień w ruchu drogowym, a uczestnicy bezpiecznie zafiniszowali na płycie rynku.

Czytaj dalej »

Tak wykonana podłoga nie tylko wygląda efektownie w połączeniu z innymi materiałami , ale również na długo dają elegancki wygląd podłogi .Połączenie z różnymi materiałami bez występujących często uciążliwych połączeń lub szczelin powoduje , ze widzimy niespotykane aranżacje wnętrza .Osoby , które poszukują nowoczesne niespotykane na co dzień rozwiązania na pewno będą zadowolone z efektu końcowego .

Aby mieć taką podłogę należy nakładać ją etapami według kolejności .

Przygotowanie gruntu

Warstwa pośrednia wodna powłoka epoksydowa

Powłoka lazurnicza kolorowa farba

Bezbarwna wartswa żywicza

 

Czytaj dalej »

Próba przekupstwa

2012-04-03

Nawet 10 lat więzienia grozi mężczyźnie, który chciał przekupić policjantów. Do zdarzenia doszło podczas minionego weekendu w Rybniku na ul.Chabrowej. 25-latek próbował wstawić się za swoimi kolegami, którzy zostali przyłapani na piciu alkoholu na klatce schodowej, jednego z osiedlowych bloków.

Kiedy policjanci z patrolu prewencji kontrolowali bezpieczenstwo na klatkach schodowych w blokach przy ul.Chabrowej natrafili na trzech mężczyzn, z ktorych dwaj własnie próbowali otworzyć butelkę wódki. Wtedy trzeci z mężczyzn właczył się do "negocjacji" prosząc, żeby nie karać mandatami kolegów. W zamian za odstąpienie od czynności słuzbowych- próbował wręczyć  policjantom 80 zł łapówki.  Mężczyzna został zatrzymany, a nastepnie poddano go badaniu na alkomacie z wynikiem 3 prom. alkoholu w organizmie.Teraz grozi mu do 10 lat więzienia. Koledzy zostali ukarani mandatami i zwolnieni do domu.

Czytaj dalej »

Mundurowi z Żor, dzięki zgłoszeniu przypadkowego świadka, zatrzymali pijanego kierowcę, który próbował oszukać policjantów, a później wyłudzić odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej za uszkodzenia w pojeździe. Zgłaszający obserwując podejrzane zachowanie kierowcy zareagował i powiadomił policję w myśl hasła Kampanii "Nie reagujesz - akceptujesz!". 

Oficer dyżurny miejscowej jednostki policji najpierw odebrał zgłoszenie telefoniczne od mężczyzny, który poinformował, że zauważył na ulicy Pszczyńskiej "dziwnie" zachowującego się kierowcę, który jadąc samochodem marki Renault na łuku drogi wjechał na chodnik. Zgłaszający przypuszczał, że kierowca może być nietrzeźwy. Natychmiast na miejsce został skierowany patrol, jednak nie zastał nikogo. Po pół godziny do Komendy Miejskiej Policji w Żorach zadzwonił inny mężczyzna, który poinformował, że jadąc ulicą na osiedlu Pawlikowskiego wjechał w wyrwę i uszkodził sobie pojazd. Policjanci interweniujący zauważyli, że samochód posiada uszkodzenia, które najprawdopodobniej nie powstały w wyniku opisywanego przez kierowcę zdarzenia i postanowili wnikliwie zbadać sprawę. Już po chwili okazało się, że samochód brał udział w zdarzeniu o jakim informował wcześniej przypadkowy świadek, a kierującym był 31-letni mieszkaniec powiatu pszczyńskiego, który w czasie interwencji siedział w samochodzie na miejscu pasażera. Zgłaszający kolizję 35-letni kierowca z Żor tłumaczył, że chciał uchronić swojego kolegę przed prawnymi konsekwencjami, gdyż ten wsiadł za kierownicę pod wpływem alkoholu i wjechał na chodnik. Po zbadaniu 31-latka okazało się, że jest on pijany i ma prawie 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Nieodpowiedzialnemu kierowcy grozi do 2 lat pozbawienia wolności.

Czytaj dalej »

W dzisiejszych czasach każdy z nas myśli o bezpieczeństwie. W tym celu instalujemy w naszych domach czy mieszkaniach alarmy lub inne zabezpieczenia przed złodziejami. Nowoczesne drzwi antywłamaniowe w standardzie mają zamki o wyższej odporności na włamania . Ale co z tymi , którzy mają drzwi kilku lub kilkunastoletnie .

Niejednokrotnie stajemy z dylematem czy może nadszedł już czas na wymianę na zamki lepszej generacji .Instalując zamki mamy do wybory wewnętrzne lub zewnętrzne częściej montowane w domach prywatnych . Jeśli kupujemy drzwi to warto się zastanowić nad zamkiem z wymienną wkładką , którą możemy wymienić nie zmieniając zamka i nie niszcząc drzwi .

Kupując zamek czy wewnętrzny czy zewnętrzny powinniśmy zwrócić uwagę czy posiada certyfikat Instytutu Techniki Budowlanej oraz atest Instytutu Mechaniki Precyzyjnej lub COBR Metalplast , który klasyfikuje zamek według klasy odporności na włamanie .

 

Czytaj dalej »

Policjanci z Radlina poszukują Marleny Winkler. 15-letnia radlinianka wyszła z domu przy ul. Korfantego w Radlinie do dziadków, jednak tam nie dotarła. Wszystkie osoby mogące pomóc w odnalezieniu dziewczyny proszone są o kontakt z Komisariatem Policji w Radlinie lub Komendą Powiatową Policji w Wodzisławiu Śląskim.

Zaginiona Marlena Winkler wyszła z domu 26.marca br. około godz. 13.20 i do chwili obecnej nie nawiązała kontaktu z rodziną. 

Rysopis zaginionej:

170 cm wzrostu, 55 kg, brunetka, oczy zielone

Była ubrana: 

w  brązową kurtkę z kapturem, obcisłe dżinsy w kol. ciemno-zielonym, buty sportowe w kol.szarym.

