Witamy w serwisie gieldarow.pl

Konto

Posiadanie konta umożliwi ci dodawanie darmowych ogłoszeń!

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz konta, możesz się zarejestrować»

Logowanie
Przypomnij hasło!

Aktualności

Aktualności

Nawet do 3 lat pozbawienia wolności grozi 29-letniej żorzance, która wczoraj zaatakowała i znieważyła interweniujących policjantów. Po wytrzeźwieniu w policyjnym areszcie kobieta usłyszy zarzuty.  

Wczoraj po godzinie 16.00 policjanci interweniowali na osiedlu Sikorskiego na prośbę jednej z mieszkanek dzielnicy. Jak wynikało ze zgłoszenia w jej mieszkaniu doszło do awantury z nietrzeźwą córką. Stróże prawa na miejscu zastali kompletnie pijaną kobietę, która przed ich przyjazdem wszczęła awanturę z matką. Po przybyciu mundurowych nie umiała się ona poruszać o własnych siłach, miała problemy z wypowiadaniem się, a jej zachowanie wskazywało na silny stan upojenia alkoholowego. W pewnej chwili 29-latka wstała i rzuciła się na jednego z policjantów. Uderzała go rękoma po całym ciele, w związku z czym została obezwładniona. Po założeniu kajdanek kobieta nadal atakowała, tym razem kopiąc drugiego z interweniujących. W czasie doprowadzania do komendy, jak i w mieszkaniu wielokrotnie znieważyła policjantów. Stan zatrzymanej nie pozwolił na przebadanie 29-latki na zawartość alkoholu. W chwili obecnej żorzanka trzeźwieje w policyjnym areszcie. Wkrótce usłyszy zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej funkcjonariuszy i ich znieważenia. Grozi jej nawet do 3 lat więzienia.

Czytaj dalej »
Mundurowi z Żor wyjaśniają szczegółowe okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego, do którego doszło 21 lipca po południu w rejonie skrzyżowania DK 81 z ulicą Pszczyńską.  Śmierć na miejscu poniosła 30-letnia kobieta. 

Tragiczna w skutkach okazała się rodzinna podróż mieszkańców Zabrza, którzy jadąc samochodem marki Dacia zderzyli się na terenie naszego miasta z audi. Do zdarzenia doszło wczoraj po 16.00 na skrzyżowaniu DK 81 z ulicą Pszczyńską. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policji 32-latek, kierujący dacią, wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle  w czasie, gdy do ruchu włączały się inne pojazdy. W samochód, którym podróżowała rodzina, uderzyła prawidłowo jadąca 42-letnia kierująca audi. W wyniku zdarzenia pojazd 32-latka dachował, a następnie uderzył w słup. W wypadku śmierć na miejscu poniosła 30-letnia pasażerka dacii, a do szpitala trafiła dwójka dzieci 6-latek i 3-miesięczne niemowlę. Młodsze z dzieci ze względu na stan zdrowia zostało przetransportowane do szpitala śmigłowcem ratunkowym. Utrudnienia na drodze trwały blisko 4 godziny, w tym czasie z ruchu został wyłączony odcinek "Wiślanki" w kierunku Katowic, na którym doszło do wypadku. Jak ustalili policjanci uczestnicy wypadku byli trzeźwi. Prokurator zdecydował o zatrzymaniu 30-letniego zabrzanina kierującego dacią, który został osadzony w policyjnym areszcie.

 

Czytaj dalej »

Drewniana podłoga to inwestycja na lata. Podniszczonej powierzchni nie trzeba wymieniać. Przy pomocy odpowiednich środków można ją odrestaurować tak, by dostosować do obecnych trendów i gustu właściciela. Renowacja parkietu to dobra okazja do zmiany koloru podłogi oraz wprowadzenia nowego wykończenia.

Podłogi wykonane z naturalnego drewna ocieplają wnętrze, dodają mu elegancji, a także uznawane są za najbardziej trwałe. Drewniany materiał pozwala na wielokrotną renowację, która jest mniej kosztowna i inwazyjna niż wymiana całego podłoża. Przed przystąpieniem do remontu należy upewnić się, czy parametry mechaniczne podłogi umożliwiają jej odnowienie.

– Jeśli warstwa użytkowego drewna jest zbyt niska, szlifowanie może nie być możliwe. Jeśli pod warstwą tego parkietu czy też desek jest substancja smolista, subit, który był stosowany w drugiej połowie XX wieku, dobrym pomysłem jest usunięcie tej powierzchni. Jeśli jednak ta powierzchnia odpowiada nam, istnieje możliwość renowacji: szlifowania, olejowania czy też lakierowania – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Dariusz Turski z firmy Uzin Polska, produkującej materiały chemii budowlanej do instalacji i eksploatacji podłóg.

Starą podłogę należy wyszlifować przy użyciu specjalnych maszyn, szlifierek taśmowych, często błędnie nazywanych cykliniarkami. Później, by uzupełnić drobne szczeliny w powierzchni, drewno musi zostać zaszpachlowane oraz lakierowane lub olejowane.

– Jeżeli w ostatniej warstwie pojawią się błędy, mogą one zniweczyć cały trud włożony w poprzednie etapy. Jeśli nie zadbamy o czystość w pomieszczeniu, o piasek, o pył, który jest w powietrzu, na parapetach, nie odkurzymy tego dokładnie, z całą pewnością będzie to wszystko widoczne w końcowej warstwie lakieru. W przypadku olejowania nie ma tego problemu, ponieważ olejowanie jest troszeczkę inną techniką i pozwala na usunięcie tych zabrudzeń podczas końcowej pielęgnacji – mówi Dariusz Turski.

 

Czytaj dalej »

Po raz ósmy w rybnickim muzeum odbędzie się Noc Muzeów.

Wieczór zainauguruje otwarcie wystawy "Galeria sztuki w jaskini", prezentującej malarstwo naskalne datowane na górny i schyłkowy paleolit.

Będzie można wziąć udział w warsztatach wykonywania narzędzi prehistorycznych i malarstwa naskalnego.

Grzegosz Kuśpiel opowie o wyprawach jaskiniowych w dziewicze rejony ziemi (Papua Nowa Gwinea, Laos, Indonezja, Madagaskar, Chile).