Wszystkie osoby, które mogą pomóc w odnalezieniu zaginionej lub posiadające informacje w tej sprawie  proszone są o kontakt z Komisariatem Policji w Radlinie tel. 32 414 57 10 lub KPP w Wodzisławiu Śląskim - tel. 32 453-72-55.


Czytaj dalej »

Komenda Miejska Policji w Żorach, Stowarzyszenie "Bezpieczne Miasto" oraz Stacja Kontroli Pojazdów KREG serdecznie zapraszają wszystkich zainteresowanych kierowców na kolejny bezpłatny, tym razem wiosenny, przegląd samochodów. Z okazji X-lecia współpracy wszystkich odwiedzających stację czekają dodatkowe atrakcje.

28 kwietnia o godzinie 9.00 na Stacji Kontroli Pojazdów KREG  w Żorach przy ulicy Okrężnej 11 odbędzie się dwudziesty bezpłatny przegląd pojazdów. Impreza organizowana jest od dziesięciu lat na terenie miasta, dwa razy do roku - na wiosnę i jesień, w okresie poprzedzającym długi majowy weekend oraz przed planowanymi wyjazdami na groby bliskich przed Świętem Zmarłych. W tym roku z okazji okrągłej, dziesiątej rocznicy  organizatorzy dla odwiedzających przygotowali szereg atrakcji. Między innymi w dniu przeglądu odbędzie się egzamin na kartę motorowerową, a także zostanie sprowadzony specjalny radiowóz "Ruchome Miasteczko Ruchu Drogowego". W godzinach 9.00-13.00 zmotoryzowani będą mogli skorzystać z bezpłatnej usługi, a także porozmawiać z policjantami na temat obowiązujących przepisów prawa o ruchu drogowym. 

Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!

Czytaj dalej »

Schody zewnętrzne zimową porą stają się bardzo niebezpieczne . Nawet szorstka powierzchnia płytek gresowych czy klinkieru nie zabezpieczy nas przed niebezpiecznym poślizgnięciem czy upadkiem . Szorstka powierzchnia to stanowczo za mało .

Jakie należy powziąć kroki , aby było bezpiecznie w tej porze .Między innym poprzez zastosowanie płytek na stopnie z tzw noskiem czyli rowkowana powierzchnia krawędzi .Jeśli stopnie są zamontowane z polerowanego kamienia to w tym wypadku najlepiej zastosować specjalne maty antypoślizgowe .

Jeśli nagle chwyci przymrozek, a powierzchnie będzie tylko wilgotna na powierzchni utworzy się niewidzialna cienka warstwa lodu .Najlepiej jeśli taką powierzchnię posypiemy piaskiem , ale liczne gospodynie podniosą raban bo większość piasku mamy potem w domu .Można założyć dywaniki lub gumy antypoślizgowe z otworami gromadzącymi śnieg .Wykładziny przeciwpoślizgowe najlepiej przymocować na stałe do podłoża ,gdyż może się ona ześlizgnąć razem z osobą , która uległa wypadkowi .

Czytaj dalej »

Akcja "Prędkość"

2012-03-26

Dzisiaj tj 26.03.2012  od 6.00 do 22.00 na terenie naszego województwa prowadzona  jest policyjna akcja pod kryptonimem „Prędkość”. Działania te są ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, szczególnie w przestrzeganiu dozwolonej prędkości. 

W akcji policjanci drogówki wykorzystają urządzenia do pomiaru prędkości oraz pojazdy wyposażone w urządzenia do rejestracji zachowań w trakcie jazdy uczestników ruchu drogowego.

Czytaj dalej »

Długi weekend majowy to dla wielu Polaków czas wyjazdów i spotkań ze znajomymi. Aby majówka była czasem udanego wypoczynku, warto pamiętać o paru radach. Apelujemy do kierowców o wyobraźnię na drodze i dostosowanie prędkości do panujących warunków, do osób, które wyjeżdżają na dłużej – o właściwe zabezpieczenie mieszkań i domów, do amatorów kąpieli – o rozsądek nad wodą.
Podczas tegorocznego długiego weekendu majowego, tak jak i w latach poprzednich, nad bezpieczeństwem osób wybierających się na wypoczynek, będą czuwać policjanci z drogówki. Już od piątku na trasach wylotowych z miast pojawi się więcej patroli. Funkcjonariusze będą sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będą kontrolować także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach będą obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory - dzięki wykorzystaniu takiego sprzętu policjantom nie umknie żaden pirat drogowy.

Piękna pogoda sprzyja motocyklowym eskapadom. Kierowcy jednośladów, oprócz czerpania radości z szybkiej jazdy, powinni przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie – swoim i innych uczestników ruchu drogowego. Apelujemy o bezpieczną jazdę. Motocykl nie ma poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa, kask i odzież ochronna nie zapobiegną obrażeniom. Dlatego tak ważne jest, by motocykliści podczas jazdy kierowali się rozumem, a nie chęcią przeżycia przygody za wszelka cenę – ponieważ ta cena może być bardzo wysoka.

Zanim ruszymy w podróż pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu mieszkania. Zadbajmy o to, by po powrocie z długiego weekendu nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Nie ma niestety idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym zabezpieczeniem mieszkania jest… życzliwy sąsiad. Poprośmy go, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z mieszkaniem podczas naszej nieobecności. Powierzmy mu klucze do naszego mieszkania. Poprośmy, żeby co jakiś czas otworzył okna i włączył wieczorem światło, zabrał z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjął korespondencję ze skrzynki na listy.

Weekend majowy ma być ciepły i słoneczny. Na pewno pojawią się pierwsi amatorzy kąpieli. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nasze i naszych dzieci nad wodą zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy podczas wypoczynku podstawowych zasad: powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych, dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych, pod żadnym pozorem nie wolno kąpać się po wypiciu alkoholu, po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało – w ten sposób unikniemy szoku termicznego.