Noc uświetnią także: koncert bębniarzy Surya-drums oraz kabaret PUK z Krakowa.Harmonogram:

odz. 17.45

Surya-drums – bębnoterapia

godz. 18.00

Galeria sztuki w jaskini – wernisaż wystawy

godz. 18.00

Archeoreplika – warsztaty malarstwa naskalnego, wykonywanie narzędzi z kości i rogu

godz. 20.00

Podziemny Everest – historia polskich wypraw jaskiniowych spotkanie z Grzegorzem Kuśpielem – podróżnikiem, grotołazem,

członkiem National Geographic Society prezentacja sprzętu do grotołażenia techniki poruszania się po linach, wystawa fotografii z wypraw

godz. 22.00

PUK – kabaret z Krakowa

 

Czytaj dalej »

Żorscy stróże prawa zapraszają wszystkich zainteresowanych mieszkańców do wzięcia udziału w akcji prewencyjnej pod hasłem „NOC STOP” organizowanej we współpracy ze Stowarzyszeniem „Bezpieczne Miasto” w Żorach. Głównym celem przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie kradzieżom pojazdów na terenie miasta.
Akcja „NOC STOP” ruszy w najbliższy poniedziałek tj. 23 lipca br. Jej istotą jest oznakowanie pojazdów nalepkami holograficznymi pojazdów, których właściciele deklarują, że nie jeżdżą w nocy pomiędzy godziną 23.00 a 5.00. W podanym przedziale czasowym policjanci będą zatrzymywali i kontrolowali wszystkie pojazdy pojawiające się na drogach, a oznakowane specjalnymi naklejkami. Warunkiem przystąpienia do akcji jest dobrowolne oznakowanie pojazdu nalepką z hologramem, którą należy nakleić w przypadku samochodów osobowych: w lewym dolnym rogu na przedniej szybie, bądź w prawym górnym rogu na szybie tylnej. Kierowcy oznakowanych pojazdów muszą liczyć się z ewentualną kontrolą Policji w godzinach nocnych, świecąca naklejka na szybie pojazdu będzie sygnałem dla mundurowych, że pojazd może pochodzić z kradzieży.
Od najbliższego poniedziałku zainteresowani kierowcy będą mogli odbierać nalepki w Komendzie Miejskiej Policji w Żorach przy ulicy Wodzisławskiej 3 lub bezpośrednio od policjantów drogówki pełniących służbę w terenie. Akcja potrwa do końca roku.  
 

Czytaj dalej »

Kupiłeś dom? Zacznij oszczędzać!

Zakup domu czy mieszkania to dla wielu osób inwestycja życia. Transakcja zwykle finansowana jest kredytem. To ogromne obciążenie dla budżetu domowego. Warto rozważyć opcje, które pomogą zoptymalizować nasze wydatki. Badania przeprowadzone na zlecenie Optimal Energy pokazały, że aż 94 proc. z nas uważa informacje o zużyciu energii za istotne przy kupnie domu lub mieszkania, a 91 proc. zapłaciłaby więcej za sprzęt RTV/AGD, który jest energooszczędny. 

Czytaj dalej »

Już 11 maja Urząd Miasta Żory zaprasza na coroczne święto Ogniowe 

Dlaczego święto ognia 

Wersja do drukuPoleć stronę znajomym

 

Miasto Żory posiada już 740-letnią historię. W roku 1272 książę opolsko-raciborski Władysław nadał osadzie prawa miejskie. Niespotykana nazwa miasta ewoluowała od najdawniejszej Sari, przez Zari i Żary do obecnej Żory – od początku jednak nawiązywała do ognia, miejsca wypalonego pod uprawę. Niejednokrotnie miasto niszczone też było przez pożary. Do dziś rokrocznie obchodzi się tu niezwykłe Święto Ogniowe na przypomnienie tragicznego pożaru z 1702 r.

 

Zapraszamy

Czytaj dalej »

Od 12 do 15 lipca (czwartek-niedziela) planuje się całkowite zamknięcie ulicy Mikołowskiej (DW 925), na odcinku pomiędzy Rondem Mikołowskim a ulicą Przemysłową.

Powodem zamknięcia jest przebudowa wiaduktu kolejowego w torze nr 1 na linii nr 140 Katowice Ligota – Nędza, na odcinku Leszczyny – Rybnik. 

Wprowadzony będzie objazd:

 • objazd 935 Pszczyna:
  - ulicą Mikołowską (DW 925), ulicą Wielopolską przez rondo w lesie, łącznikiem przez Rondo Europejskie, ulicą Gliwicką (DK 78), przez Rondo Gliwickie, ulicą Wyzwolenia (DW 935) do Ronda Mikołowskiego,
 • objazd 925 Bytom:
  - ulicą Mikołowską (DW 925) przez Rondo Mikołowskie, ulicą Wyzwolenia (DW 935) przez Rondo Gliwickie, ulicą Gliwicką (DK 78) przez Rondo Europejskie, łącznikiem przez rondo w lesie, ulicą Wielopolską do ulicy Mikołowskiej (DW 925).

Za utrudnienia w ruchu przepraszamy.

 

źródło rybnik.pl

Czytaj dalej »

Wielu właścicieli domów chce zagospodarować dach i stworzyć na nim zielony ogród. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ aby stworzyć zielony dach, musi on spełniać kilka warunków i trzeba dokładnie znać jego parametry. Należy wiedzieć jakie jest maksymalne obciążenie dachu, z czego jest wykonana warstwa izolacyjna albo czy ma bezpośredni dostęp do wody. 

 


Czytaj dalej »

Juwenalia tuż tuż

2012-05-07

Dni od  9 do 11 maja upłyną w naszym mieście pod znakiem studenckich imprez kulturalnych i sportowych. Wszystko za sprawą tegorocznych juwenaliów.Celem juwenaliów jest promocja kultury akademickiej oraz integracja środowiska studenckiego, młodzieży i mieszkańców regionu.

 

Tegoroczne studenckie świętowanie rozpocznie się w środę, 9 maja Akademickim Dniem Sportu, inicjatywą, która stwarza młodym ludziom możliwość zrealizowania potrzeby relaksu, odreagowania i zregenerowania sił.

 

Dzień drugi Juwenaliów (10 maja) otworzy korowód Studentów do Urzędu Miasta Rybnika. Następnie na terenie Kampusu przy ul. Rudzkiej odbędzie się Piknik Studencki, podczas którego organizatorzy również przewidują niemałą ilość atrakcji.

Od godzin popołudniowych studenci przeniosą się na Rynek, gdzie odbędą się pokazy tańca break dance, warsztaty zumby oraz pokaz malarstwa ulicznego. Następnie studenci oraz mieszkańcy będą mieli możliwość wysłuchania koncertów zespołów wyróżnionych podczas Juwenaliowego Amatorskiego Przeglądu Artystycznego JAPA (zespoły: Averside, Substancja oraz Queen of Spades).

 

Trzeciego dnia (11 maja) na scenie rybnickiego Kampusu tradycyjnie odbywać się będą koncerty plenerowe. Szereg występów rozpoczną laureaci przeglądu JAPA (zespoły Ossa oraz Absynth). Muzyka pierwszego z wymienionych zespołów określana jest jako rock posiadający wiele głębokich przekazów – uczestnicy koncertu mogą liczyć nie tylko na świetną zabawę, ale również na poczucie artystycznego piękna. Z kolei muzyka, którą prezentuje Absynth, to połączenie dużej dawki elektronicznych brzmień i ciężkich gitar. Na scenie rybnickiego Kampusu pojawi się także zespół PomaU, który wykracza poza tradycyjnie rozumiany hip-hop, a z mozaiki stylów, wśród których doszukać można się zarówno funku, jazzu, jak i progresywnego rocka, kipi niepowtarzalna, pozytywna energia. O godzinie 19:00 nastąpi oficjalne rozpoczęcie Koncertu Akademickiego, po którym na scenie pojawią się główne gwiazdy wieczoru. Jedną z nich będzie zespół Happysad, którego styl najczęściej określany jest jako mieszanka rocka alternatywnego i gitarowego, przez co z pewnością zauroczy brać studencką. Mając wzgląd na mieszkańców naszego miasta, organizatorzy przygotowali nowatorski koncert zespołu Bracia, któremu towarzyszyć będzie Filharmonia Rybnicka.


- Tego typu wydarzenie podczas obchodów Dni Studenta w naszym mieście organizowane jest po raz pierwszy. Mocne, rockowe brzmienia połączone z kojącym dźwiękiem smyczków. Serdecznie zapraszamy na tegoroczne Juwenalia Rybnickie! – zachęcają do udziału w imprezie studenci.

Czytaj dalej »

Policjanci z Czerwionki-Leszczyn zatrzymali 21 – letniego motorowerzystę. Mężczyzna chcąc uniknąć odpowiedzialności za jazdę po pijanemu, chciał przekupić mundurowych, proponując po 1000 zł łapówki. Teraz może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

W poniedziałek ok.godziny 15.30 w Leszczynach funkcjonariusze prewencji jadąc ulicą Powstańców zwrócili uwagę na  motorowerzystę, który nie mógł opanować swojego pojazdu. Po zatrzymaniu okazało się, że mężczyzna ma też problemy z utrzymaniem równowagi. 21-latek został poddany badaniu na zawartość alkoholu w organizmie z wynikiem 2,32 prom. Myśląc, że "dogada" się z mundurowymi i w ten sposób uniknie odpowiedzialności za to co zrobił, zaproponował policjantom po 1000 zł  łapówki. W efekcie został zatrzymany i trafił do "policyjnego aresztu". Dzisiaj  po wytrzeźwieniu usłyszy prokuratorskie zarzuty.

Czytaj dalej »

Rząd przygotowuje nowelizację projektu ustawy o Prawie Budowlanym .Założeniem nowelizacji jest zniesienie wymogu posiadania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego . Jeśli weszłaby w życie nowelizacja to znacznie skróci nam się okres rozpoczęcia inwestycji jaką jest budowa domu. Zmiana ustawy o prawie budowlanym mówi ,że wystarczy tylko złożyć zgłoszenie z projektem budowlanym w odpowiednim urzędzie i na podstawie tych dokumentów będzie wydawana zgoda .Czas oczekiwania ma skrócić się o co najmniej połowę aktualnego czasu.

Czytaj dalej »

Jak co roku Prezydent Miasta Rybnika, Adam Fudali zaprasza mieszkańców do uczestnictwa w tradycyjnych obchodach Święta Konstytucji 3 Maja.

Obchody rozpoczną się tradycyjnie na rybnickim rynku, gdzie na godz. 9.30. planowana jest zbiórka pocztów sztandarowych, delegacji i mieszkańców Rybnika. O godz. 9.45 uczestnicy obchodów wysłuchają hymnu państwowego. Kolejne punkty uroczystości przewidują wciągnięcie flagi państwowej na maszt, okolicznościowe wystąpienie prezydenta, złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi, przemarsz do bazyliki pw. św. Antoniego oraz złożenie hołdu przed pomnikiem Jana Pawła II. 
  
O 10.30 w bazylice rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny. 
Oprawę muzyczną uroczystości zapewnią: Chór im Adama Mickiewicza z Rybnika-Niedobczyc oraz Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik”.
  
Zapraszamy wszystkich rybniczan do udziału w uroczystościach. Zachęcamy również, by godnie uczcić święto, wywieszając w tym dniu flagę państwową.

Czytaj dalej »

Rybniccy policjanci zatrzymali, a Sąd Rejonowy w Rybniku tymczasowo aresztował 45-latka, który w piątek na ulicy Rymera chcąc uniknąć kontroli drogowej, potrącił policjanta. Mężczyzna był pijany i miał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Teraz grozi mu do 10 lat więzienia.

Czytaj dalej »

Kolejna 9 edycja Giełdy Budownictwa i Wyposażenia DOM. Już w ten wekend  w terminie od 11 do 13 kwietnia br. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych .

Czytaj dalej »

Kolejni wandale wpadli w ręce żorskich stróżów prawa dzięki telefonicznemu zgłoszeniu świadka, który powiadomił oficera dyżurnego widząc jak mężczyźni wybiją szybę w drzwiach wejściowych do klatki schodowej. Policjanci zatrzymali wandali w pobliskim barze, gdzie zdążyli się przemieścić przed przybyciem mundurowych. 

Do zdarzenia doszło w miniony piątek tuż przed godziną 22.00. Oficer dyżurny odebrał zgłoszenie od mieszkańca osiedla Sikorskiego, który poinformował, że zauważył dwóch pijanych mężczyzn, którzy wybijają szybę w drzwiach do klatki schodowej w jednym z bloków mieszkalnych. Policjanci natychmiast udali się we wskazane miejsce, tam okazało się, że mężczyźni w międzyczasie weszli do pobliskiego baru i dokonali kolejnych zniszczeń. Z ustaleń mundurowych wynika, że 29-latek zdewastował chłodziarkę i automat do gier. Obydwaj zatrzymani byli nietrzeźwi starszy z żorzan w czasie badania alkomatem miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, u jego młodszego o 5 lat kolegi stwierdzono ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie. 29-latek usłyszał już zarzuty zniszczenia mienia, złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze, grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności. Podobne konsekwencje karne czekają 24-latka

Czytaj dalej »

W okresie zimowym coraz częściej występuje zjawisko braku opon w punktach sprzedaży. Najczęściej kupowane przez kierowców ogumienie znika z półek w ekspresowym tempie, a do wyboru pozostają tylko najdroższe rodzaje opon, na które stać jedynie nielicznych kierowców.