Czytaj dalej »

Moda ma to do siebie, że odchodzi i powraca. Zmienia się jak w kalejdoskopie. Jaki styl w aranżacji wnętrza wybrać, aby nie przestał być na topie po kilku latach? Aquaform stawia na ponadczasowe połączenie – Black & White. Ultranowoczesne meble w czarnym kolorze nadadzą każdej łazience wyjątkowego charakteru.

Styliści wybierają z reguły jasne i chłodne barwy w urządzaniu wnętrz o niewielkich metrażach. Jednak te zasady sprawdzają się tak naprawdę w każdym pomieszczeniu, w którym chcemy poczuć się luksusowo. Szczególnie połączenie bieli i czerni, chłodnych metalicznych elementów oraz dodatków o delikatnych formach sprawiają, że wnętrze staje się bogate i prestiżowe już na pierwszy rzut oka.

Aquaform, czołowy producent wyposażenia łazienek, stawia na meble w klasycznym i ponadczasowym połączeniu black & white. Są to dwie kolekcje mebli – Decora i Amsterdam – w tym wydaniu czerń o wysokim połysku to kwintesencja elegancji.

Czytaj dalej »

Policjanci z Referatu ds. przestępczości nieletnich zatrzymali dzisiaj trzech agresywnych młodych mężczyzn, którzy w rejonie ul.Mahoniowej w Rybniku zaatakowali grupę młodzieży. Sprawcy nie oszczędzili nawet dziewczyn, jedna z nich została uderzona "z główki" w twarz. 

Ok.13.00 w rejonie dworca autobusowego policjanci zauważyli kilkuosobową grupę młodzieży, która została zaatakowana przez trzech mężczyzn. Napastnicy byli zamaskowani, mieli kaptury i chusty na twarzach. Funkcjonariusze natychmiast interweniowali, zatrzymując dwóch 16-latków i jednego 17-latka. Zanim doszło do interwencji i zatrzymania napastnicy zdążyli pobić dziewczynę i kilku jej znajomych. Nieletni zostali przewiezieni do Policyjnej  Izby Dziecka w Katowicach i Będzinie, dorosły został osadzony w rybnickiej komendzie. Policjanci obecnie ustalają okoliczności i przyczyny tego zdarzenia.

Czytaj dalej »

W samo czwartkowe południe doszło do śmiertelnego wypadku z udziałem motocyklisty. Zdarzenie miało miejsce w Świerklanach na skrzyżowaniu ulic Żorskiej, Rybnickiej i Kościelnej. Na miejscu wypadku policjanci kierowali ruchem do godz.14.00.

Jak ustalili funkcjonariusze motocyklista jadąc w kierunku Żor stracił panowanie nad swoją maszyną, następnie doprowadził do wywrócenia motocykla, w wyniku czego wpadł wprost pod koła samochodu ciężarowego. 45-letni motocyklista zginął na miejscu. Kierowca ciężarowki był trzeźwy.

Czytaj dalej »

Jeszcze do niedawna, decydując się na odświeżenie wyglądu wewnętrznych ścian naszego domu czy mieszkania stawaliśmy przed wyborem: farba czy tapeta, co było trudne do zniesienia zwłaszcza dla osób pragnących w jakiś sposób wyróżnić swoje wnętrze. Dziś jednak, dzięki dostępności różnego rodzaju nietypowych dekoracji, możemy szybko i łatwo uzyskać wygląd ścian niemalże nie do powtórzenia.

 Wbrew pozorom, dekorowanie ścian nie jest jedynie domeną miłośników nowoczesności. Jak się bowiem okazuje, już wiele wieków temu w ten sposób swoje pomieszczenia próbowali odmieniać Grecy czy Rzymianie, tradycje w tym zakresie są więc bez wątpienia bogate

Czytaj dalej »

Targi Edukacji

2012-03-20

W srodę 21 marca 2012 r. odbędzie się konferencja podsumowująca projekt Jasny Horyzont -

Kwalifikacje na przyszłość.

1 kwietnia 2010 roku ruszył projekt Jasny horyzont - kwalifikacje na przyszłość realizowany w ramach Działania 9.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Ma on na celu promocję kształcenia ustawicznego. W czasie jego trwania do 31 marca 2012 roku zostanie zoorganizowane szereg akcji promujących kształcenie dorosłych i informujących o jego zaletach. Prowadzona będzie kampania telewizyjna, radiowa, prasowa, odbędą się festyny i konferencje o kształceniu ustawicznym. Ważny element projektu stanowi strona, prezentująca ofertę edukacyjną i kursową szkół dla dorosłych oraz informacje na temat kształcenia ustawicznego i samego projektu.

Czytaj dalej »

W niedzielę 22 Kwietnia, na terenie Rybnika, odbył się rajd organizowany przez Automobilklub Ślązak zaliczany do cyklu o Puchar Subregionu Zachodniego. Liczna obsada 66 załóg, dwa odcinki specjalne przejeżdżane trzykrotnie i nieprzewidywalna aura zapowiadały wielkie emocje.

Pierwszy z odcinków zlokalizowany został już tradycyjnie w centrum miasta przy targowisku i miał on charakter typowego kryterium ulicznego. Drugi o zupełnie innej i bardziej rajdowej charakterystyce mieścił się na ulicy Świerklańskiej.

W rajdzie poraz kolejny  wystartowała załoga Glenc/Kołek, w barwach  naszego portalu gieldarow.pl  w Citroenie Saxo VTS, która zaliczyła bardzo udany występ i udowodniła, że znowu w tym sezonie będzie regularnie walczyć o wysokie pozycje, zajmując pierwsze miejsce w klasie drugiej oraz drugie miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Załoga z Saxo ustąpiła tylko o 4 sekundy zwycięskiej załodze jadącej Clio Sport.

Wielkie podziękowania dla organizatora i władz miasta za wspaniałą imprezę!

Czytaj dalej »

Jesienna aura zagościła u nas już na dobre. W ogrodzie liście spadają z drzew i pogoda nie pozwala na wieczorny odpoczynek na powietrzu. Komfortem mogą cieszyć się ci, którzy mają ogród zimowy. Tu można przyjemnie spędzać czas, gdy pogoda na dworze zniechęca do spacerów.

Ogród zimowy to miejsce, w którym odpoczywamy najczęściej w miesiącach, kiedy na dworze jest już chłodno. Mimo, że połączony jest bezpośrednim wejściem z domu, duże powierzchnie przeszkleń utrudniają utrzymanie ciepła na takim samym poziomie jak w mieszkaniu. Lepiej pogodzić się z faktem, że w ogrodzie zimowym na co dzień temperatura musi być niższa. Rośliny, które rosną w ogrodach zimowych przystosowane są do znoszenia niższych temperatur poza okresem wegetacji, nie powinny one jednak spaść poniżej 10 stopni Celsjusza. 

 

Czytaj dalej »

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 marca, w rybnickich lokalach gastronomicznych będzie można spróbować serwowanych specjałów za pół ceny. Wszystko za sprawą akcji „Korona Smakosza”, promującej miasto i lokalną przedsiębiorczość.

Rybnik jest miastem, które tętni życiem. Spora w tym zasługa dużej liczby lokali gastronomicznych, w których zarówno miejscowi, jak i przyjezdni, mogą odpocząć w wirze załatwiania codziennych spraw czy podczas zwiedzania miasta.


Dzięki akcji „Korona Smakosza” będzie można poczuć atmosferę Rybnika za pół ceny, a jednocześnie wyrazić swoją opinię na temat odwiedzanych miejsc (lista podmiotów biorących udział w akcji poniżej).

W ramach przedsięwzięcia lokale gastronomiczne będą walczyły o statuetkę Korony w jednej z ośmiu kategorii: wystrój lokalu, jakość obsługi, smak potraw, atmosfera, lokal na spotkania z przyjaciółmi, lokal na wyjścia rodzinne, lokal na romantyczny wieczór, lokal na lunch .

Czytaj dalej »

Policjanci zatrzymali kobietę, która jadąc ulicą Cieszyńską, mając w organizmie blisko 2 promile alkoholu w organizmie uderzyła w słup oraz barierkę mostu. Zatrzymanej grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. 
Do zdarzenia doszło w sobotę w nocy po godzinie 2:00 na ulicy Cieszyńskiej. Kierująca samochodem marki BMW 39-letnia mieszkanka Pielgrzymowic, jadąc w kierunku miejsca zamieszkania, nie dostosowała prędkości do warunków ruchu, wpadła w poślizg i uderzyła w słup telekomunikacji, a następnie w barierkę ochronną mostu. Na skutek zdarzenia, kobieta doznała stłuczenia głowy. W szpitalu została zaopatrzona przez lekarza. Alkomat wskazał w jej organizmie blisko 2 promile alkoholu. Nietrzeźwa kobieta jechała z pasażerem, któremu na szczęście nic się nie stało.

Czytaj dalej »

Głośna praca – szum, gwizdy, bulgotanie wody i nierównomierne oddawanie ciepła, to główne oznaki zapowietrzenia grzejników. Kiedy temperatura za oknem z dnia na dzień spada, warto zawczasu naprawić usterkę tak, aby móc cieszyć się ciepłem domowego zacisza. Jak to zrobić?

W najpopularniejszych instalacjach centralnego ogrzewania, gdzie czynnikiem grzewczym jest woda, problem zapowietrzenia pojawia się niemal co sezon. Wiąże się on nie tylko z obecnością powietrza, ale również innych gazów – wodoru oraz siarkowodoru (efekt reakcji beztlenowych). Przyczyn takiej sytuacji jest wiele. Zapowietrzanie grzejników często jest wynikiem ich nieprawidłowego napełniania. Podczas tego procesu, napuszczana do instalacji woda powinna wypychać stopniowo powietrze. Nierzadko pewna ilość gazu pozostaje w instalacji. Właściwie napełniony grzejnik nie daje jednak całkowitej pewności sprawnego działania. Powietrze przenika bowiem przez nieszczelności rur, szczególnie tych wykonanych z tworzyw sztucznych.

Czytaj dalej »

Każda osoba siadająca za kierownicę pod wpływem alkoholu lub narkotyków stanowi realne zagrożenie dla siebie oraz życia i zdrowia innych użytkowników dróg. Nawet najmniejsza ilość środków odurzających w organizmie prowadzi do drastycznego zmniejszenia zdolności kierowania pojazdem.

Dlatego, w sobotę od godziny 6.00 rybniccy funkcjonariusze przeprowadzili akcję pod kryptonimem „Alkohol i narkotyki”. W działaniach tych funkcjonariusze wykorzystali urządzenia do pomiaru użycia narkotyków i alkoholu. Dodatkowo funkcjonariusze sprawdzali dokumenty wymagane przy kontroli drogowej oraz przestrzeganie przepisów dotyczących stosowania pasów bezpieczeństwa oraz urządzeń do przewożenia dzieci. Policjanci zwracali także uwagę na stan techniczny pojazdów.

 Podczas działań kontroli poddano 783 kierujących, jak sie okazało 18 było pod wpływem alkoholu. W ośmiu przypadkach kierowcy " wydmuchali" ponad 0,5 prom.  Rekordzista został zatrzymany późnym wieczorem na ul.Włościańskiej, 29 latek kierujacy oplem miał w organiźmie ponad 3,2 prom.alkoholu. Nie ujawniono osób kierujących pod wpływem środków odurzających. 
Jednocześnie  przypominamy: Za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

Czytaj dalej »

Wodzisławscy policjanci wspólnie z funkcjonariuszami z Rybnika i Jastrzębia Zdroju nie dopuścili do nielegalnych wyścigów  w rejonie wałów w Bukowie. Jeden mandat karny i zatrzymanie dowodu rejestracyjnego nie wystarczyło aby samochody pozostałych miłośników mocnych wrażeń opuściły miejsca parkingowe. Skontrolowano 42  pojazdy, zatrzymano 5 dowodów rejestracyjnych i nałożono 12 mandatów karnych.