Czytaj dalej »

Rybnik rozpoczyna realizację programu „Mieszkania dla młodych”, dającego szansę rodzinom rozpoczynającym życie zawodowe i rodzinne, do chwili uzyskania stabilizacji życiowej i zarobkowej.

Biorąc pod uwagę sytuację finansową młodych małżeństw, których zdolność kredytowa jak i bieżące dochody uniemożliwiają zakup czy wynajęcie mieszkania na rynku komercyjnym, miasto podjęło działania zmierzające do udzielenia pomocy  młodym rodzinom w dostępie do ich pierwszego mieszkania. Rybnik wyszedł tym samym poza zakres swoich obowiązków ustawowych.
  


Czytaj dalej »

I Festyn Historyczny OBROŃCY NASZEJ ZIEMI 3 maja 2012 r. od godz. 15.00w Parku Górnika za

Domem Kultury w Rybniku Chwałowicach 

W programie m.in. występy: Orkiestry Dętej KWK Chwałowice (pieśni patriotyczne), Zespołu Tańca Ludowego "Przygoda", zespoły wokalno-instrumentalnego "KARLIK".Poza tym prezentacja grup rekonstrukcyjnych i samochodów historycznych oraz zabawa plenerowa z Zespołem "SWEET". Na terenie parku będą znajdować się stanowiska grup rekonstrukcyjnych i wesołe miasteczko dla dzieci.

Świetna zabawa gwarantowana!

Pojawią się też pojazdy, głównie kołowe i napędzane silnikami, będą ich prezentacje, prezentacje grup, opowieści o mundurach, żołnierzach itp. atrakcje. Muzem w Rybniku na tę okazję przygotuje specjalną wystawę historyczną, która będzie prezentowana również w DK Chwałowice.

Nastąpi historyczny przekrój epok, od Średniowiecza, po czasy II Wojny Światowej.

 

Bractwo Rycerskie Ziemi Rybnickiej pokaże obozowisko, broń czarno prochową, treningi i szermierkę, życie obozowe, będzie to rekonstrukcja historyczna, czyli próba odtworzenia realiów i zabytków kultury materialnej i niematerialnej średniowiecza. W ramach Bractwa zaprezentują się dwie sekcje: Birkabor Hird - czyli drużyna z miasta Birka, opierająca się na wykopaliskach z tego miasta i starająca zrekonstruować zbrojnych oraz rzemieślników, jacy przebywali w tym handlowym mieście oraz Mile Pedites - czyli po prostu wojska piesze, a dokładniej z okresu XIII wieku.

 

GRH KARPATY zaprezentuje umundurowanie i wyposażenie Polskich Sił Zbrojnych z okresu II Wojny Światowej a przede wszystkim Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, 3 Dywizji Strzelców Karpackich,(z uwzględnieniem 3 batalionu) oraz Pułku Ułanów Karpackich. Zobaczymy broń używaną przez członków GRH KARPATY podczas rekonstrukcji historycznych, inscenizacji i wystaw, czyli wysokiej klasy repliki oraz historyczną broń palnąCzytaj dalej »

Firma Arkus & Romet Group wystawiła na międzynarodowych targach motoryzacyjnych Eicma w Mediolanie swój nowy pojazd tym razem elektryczny nazwany ROMET 4E .

Czytaj dalej »

W Poznaniu od wczoraj tj od 11.marca trwają jedne z największych w Europie Środkowo-wschodniej targów budownictwa Budma .Międzynarodowym Targom Budownictwa i Architektury BUDMA towarzyszą Targi Branży Szklarskiej GLASS, Targi CBS - Budownictwo Sportowe i  Rekreacyjne oraz Międzynarodowe Targi Kominkowe KOMINKI, tworząc synergię branż związanych bezpośrednio z budownictwem.Targi będą trwały do 14.marca .

Targi głównie skierowane są do architektów , biur projektowych, firm handlowych oraz inwestorów oraz wykonawców wszelkich prac budowlanych.
Targi Budma to kolejna edycja oraz kontynuacja rozpoczętych już projektów zeszłorocznych , które w tym roku są udoskonalane oraz poddawane licznym przeróbkom jak i technicznym oraz wizualnym .Można nie tylko zobaczyć nowinki technologiczne , ale i również zobaczyć wiele pokazów oraz być świadkiem  jak rywalizują ze sobą ekipy remontowe w swoich dziedzinach.
 

Czytaj dalej »

Jak juz wspominaliśmy w naszym portalu 23 kwietnia ruszył remont ul Miejskiej w cenrtum naszego miasta . 

Remont zaczął się wczesny rankiem w poniedzialek i panowie wcale nie próżnują . Zerwano już wierzchnią nawierzchnię jezdni , ktore trawły do wczesnych godzin porannych , tak tak porannych . Panowie po drugiej zmianie tj ok 21:30 zeszli z ulicy po czym po godzinie tj w godzinach 22:30 pojawiła sie następna ekipa , ktora jeszcze przed 4 rano pracowała ciężkim sprzetem hałasując niemiłosiernie . Myślę , że mieszkańcy okolicznych budynków uzbroją się w cierpliwość i zniosą ten hałas  ze stoickim spokojem w końcu cel jest szczytny - nowa nawierzhnia jezdni bez garbów pod samym Urzędem Miasta . 

Czytaj dalej »

Policjanci z Rybnika wyjaśniają okiliczności dwóch wypadków drogowych, do których doszło wczoraj na terenie Boguszowic i Chwałowic. W obu przypadkach kierowcy samochodów nie zachowali  ostrożności i doprowadzili do zderzeń z innymi uczestnikami ruchu.

Do pierwszego zdarzenia doszło wczoraj ok. 6.30. na ul.Kłokocińskiej. Jak ustalili policjanci ruchu drogowego, kierowca forda 35-letni mieszkaniec Żor najechał na tył motocykla. W wyniku tego zdarzenia poważnych obrazeń głowy doznał 35 latek z Rybnika- motocyklista.

Kolejne zdarzenie drogowe miało miejsce na ul.1-go Maja ok.godziny 12.00. Kierująca samochodem ford escort ,41-letnia rybniczanka podczas manewru cofania z miejsca parkingowego najechała swoim pojazdem na rowerzystkę. W rezultacie 71-letnia rowerzystka doznała złamania nogi, została przewieziona do rybnickiego szpitala.

Czytaj dalej »

Wiosna tego roku po bardzo łagodnej zimie zadomowiła się chyba na dobre .Przedwiośnie to dla ogrodników czas wzmożonych prac nie tylko porządkowych ,ale i ogrodniczych takich jak podcinanie, odkrywanie ,sadzenie czy wysiewanie pierwszych roślin do ziemi.