Wczorajsze popołudnie na bukowskich wałach zgromadziło miłośników szybkiej jazdy, którzy swoimi podrasowanymi samochodami przyjechali się tam pościgać. Ulica Ordynowska w Bukowie to długa prosta, która motywuje ich do nielegalnych wyścigów ulicznych. Nie zdają sobie sprawy, że wystarczy chwila nieuwagi, by ich nierozsądne zachowanie zakończyło się prawdziwą tragedią. Policjanci z wodzisławskiej drogówki przy wsparciu funkcjonariuszy z rybnickiej i jastrzębskiej komendy obstawili radiowozami cały rejon. Postawiono punkty blokadowe, kontrolowano samochody wjeżdżające i wyjeżdżające w rejon wałów, ale nie wszystkich widok tylu radiowozów przestraszył. Wystawienie jednego mandatu nie odstraszyło pozostałych fanów ostrej jazdy. Funkcjonariusze skontrolowali 42 pojazdy, zatrzyamali 5 dowodów rejestracyjnych i wystawili 12 mandatów karnych. Dopiero po paru godzinach miłośnicy mocnych wrażeń opuścili rejon wałów.

 

Uliczne wyścigi są nielegalne, branie w nich udziału, świadome stwarzanie zagrożenia dla siebie i innych – to już przestępstwo. Ale ci którzy uwielbiają szybką jazdę i smak adrenaliny nie pamiętają o tym że mogą doprowadzić do nieszczęścia. Stawiają wszystko na jedną kartę, po prostu wciskają gaz do dechy i jadą nie zważając na konsekwencje jakie to za sobą niesie. Do czasu... kiedy któremuś z "nich"  coś się nie stanie...


Czytaj dalej »

Głośna praca – szum, gwizdy, bulgotanie wody i nierównomierne oddawanie ciepła, to główne oznaki zapowietrzenia grzejników. Kiedy temperatura za oknem z dnia na dzień spada, warto zawczasu naprawić usterkę tak, aby móc cieszyć się ciepłem domowego zacisza. Jak to zrobić?

W najpopularniejszych instalacjach centralnego ogrzewania, gdzie czynnikiem grzewczym jest woda, problem zapowietrzenia pojawia się niemal co sezon. Wiąże się on nie tylko z obecnością powietrza, ale również innych gazów – wodoru oraz siarkowodoru (efekt reakcji beztlenowych). Przyczyn takiej sytuacji jest wiele. Zapowietrzanie grzejników często jest wynikiem ich nieprawidłowego napełniania. Podczas tego procesu, napuszczana do instalacji woda powinna wypychać stopniowo powietrze. Nierzadko pewna ilość gazu pozostaje w instalacji. Właściwie napełniony grzejnik nie daje jednak całkowitej pewności sprawnego działania. Powietrze przenika bowiem przez nieszczelności rur, szczególnie tych wykonanych z tworzyw sztucznych.

Czytaj dalej »

Organizatorem targów jest firma  RADIUS VITAE
Od wielu lat  domeną firmy jest organizacja targów branżowych związanych z wyrobami z kamieni szlachetnych, półszłachetnych, minerałów i medycyną naturalną, zdrową żywnością i sprzetęm leczniczo - rehabilitacyjnym, kosmetykami naturalnymi, aparaturą wykorzystywaną w centrach spa & wellness oraz promocją alternatywnych metod terapeutycznych mających holistycznie służyć zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

W organizowanych targach uczestniczy średnio około 100 wystawców, a targi odwiedza każdorazowo kilka tysięcy osób.
Z relacji  Klientów i Wystawców wiemy, że wysoko oceniają oprawę medialną, przygotowanie organizacyjne i naszą dbałość o wysoki poziom imprezy i satysfakcję uczestników. Beneficjentami działań są zatem nie tylko klienci odwiedzający Targi, ale także Wystawcy, dla których jest to świetna okazja zarówno do promocji i sprzedaży swoich wyrobów i usług, jak i zwiększenia prestiżu i rozpoznawalności marki swojej firmy oraz budowania bezpośredniej relacji z klientami i nawiązania nowych kontaktów handlowych w celu rozszerzenia rynków zbytu dla swoich produktów.Organizowane poraz kolejny  w Rybniku targi ciesza się wielkim zainteresowaniem mieszkańcow naszego miasta .Mozna nie tylko zakupić gotową bizuterię, ale też i rożne komponenty do samodzielnego  wykonania według własnego pomysłu .Ale nie tylko biżuteria króluje na tych targach .mozna zobaczyć rekodzieło w innych metodach wykonania . Jeśli lubisz różne  rzeczy samodzielnie wykonane to ta giełda jest miejscem , ktore warto odwiedzić.

Serdecznie zapraszamy w sobotę lub w niedzielę   09-10.marca  od godz 10-18  

Wstęp tylko 5,00 zł 

 

Czytaj dalej »

Od  6.00 do 22.00 20 kwietnia  na terenie województwa śląskiego  przeprowadzona zostanie policyjna akcja pod kryptonimem „Prędkość”. Działania te ukierunkowane będą na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności przestrzeganie dozwolonej prędkości.
W trakcie działań policjanci wykorzystają wszystkie dostępne urządzenia do pomiaru prędkości w, tym pojazdy wyposażone w urządzenia do rejestracji zachowań uczestników ruchu drogowego tzw. wideorejestratory.
W trakcie działań policjanci przede wszystkim egzekwować będą prowadzenie pojazdów z dozwolonymi prędkościami jazdy, jednak z pewnością również kontrolować będą stan trzeźwości, wyposażenie, oraz wymagane uprawnienia do kierowania.
Na pobłażanie w tym dniu nie mogą liczyć także kierujący czy pasażerowie nie korzystający z obowiązkowych pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, bądź nieprawidłowo przewożący dzieci.

Czytaj dalej »

Małe kuchnie mają wiele zalet – są urokliwe, przytulne i ciepłe. Niestety z powodu niewielkiej powierzchni ich funkcjonalność bywa ograniczona. Mogą też sprawiać wrażenie ciasnych i zatłoczonych. Jednak umiejętne rozplanowanie umeblowania, dobór kolorów i odpowiedniego sprzętu AGD pozwolą odzyskać utraconą przestrzeń.