Prace pielęgnacyjne głównie polegają na odkrywaniu roślin cebulowych , uporządkowaniu trawników poprzez grabienie , przekopanie rabat i przygotowanie pod siew oraz przycinanie pędów roślin .Można również na rabatach przeznaczonych na warzywa rozsypać pruchnicę i kompost , który płytko mieszamy z glebą.

Jeśli na naszych drzewach wiszą skrzynki lęgowe to należy je wyczyścić .Podkłady ozostały w budkach z zeszłego sezony najlepiej wyrzucić , nie pozostawiać bo są miejscem ,gdzie mogą rozwijać się liczne pasożyty

Jeśli planujemy sadzenie drzew lub krzewów owocowych to marzec jest najwłaściwszym miesiącem kiedy wykonujemy takie prace .Jeśli mamy zamiar kupić sadzonki to najlepiej w sprawdzonych szkółkach bo krzewy te są pozbawione czynników chorobotwórczych .Wykonujemy pierwsze siewy , ale dopiero wtedy gdy jest już cieplej i to tylko roślin odpornych na przymrozki.

To dopiero pierwszy etap prac ogrodowych. Kolejne miesiące to miesiące wzmożonych prac , ale wykonując je z zamiłowaniem tak jak to wielu ogrodników czyni na pewno przyniosą wiele satysfakcji i spokoju tak potrzebnego każdemu z nas

Czytaj dalej »

Policjanci z Rybnika zatrzymali wczoraj grupę agresywnych mężczyzn, którzy próbowali sterroryzować mieszkańców jedenej z rybnickich dzielnic. Zatrzymani odpowiedzą przed sądem za groźby wobec mieszkanców oraz naruszenie nietykalności i znieważenie policjantów. 

Do zdarzenia doszło wczoraj ok.18.00 w dzielnicy Ochojec. Grupa kilkunastu osób zrobiła sobie ognisko w rejonie boiska. Mężczyźni po wypiciu sporej ilości alkoholu zachowywali się bardzo głośno i wulgarnie. Zachowanie to przeszkadzało mieszkańcom sąsiednich domów oraz rodzinom z dziećmi spacerującym w pobliżu. Agresywni uczestnicy  imprezy rozochocili się do tego stopnia, że zaczęli grozić kilku mieszkańcom pozbawieniem życia. Podczas interwencji chuligani znieważyli i naruszyli nietykalność kilku funkcjonariuszy. Policjanci zatrzymali sześciu najbardziej agresywnych mężczyzn, wszyscy sa mieszkańcami Ochojca, mają od 22-30 lat. Grozi im kara pozbawienia wolności nawet do trzech lat.

Czytaj dalej »

W minioną niedziele tj. 20.05.2012 odbył się Sprint dla kierowców amatorów na Chorzowskim Autodromie. Na kierowców czekała techniczna próba przejeżdżana czterokrotnie, z czego trzy pierwsze przejazdy zaliczały się do klasyfikacji, natomiast czwarty był przejazdem treningowym. W imprezie wystartowała załoga w barwach Giełdy Row Glenc/Jarząbek w Citroenie Saxo, która zajęła 3 miejsce w swojej klasie oraz 6 miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Była to znakomita okazja do potrenowania przed zbliżającym się rajdem samochodowym w Wodzisławiu Śląskim, w którym nie zabraknie załogi w barwach naszego serwisu gieldarow .

Czytaj dalej »

W pomieszczeniach , gdzie nie można zamontować kominka bo nie ma takiej możliwości można umieścić biokominkek. Takie urządzenie jest w pełni bezpieczne , nie potrzebuje komina i nie spalamy w nim drewna . Takie kominki są ekologiczne oddają atmosferę przyjemnego ciepła w zimnie wieczory.

Biokominki są bezwonne i nie wydzielają dymu , Są przyjazne dla środowiska bowiem emisja CO2 jest znikoma , a ponadto podczas spalania wydziela się para wodna , która mawilża powietrze .

Nie są szkodliwe dla dzieci, kobiet w ciąży czy alergików .Niejednokrotnie takie kominki są wyposażone w urządzenia powodujące samozgaszenie . Nie musimy posiadać specjalnych zezwoleń czy spełniać warunki takie jak przy tradycyjnym kominku ,gdzie przychodzi kominiarz i przedstawia wiele wytycznych, które musimy spełnić 

Bardzo dobrze sprawdza się przy małych dzieciach , bowiem szyba nie nagrzewa się i mamy pewność , że nasza pociecha się nie oparzy .Utrzymanie biokominka w czystości jest bardzo łatwe ponieważ w procesie spalania nie wytwarzają się substancje smoliste

Nowoczesne biokominki są wykonane z najwyższej jakości materiałów, posiadają atesty i nie wymagają dodatkowych zezwoleń . Producenci przekonują nas , ze takie urządzenia są w pełni bezpieczne  

Czytaj dalej »

Wczora tj 17.kwietnia j jastrzębscy policjanci przyjęli zgłoszenie o kradzieży torby z otwartego samochodu w trakcie wymiany uszkodzonego koła. Nie wykluczone, że kradzież była zaplanowana. Prosimy o zachowanie ostrożności w podobnych sytuacjach i każdorazowe dokładne zamykanie pojazdu po jego opuszczeniu. 

Według zgłaszającego, wczoraj około godziny 13:00 gdy na parkingu przy ulicy Warszawskiej wymieniał przebite koło w swoim samochodzie Ford mondeo, złodziej wykorzystując moment jego nieuwagi wyjął z niezabezpieczonego samochodu torbę i uciekł. Wcześniej pokrzywdzony był w banku przy al. Piłsudskiego i stacji paliw. W wyniku kradzieży mężczyzna utracił ważne rzeczy osobiste: dokumenty, pieniądze, klucze itp. Nie wykluczone, że złodziej obserwował zgłaszającego. Celowo przebił oponę w jego samochodzie, a następnie czekał na jej wymianę by móc dokonać przestępstwa.

Czytaj dalej »

Policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło w sobotę na skrzyżowaniu ulic 3-go Maja i Wolności. W zdarzeniu ucierpiał 69- letni motorowerzysta. 

 Jak ustalili funkcjonariusze kierująca peugotem 24-letnia kobieta podczas skrętu w prawo, nie udzieliła pierszeństwa przejazdu motorowerzyscie, który jechał ul.3-go Maja w kierunku ul.Furgoła. W wyniku tego zdarzenia 69-latek doznał złamania żeber oraz urazu klatki piersiowej.


Czytaj dalej »

Podwyższona wilgotność powietrza, częsty kontakt z bakteriami, wspólne korzystanie z przedmiotów codziennego użytku. Sytuacji, w których osoby o obniżonej odporności natrafiają na potencjalne niebezpieczeństwo, nie sposób uniknąć nawet we własnym domu. Istnieją jednak sposoby, aby zwiększyć poziom higieny otoczenia. Można je wdrożyć już na poziomie wyposażania wnętrz!

Bakterie, zarazki i grzyby występują powszechnie w każdym domu i mieszkaniu. O ile większość z nich jest nieszkodliwa dla naszego organizmu, nierzadko dochodzi do mutacji mikroorganizmów, przed którymi nie potrafimy się bronić. Problem ten dotyczy przede wszystkim osób o obniżonej odporności – dzieci, kobiet w ciąży, starszych czy zmagających się z chorobami. Podstawowe zasady higieny, np. częste mycie rąk i żywności, mogą nie stanowić wystarczającej ochrony. W najbardziej narażonych na zanieczyszczenie pomieszczeniach – kuchni i łazience mamy do czynienia z niezliczoną wprost ilością bakterii. Najniebezpieczniejszym skupiskiem zarazków są zlewy, odpływy czy fugi. W miejscach o podwyższonym stopniu wilgotności, drobnoustroje rozwijają się najintensywniej. Jak sobie radzić z zagrożeniem z ich strony?


Czytaj dalej »

Wodzisławscy policjanci podczas obsługiwania kolizji drogowej  ujawnili, że poszkodowany w zdarzeniu 45-latek kierował samochodem w stanie nietrzeźwości. I mimo, iż nie on był sprawcą zdarzenia drogowego to sam też poniesie karę. Oprócz utraty prawa jazdy, grozi mu do 2 lat więzienia.

16.kwietnia  około godziny 12.40 policjanci zostali wezwani na miejsce kolizji przy ulicy Raciborskiej w Gorzycach.  Funkcjonariusze zastali kierującego peugeotem, który jadąc ulicą Raciborską w kierunku Bełsznicy na prostym odcinku drogi nie zachował należytej ostrożności w wyniku czego najechał na tył poprzedzającego po pojazdu marki volkswagen, który zatrzymał się przed przejściem dla pieszych. Na miejscu zdarzenia nie zastano poszkodowanego kierowcy vento. Jak wynikało z relacji sprawcy kolizji, kierujący vw nie miał czasu czekać na policję i powiedział że poczeka na nich na ulicy Bogumińskiej. Kierowca peugeota wspólnie z policjantami udał się we wskazane miejsce, gdzie stał pojazd z widocznymi uszkodzeniami. Okazało się, że jego kierowca jest pijany. Badanie na alkomacie wskazało u 45-latka 1,3 promila alkoholu. Finał tego zdarzenia był taki, że sprawca kolizji zostal ukarany 200 złotowym mandatem a poszkodowany prócz utraty prawa jazdy może jeszcze trafić do więzienia.

Czytaj dalej »

Chorzów Autodrom

2012-05-26

W minioną niedziele tj. 20.05.2012 odbył się Sprint dla kierowców amatorów na Chorzowskim Autodromie. Na kierowców czekała techniczna próba przejeżdżana czterokrotnie, z czego trzy pierwsze przejazdy zaliczały się do klasyfikacji, natomiast czwarty był przejazdem treningowym. W imprezie wystartowała załoga w barwach Giełdy Row Glenc/Jarząbek w Citroenie Saxo, która zajęła 3 miejsce w swojej klasie oraz 6 miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Była to znakomita okazja do potrenowania przed zbliżającym się rajdem samochodowym w Wodzisławiu Śląskim, w którym nie zabraknie naszej załogi. Tymczasem już jutro te same Saxo będzie można zobaczyć na Juwenaliach Śląskich w Katowicach w przejazdach pokazowych przy okazji promocji cyklu imprez ILoveRally. Zapraszamy.

Czytaj dalej »

Rdzawe zacieki, trudny do wyczyszczenia osad czy nierównomierny strumień – działanie twardej wody wpływa niekorzystnie zarówno na estetykę armatury, jak i jej funkcjonalność. Podpowiadamy, jak walczyć z tym problemem i dlaczego nie powinniśmy go ignorować.

Czytaj dalej »

W dniach od 21-22 kwietnia br. w Ośrodku Kultury i Sportu w Gaszowicach odbędą się III Targi Powiatowo-Gminne EKO GASZOWICE 2012r.

Wśród wystawców znajdą się firmy oferujące EKOLOGICZNE KOTŁY CENTRALNEGO OGRZEWANIA, INSTALACJE SOLARNE ORAZ PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW. Targom towarzyszyć będzie WYSTAWA KWIATÓW I KOMPOZYCJI KWIATOWYCH.

W trakcie trwania targów EKO bedzie przeprowadzona również akcja  wymień pusty toner lub kardridż na drzewko.Akcja ma na celu szeżenie ekologi oraz recyklingu każdy kto przyniesie  pusty toner lub kartridż otrzyma pokwitowanie uprawniające do odbioru 1 szt. sadzonki, ze szkółki leśnej Nadleśnictwa Rybnik.

Serdecznie zapraszamy 

Czytaj dalej »

Już od 1 czerwca za przejazd autostradą na odcinku Gliwice Wrocław zostanie wprowadzona opłaay za przejazd .

Firma Kapsch podała stawki za przejazd 164 km .Od samochodów osobowych bedzie to opłata 16,20 natomiast motocykle zapłacą 8,10. To mniej niż zakładano wcześniej i po uśrednieniu cena za kilometr wynosi 10 groszy.  W przypadku motocykli stawka spada o połowę i wynosi 5 groszy za kilometr. Bramki zbudowano nie tylko na samej autostradzie, ale również drogach wjazdowych i zjazdowych. Kierowcy będą mogli płacić gotówką, kartami płatniczymi oraz paliwowymi. Dodatkowo każdy będzie mógł skorzystać z systemu viaToll, dokładnie tego samego,jaki obecnie wykorzystywany jest w ciężarówkach. Zakup urządzenia do samochodu to koszt około 135 złotych.

Zakup czytnika viaToll będzie możliwy od 23 maja. Dzięki niemu nie będzie konieczności dłuższego zatrzymywania się na bramkach, możliwe że powstaną też specjalnie wydzielone stanowiska obsługujące wyłącznie posiadaczy urządzeń. Co ważne sprzęt będzie można przenosić między samochodami, ponieważ nie jest on przypisany do danego pojazdu.