Przy zagospodarowaniu małej kuchni warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Należą do nich przede wszystkim – minimalizm, jasne kolory i wybór sprzętu, który w jak najmniejszym stopniu będzie ograniczał niewielką przestrzeń.

Gra w kolory

Metraż kuchni jest nam dany niejako „z góry” i najczęściej nie jesteśmy w stanie zrobić wiele, aby go powiększyć. To, co nam pozostaje, to zastosowanie optycznych trików. Warto pomalować ściany na jasny, pastelowy kolor – stworzy to iluzję większej przestrzeni. Efekt ten spotęgujemy, malując listwy na jaśniejszą barwę niż same ściany. Warto zdecydować się na podłogę w jasnym kolorze, a przede wszystkim wystrzegać się nadmiernej dekoracji. Pamiętajmy, że kuchnia to pomieszczenie, w którym bardzo łatwo o zabrudzenia

Czytaj dalej »

Z okazji dla wszystkich klientek Parku Wodnego Aquarion w Żorach przygotowaliśmy wyjątkowo atrakcyjną ofertę. Panie, Panny i Dziewczęta otrzymają wstęp do Parku w  promocyjnej cenie biletu.
Przez cały dzień 8 marca (bez względu na strefę czasową) cena za godzinę pobytu na basenie będzie wynosić 5 złotych. Dodatkowo każda co 20-sta Pani otrzyma od firmy gratisowy bilet do solarium!

Serdecznie zapraszamy.

Czytaj dalej »

W związku z remontem jezdni ulicy Wodzisławskiej (DK 78) na odcinku pomiędzy ulicą Plebiscytową, a ulicą Hetmańską, od poniedziałku, 23 kwietnia planowane jest  połówkowe zajęcie jezdni oraz wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na tym fragmencie drogi.

Wprowadzone będą objazdy dla pojazdów jadących w kierunku do Centrum:

 • objazd 78 Gliwice (powyżej 3,5t):
  - ulicą Wodzisławską (DK 78), ulicą Śląską, ulicą 1–go Maja (DW 929), ulicą Chwałowicką (DW 929) przez Rondo Kamyk, ulicą Świerklańska(DW 929), ulicą Prostą (DW 929) przez Rondo Makro, przez Rondo Żorskie, ulicą Żorską (DW 935)  przez Rondo Powstańców Śl., ulicą Sybiraków (DW 935) przez Rondo Mikołowskie, ulicą Wyzwolenia (DW 935) przez Rondo Gliwickie do ulicy Gliwickiej (DK 78).  
 • objazd 78 Gliwice (do 3,5t):
  - ulicą Wodzisławską (DK 78), ulicą Hetmańską, ulicą Niedobczycką, ulicą Plebiscytową do ulicy Wodzisławskiej (DK 78). 

 źródło rybnik.eu

Czytaj dalej »

Tapeta płynna lub natryskowa nadaje ścianie oryginalną strukturę . Przez fachowców zawana tynkiem japońskim .Dlaczego akurat tynkiem japońskim pada niekiedy talie pytanie .

A mianowice dlatego ,że skład tego tynku zawiera  naturalne składniki takie jak bawełnę , jedwab , włókna mineralne lub celulozowe i pochodzi z kraju kwitnącej wiśni .Tynk o tyle jest ciekawy , ż e zakrywa nierówności ścian oraz nie łapie na siebie brudu .

Taki tynk mozemy kupić pod postacią mieszanki suchej pomieszanej z klejem , aby uzyskać odpowiedni kolor dokupujemy odpowiedni pigment. Mieszankę po dodaniu odpowiedniej ilości wody kładziemy na powierzchnię czystą i suchą 

 • Jeśli jest wykonane z płyt gipsowo-kartonowych, to powinno zostać pokryte jedną warstwą nierozcieńczonego preparatu gruntującego.
 • Jeśli z kolei mamy do czynienia z tynkami wapienno-piaskowymi na podłożu, to warstwa preparatu gruntującego powinna być rozcieńczona wodą w stosunku 1:1.
Czytaj dalej »

Policjanci z rybnickiej patrolówki zatrzymali dwóch mieszkańców Orzesza, którzy napadli na 53 letniego mężczyznę w rejonie ul.Kolejowej. Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat. Do zdarzenia doszło w nocy z 1/2 marca.

Mężczyźni zaczepili idącego ulicą rybniczanina, zażądali od niego papierosów i pieniędzy. Kiedy spotkali się z odmową, zaczęli popychać i szarpać ofiarę, w końcu przewrócili go na ziemię i skopali. Napastnicy zostali spłoszeni przez innego przechodnia, uciekli do tunelu łączącego ul.Kolejową z dworcem PKP. Po drugiej stronie czekali już na nich policjanci. Podejrzani mają 27 i 22 lata, w zakładzie karnym mogą spędzić nawet 12 lat.

Czytaj dalej »

W związku z remontem jezdni ulicy Miejskiej na odcinku pomiędzy ulicą Piłsudskiego, a Placem Kopernika, od poniedziałku, 23 kwietnia planowane jest połówkowe zajęcie jezdni oraz wprowadzenie ruchu jednokierunkowego na tym fragmencie drogi.

Wprowadzony będzie następujący objazd dla pojazdów jadących w kierunku ulicy Hallera:

 • objazd ul. Hallera:  ulicą Piłsudskiego, ulicą Jankowicką, ulicą Reymonta przez Rondo Wodzisławskie, ulicą Wodzisławską przez Rondo „Plaza” do ulicy Hallera. 

Za utrudnienia przepraszamy.


Czytaj dalej »

Kupując okna do nowego domu lub też wymieniając stare na nowe należy wziąć pod uwagę czy dany model okna jest szczelny .Szczelność okna nie tylko wpływa na oszczędzanie energii , ale również chroni nas przed hałasem .Nowoczesne okna robione w najnowszej technologii nie tylko są szczelne, chronią przed hałasem ale również spełniają funkcje wentylacji pomieszczeń .Szczelność okna nie tylko pozwala nam zaoszczędzić na energii , która w obecnych czasach do tanich nie należy , ale również chroni nas przed czynnikami z zewnątrz oraz w znacznym stopniu ogranicza hałas .

Na szczelność okien wpływa wiele czynników między innymi zastosowane szyby , okucia okienne , profile czy uszczelki . Ale jeśli decydujemy się na zakup okien renomowanych firm należy też zwrócić baczną uwagę na montaż . Lepiej jest nieraz dopłacić firmie montującej stolarkę okienną niż zrobić to samemu nie znając tajników tej profesji . Niejednokrotnie bywa tak , ze klienci sami decydują się na montaż tracąc gwarancję na po szczególne elementy okna

 

 

 

Czytaj dalej »

Hodowcy zwierząt egzotycznych z Polski i z zagranicy będą mogli zaprezentować różne okazy zwierząt egzotyczny takich jak m. in. legwany, żółwie, gekony, agamy, modliszki, pająki, węże z grupy dusicieli, skorpiony a także różne odmiany gryzoni, przedziwnych owadów i wszystko inne co jest związane z terrarystyką a więc także fachową literaturę, terraria z aranżacją tropikalną lub pustynną, rośliny egzotyczne oraz owadożerne a wszystko to po to aby zapewnić zwierzętom jak najlepsze warunki bytowe możliwie najbardziej zbliżone do tych w naturze gdzie żyją na wolności. 

Czytaj dalej »

Już w  niedzielę, 22 kwietnia, w godzinach od 7:00 do 18:00,  Automobilklub Ślązak organizuje kolejny rajd ulicami Rybnika pod nazwą „Amatorski Rajd Samochodowy o Puchar Prezydenta Miasta Rybnika”, .W związku z tym wystąpią utrudnienia w ruchu na ulicach miasta. 

Zawody zostaną przeprowadzone na dwóch odcinkach specjalnych:

I odcinek – Młyńska , Rzeczna, Targowa ,

II odcinek – Kolberga, Świerklańska

Baza zawodów będzie znajdować się na parkingu miedzy ulicami Miejską a  3-go Maja.

Miejmy nadzieję , że pogoda dopisze i na trasie rajdu nie zabraknie kibiców 

Czytaj dalej »

W zastępstwie programu dopłat do mieszkań Rodzina Na Swoim w 2014 roku ma ruszyć program Mieszkanie Dla Młodych tzw MDM .Program przeznaczony dla osób młodych do 35 roku życie nie tylko będzie przeznaczony dla małżonków ale i dla osób wychowujących samotnie dzieci oraz dla singli .

Program MDM ma obowiązywać przez okres 5 lat tj od 2014- 2018 roku .Ostatnie wnioski będą przyjmowane do 30 września 2018 , aby zostały udzielone do końca grudnia .Dopłatę będzie można przeznaczyć na zakup mieszkania , ale co jest najważniejsze z rynku pierwotnego tzn na nowo wybudowanego lub nabycie domu jednorodzinnego z zastrzeżeniem , że jest to pierwsze własne mieszkanie .

Czytaj dalej »

Numer ratunkowy SMS

2012-03-01

Przypominamy, że w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach uruchomiono specjalny numer ratunkowy: 695 997 997 za pomocą którego osoby niepełnosprawne (głównie głuchonieme), poprzez przesłanie informacji SMS-em, mogą wezwać Policję. 

Inicjatywa ta ma poprawić komunikację osób niepełnosprawnych z policjantami, którzy odpowiedzą na każde wezwanie z prośbą o pomoc. Telefon o numerze 695 997 997 znajduje się u oficera dyżurnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. To on odbiera SMS-y i decyduje o ich dalszym losie. Trzeba jednak pamiętać, żeby podawać w nich nazwisko oraz adres. Nie ma znaczenia, że ktoś pisze z Bielska, Katowic czy Siemianowic. Dyżurny od razu przekaże treść SMS-a do odpowiedniej komendy miejskiej lub powiatowej. Jednocześnie informujemy, że każda osoba, która w sposób złośliwy wywoła fałszywy alarm przesłanym SMS-em poniesie odpowiedzialność karną.

 

Żródło : KMP Siemianowice Śląskie

Czytaj dalej »

16.kwietnia od 5.00 do 13.00 na terenie województwa śląskiego policjanci ruchu drogowego prowadzą akcję pod kryptonimem “Trzeźwość”. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez kontrolowanie stanu trzeźwości kierujących.
Działania skierowane przeciwko pijanym użytkownikom dróg prowadzone będą w godzinach od 5.00 do 13.00. Policyjne patrole będą kontrolować stan trzeźwości, jednocześnie w kilku miejscach naszego województwa. Działania te mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w tym spowodowanych przez kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu

Czytaj dalej »

W przypadku gdy nieruchomość jest przeznaczona na cele niezwiązane z działalnościągospodarczą i nie ma żadnych poważnych przeciwwskazań, otrzymanie zezwolenia na wycięcie drzewa jest prostą formalnością. Lepiej ją szybko załatwić, w przeciwnym razie można narazić się na wysokie kary. Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości wymaga zezwolenia. Należy liczyćsię z tym, że nie wszystkie wnioski są rozpatrywane z pozytywnym skutkiem. Dużo zależy od tego, jaki powód wnioskodawca poda jako uzasadnienie swojej prośby o zezwolenie. Warto wskazać przyczyny związane z zagrożeniem dla bezpieczeństwa ludzi, ruchu drogowego, niszczeniem murów budynku mieszkalnego, obumieraniem drzewa. Udzielenie zezwolenia może być uzależnione od przesadzenia drzew lub krzewów we wskazane miejsce albo zastąpienia ich innymi roślinami tego typu. Nie może ich byćwówczas mniej niż usuwanych drzew lub krzewów.