Czytaj dalej »

Nowoczesne kominki lub wkłady kominkowe wyposażone są w szereg różnych dodatków mechanicznych , które wpływają na wielkość płomienia oraz na szybkość spalania drewna w kominku . Płomienie w naszym kominku możemy regulować przepływem powietrza dostarczanego do wewnątrz od dołu lub od góry otwierając lub zamykając tzw szyber kominowy Większość powietrza do spalania dostarczana jest najczęściej z zewnątrz budynku a jego ilość reguluje ręczna lub automatyczna przepustnica powietrza. Powietrze do spalania dostarczać można również z wnętrza pomieszczenia, w których zainstalowany jest wkład. Regulację dopływu przeprowadza się płynnie przesłonami w przedniej ścianie wkładu.
Aby najefektywniej spalać drewno w kominku należy po rozpaleniu i rozgraniu wkładu i komina przymknąć maksymalnie dopływ powietrza oraz szyber.Ogrzewając pomieszczenia w budynku mieszkalnym pamietajmy o częstym wietrzeniu takich pomieszczeń , aby wpływać na poprawną cyrkulację powietrza 

Czytaj dalej »

Policjanci z Rybnika zatrzymali czteroosobową grupę przestępców, która na terenie Czech dokonała napadu na obywateli Wietnamu. Napastnicy brutalnie pobili i razili gazem dwóch pracowników sklepu z alkoholem w Petrovicach k.Karviny.  Dzisiaj trzej podejrzani mężczyźni w wieku 33, 28 i 27 lat  zostaną przewiezieni do aresztu, gdzie spędzą najbliższe trzy miesiące.

29-letnia kobieta, która wspólnie z nimi uczestniczyła w napadzie została oddana pod policyjny dozór. Całej czwórce grozi kara pozbawienia wolności nawet do 12 lat. Do zdarzenia doszło w ubiegły czwartek w czeskich Petrovicach. Rybniczanie brutalnie zaatakowali sprzedawcę i właściciela sklepu. Kiedy już obezwładnili swoje ofiary, zabrali ze sklepu kilka butelek z alkoholem i odjechali samochodem z miejsca zdarzenia, w kierunku granicy. Dzięki precyzyjnym informacjom o sprawcach, które przekazali policjanci z Czech, funkcjonariusze rybnickiej drogówki zauważyli podejrzany pojazd zaraz po wjeździe na nasz teren. Audi, którym poruszali się sprawcy zostało zatrzymane po kilkunastu minutach pościgu, już na terenie Marklowic. Okazało się, że samochód został skardziony poprzedniego dnia  z terenu Jastrzębia. Zatrzymani to trzej mężczyźni i kobieta, najstarszy z zatrzymanych, 33-letni mężczyzna był poszukiwany listem gończym. Podczas przesłuchań mężczyzna przyznał się do kradzieży kilkunastu samochodów. Kilka skradzionych pojazdów policjanci już odnaleźli i przekazali właścicielom. Obecnie śledczy gromadzą obszerny materiał dowodowy w tej sprawie. 

Czytaj dalej »

W poniedziałek tj. 14.05 br. w godzinach 5.00-13.00 na terenie województwa śląskiego policjanci ruchu drogowego przeprowadzą akcję pod kryptonimem “Trzeźwość”.

Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, poprzez kontrolowanie stanu trzeźwości kierujących.
Działania skierowane przeciwko pijanym użytkownikom dróg prowadzone będą na śląskich drogach od godziny 5.00. Policyjne patrole będą kontrolować stan trzeźwości, jednocześnie w kilku miejscach naszego województwa. Działania te mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w tym spowodowanych przez kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu.

Czytaj dalej »

Projektując wystrój mieszkania, gdzie domownikami są małe dzieci, staramy się aby przestrzeń była zarówno przyjazna, jak i bezpieczna. Szczególnych udogodnień wymaga łazienka, w której nasza pociecha stawia pierwsze kroki w samodzielnym dbaniu o higienę. O jakich rozwiązaniach warto pamiętać?

 Łazienka to pomieszczenie, w którym ryzyko wypadku jest bardzo wysokie. Śliska posadzka, gorąca woda, środki czystości i detergenty, urządzenia elektryczne – wszystkie te elementy mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla naszych pociech. Optymalnie zaprojektowana przestrzeń i wyposażenie odgrywają tu więc istotną rolę. Ponieważ nie w każdych wnętrzach istnieje możliwość zamontowania dodatkowych sanitariatów dedykowanych dzieciom, warto zastanowić się jak przystosować standardowe modele do potrzeb maluchów. Przydatne mogą okazać się również specjalne akcesoria.

Rozwiązania antypoślizgowe

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków w łazience jest śliska powierzchnia posadzki lub wanny. Aby mieć pewność, że nasze dzieci nie będą narażone na związane z tym niebezpieczeństwo, zwróćmy uwagę czy wybierane przez nas wyposażenie jest zaopatrzone w elementy antypoślizgowe. Decydując się na zakup wanny warto sprawdzić czy ma ono specjalnie wyprofilowane dno – karbowane lub ryflowane. W przypadku takich modeli ryzyko upadku zmniejszone jest do minimum. Ciekawym rozwiązaniem są także maty antypoślizgowe, wykonane z bezpiecznego dla skóry tworzywa. Intensywne kolory i różnorodne kształty (np. zwierząt) będą stanowiły dla dziecka dodatkową zachętę do kąpieli. Maty mogą także z powodzeniem zastąpić dywaniki łazienkowe, szczególnie gdy nie możemy sobie pozwolić na zmianę posadzki na płytki ze specjalnymi żłobieniami antypoślizgowymi.

Temperatura pod kontrolą

Przypadkowe poparzenie przez źle uregulowaną temperaturę wody zdarza się często nawet dorosłym. Ponieważ małym dzieciom operowanie standardowymi bateriami sprawia pewne trudności, może stanowić to dla nich jeszcze większe niebezpieczeństwo. – Wygodnym rozwiązaniem w tej sytuacji są modele termostatyczne – podpowiada Aneta Dziedzina, ekspert Grupy Armatura. – Umożliwiają one regulację optymalnej temperatury, zwykle w zakresie pomiędzy 15° a 65°C, z dokładnością do 1°. Dzięki funkcji zapamiętywania ustawionych parametrów, nie musimy obawiać się, że przy kolejnym odkręceniu wody, zbyt gorący strumień nas poparzy – dodaje. Co równie istotne, baterie termostatyczne utrzymują stałą temperaturę, nawet przy znacznych wahaniach ciśnienia w instalacji.

 

Czytaj dalej »

Komendant Główny Policji objął patronatem V edycję ogólnopolskiego konkursu pod nazwą "Policjant, który mi pomógł". Zgłoszenia policjantów, którzy w szczególny sposób działają na rzecz ochrony ofiar przemocy domowej można przesyłać do 31 maja 2012 roku. 