Osoba, która zamierza wyciąć drzewa lub krzewy, musi złożyć wniosek w odpowiednim urzędzie miejskim lub gminnym albo u wojewódzkiego konserwatora zabytków. Czasem wymagane jest uzyskanie zgody dyrektora parku narodowego albo organu uznającego określony obszar za rezerwat przyrody. Obecnie w wielu urzędach są przygotowane gotowe formularze wniosku o zezwolenie na wycięcie drzewa. Można też sporządzić go samodzielnie. Należy wówczas pamiętać, że taki wniosek musi zawierać imię, nazwisko i adres (nazwę i siedzibę) posiadacza i właściciela nieruchomości oraz tytuł prawny do władania nieruchomością. Trzeba w tym wniosku określić nazwę gatunku drzewa lub krzewu, obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm, a także przeznaczenie terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew. Oprócz tego należy podać przyczynę i termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu oraz wielkość powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy. W przypadku gdy posiadacz nieruchomości składający wniosek nie jest jej właścicielem, to powinien do niego dołączyć zgodę właściciela. 

W przepisach przewidziane są też sytuacje, kiedy zezwolenie na wycięcie drzewa nie jest potrzebne. Przykładowo, dotyczy to między innymi drzew rosnących na plantacjach oraz tych, których wiek nie przekracza pięciu lat. Także drzewa rosnące w lesie nie wymagają tego typu zezwolenia, ponieważ podlegają zasadom określonym w ustawie o lasach. Innym przykładem sytuacji, kiedy zezwolenia nie trzeba uzyskiwać, jest wycinanie drzew owocowych. W takich sytuacjach warto pamiętać, że niektóre gatunki drzew, mimo że powszechnie są uważane za owocowe, są jednak gatunkami ozdobnymi i zamiar ich usunięcia należy zgłaszać. Poza tym zgłoszeniu podlega też wycięcie drzew owocowych rosnących na nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody - na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową.

Opłatę za usunięcie drzew ustala się na podstawie stawki, której wysokość ma związek z obwodem pnia oraz rodzajem i gatunkiem drzewa. Stawki określa minister środowiska. Obwód pnia zwykle mierzy się na wysokości 130 cm. Trzeba liczyć się z tym, że im grubsze drzewo, tym wyższa opłata za jego wycięcie. Są też miejsca, w których usunięcie drzew kosztuje o 100 proc. drożej. Dotyczy to uzdrowisk, obszarów ochrony uzdrowiskowej, terenów zieleni i nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków.

Czytaj dalej »

Próba syren

2012-03-01

W czwartek, 1  marca  br., około godziny  13.00, na terenie naszego miasta odbędzie się głośna  próba  syren  alarmowych.

Emitowany w tym czasie dźwięk ciągły trwający 3 minuty oznacza „Odwołanie alarmu”. W przypadku wystąpienia realnego zagrożenia test nie odbędzie się.

 Głośne próby syren alarmowych, zgodnie z „Kalendarzowym planem realizacji zadań obrony cywilnej, obronnych i zarządzania kryzysowego na terenie Miasta Rybnika w 2012 roku”, planowane są także 1 sierpnia (test krajowy) i 25 października (test wojewódzki). Dokładna godzina i rodzaj emitowanego alarmu będą podawane z wyprzedzeniem na stronie www.rybnik.eu 

 W czasie testów będą uruchamiane syreny alarmowe obrony cywilnej, jednostek OSP oraz syreny w zakładach pracy, posiadających takie urządzenia. 

 


Czytaj dalej »

Policjanci z Rybnika proszą o kontakt świadków wypadku drogowego, do którego doszło 12 kwietnia  ok.21.00 na ul.1-go Maja w Rybniku ( obok Biedronki). Jak ustalono kierujący fiatem cinquecento, na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił 55-letniego mieszkańca Rybnika. Kierowca fiata nie udzielając pomocy pieszemu, odjechał z miejsca zdarzenia.

Pieszy z obrażeniami głowy i nogi trafił do rybnickiego szpitala. Osoby, ktore mają jakiekolwiek informacje na temat kierowcy fiata proszone są o kontakt z KMP w Rybniku pod nr tel.324295200 lub 997.

Równiez wczoraj w Jejkowicach na ul.Głównej doszło do potrącenia pieszego. Tym razem jednak, pieszy przechodził przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. 42 latek doznał złamania barku.

Czytaj dalej »

Ekologia , smog czy ochrona środowiska wszyscy znamy ten temat .
Radni Krakowa od października 2013 maja zamian wprowadzić na obrady nową uchwałę  zakazującą wydawania nowych pozwoleń na budowę z zastosowaniem ogrzewania węglem . Propozycja wstępna miała dotyczyć także ogrzewania kominkiem na drewno ,ale została oddalona na późniejsze lata .
Propozycja ma docelowo objąć całkowitym zakazem opalanie węglem mieszkań  czy domów w mieście Krakowie .

Smog panujący w miastach w okresie zimowym jest problemem , wiemy jak wygląda to w naszym regionie zimą kiedy zaczynamy palić w piecach.Smog oczywiście pochodzi z naszych kotłowni czy pieców węglowych ,ale czy jest głównym winowajcą smogu w mieście już nie jest takie proste . Brak obwodnicy miasta , ruch samochodowy w centrum nie pozostaje bez znaczenia . Warunki pogodowe też maja znaczenie a na to już nie mamy wpływu . 

Decyzja radnych Krakowa jest zasadna co do walki ze smogiem i zanieczyszczeniem, ale czy aż tak radykalny przepis w dobie kryzysu jest możliwy do wyegzekwowania . Co do nowych pozwoleń budowlanych tak , ale już do istniejących kotłowni mało prawdopodobne .

Proponowane dotacje dotyczą zakupu nowego ekologicznego pieca na gaz czy olej opałowy oraz kocioł elektryczny, ale na tym koniec Koszty ogrzewania mieszkań czy domów w starym budownictwie mogą zrujnować nie jeden budżet . Dlatego projekt uchwały i propozycje zmian to jedno a realia życia to drugie.Życie pokaże jak wpłynie to na zanieczyszczenie Krakowa i ewentualnie innych miast pragnących wprowadzić podobne przepisy u siebie .

Czytaj dalej »
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.