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia" Instytutu Psychologii Zdrowia po raz piąty z rzędu ogłosiło konkurs pod nazwą "Policjant, który mi pomógł". Konkurs służy wyróżnieniu policjantów, którzy w szczególny sposób działają na rzecz ochrony ofiar przemocy domowej, a jego celem jest promowanie postaw i umiejętności dobrze służących ochronie ofiar przemocy, podkreślenie roli policjantów w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, wsparcie policjantów podejmujących wzorowe działania i osobiście zaangażowanych w pomoc osobom krzywdzonym, czy zwiększenie motywacji policjantów do podejmowania skutecznych działań w tym obszarze. Zgłoszenia od osób indywidualnych, przedstawicieli organizacji i instytucji można nadsyłać za pomocą elektronicznego formularza znajdującego się na stroniewww.policjant.niebieskalinia.pl/formularz.php, a także tradycyjną pocztą ("Niebieska Linia", ul. Korotyńskiego 13, 02-121 Warszawa). 

Czytaj dalej »

Akcja "Pasy"

2012-05-11

Dzisiaj od 6.00 do 22.00 na terenie naszego województwa odbędą się działania pod nazwą „PASY”. W ramach akcji przeprowadzona zostanie maksymalna liczba kontroli drogowych, podczas których policjanci zwracać będą uwagę na obowiązek używania pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz stosowania bezpiecznego przewożenia dzieci.
W trakcie akcji „PASY” wykorzystany zostanie cały specjalistyczny sprzęt, jakim dysponują policjanci w poszczególnych jednostkach, w tym nieoznakowane pojazdy wyposażone w wideorejestratory.
Planowane działania policyjne „PASY” mają na celu nie tylko dyscyplinowanie kierowców za łamanie przepisów prawa, lecz przede wszystkim zwrócenie uwagi użytkownikom dróg na konsekwencje, jakie w przypadku kolizji lub wypadku niesie za sobą jazda bez zapiętych pasów.

Czytaj dalej »

Przełom lat to zawsze okazja do przewidywań i prognoz. Również tych dotyczących trendów na rynku remontowo-budowlanym. Zastanówmy się zatem, co będzie oznaczał w 2014 r. termin nowoczesna kuchnia? Na co będą stawiać projektanci przez najbliższe dwanaście miesięcy?

- W 2014 r. będzie się stawiać przede wszystkim na efektywne i oszczędne technologie oraz dopasowanie sprzętów do potrzeb użytkownika – mówi Aneta Dziedzina z Grupy Armatura. Ekspert opowiada szczegółowo, jak założenia te będą realizowane przez projektantów kuchni.

Meble – pojemność i wytrzymałość

Nowoczesne wnętrza charakteryzują się ascetycznym stylem. Do minimum ogranicza się liczbę zbędnych elementów. Na blacie i innych otwartych powierzchniach pozostawiamy tylko to, co konieczne. Taki stan rzeczy stawia przed meblami kuchennymi bardzo trudne zadanie. Szafki muszą pomieścić wszystko, co nie jest używane w danym momencie. Coraz większą popularnością cieszą się w związku z tym modele typu cargo. Wyposażone są w stelaże –ażurowe kosze lub stojaki, przy pomocy których z łatwością możemy posortować i pomieścić naczynia czy produkty żywnościowe. Z podobnych względów stosuje się półki obrotowe. Są bardzo pojemne i jednocześnie gwarantują łatwy dostęp do zawartości szafek.

Kwestie funkcjonalności wpływają również na materiały, z których wykonywane są meble. Prym wiodą tu modele o frontach z hartowanego szkła. Dzięki ich przezroczystości, łatwo zlokalizujemy potrzebne sprzęty. Jednocześnie, szyby są bardzo wytrzymałe. Nie pękają nawet przy częstym, gwałtownym otwieraniu i zamykaniu.

W miejscach narażonych na zwiększoną wilgotność, zastosowanie znajdują natomiast meble z płyty MDF. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom produkcyjnym, ich powierzchnia nie ulega odkształceniom nawet w miejscach narażonych na częsty kontakt z wodą czy parą wodną.


 

Czytaj dalej »

Z decyzją Śląskiego Inspektora Nadzoru Budowlanego nakazującą wstrzymanie robów przy moście na pograniczu Połomii i Mszany nie zgadza się GDDkiA , która przyznaje , że na budowie mostu autostradowego (MA532) oraz mostu drogowego (MD 532.1) miały miejsce dwie awarie. Jedna z nich ( z 22 grudnia 2011 r.) została już naprawiona, zgodnie z programem naprawczym. Druga awaria (z 13 marca 2012 r), powstała w wyniku niewłaściwego ułożenia osłon betonowych. Obecnie na zlecenie wykonawcy opracowywany jest program naprawczy. Po zatwierdzeniu programu naprawczego przez nadzór inwestorski zostanie on wdrożony, co zabezpieczy dalszą budowę i tak jak w przypadku pierwszej naprawy, zapewni bezpieczeństwo użytkownikom mostu - czytamy w oświadczeniu GDDKiA. Zdaniem niezależnych ekspertów oraz projektantów autostrady A1 awarie te nie mają wpływu na bezpieczeństwo prowadzonych robót. Tym samym brak jest podstaw do wstrzymania robót na tym odcinku Ostatnio GDDKiA przyznała, że część ostatnich przestojów spowodowana była koniecznością wykonania dokumentacji uwzględniającej zmiany budowy obiektu MA 532 a także MD 532.1. Dlatego zgodziła się na przesunięcie terminu zakończenia kontratku z 31 marca na 26 lipca.

Dalsze losy budowy autostrady wszyscy bedziemy śledzić na bieżąco 

Czytaj dalej »

W związku z remontem ulicy Żorskiej oraz wiaduktu drogowego nad koleją, w ciągu  DW 935, od czwartku 10 maja, od godzin południowych, planuje się zmianię organizacji ruchu w tym rejonie.

Zakres zmian:

 • Skrzyżowanie Żorska–Gotartowicka–Samotna – połówkowe zamknięcie ulicy Żorskiej i wprowadzenie ruchu wahadłowego, sterowanego sygnalizacją świetlną oraz zamknięcie ulicy Gotartowickiej,
 • zamknięcie ulicy Żorskiej w rejonie wiaduktu – przerzucenie ruchu pojazdów na bajpas (stary przebieg ulicy Żorskiej).

Zamknięcie związane jest z budową ronda na skrzyżowaniu ulic Żorska–Gotarowicka–Samotna oraz przebudową wiaduktu drogowego nad koleją. Wjazd do znajdującego się tam marketu z ulicy Żorskiej będzie utrzymany, natomiast wyjazd będzie możliwy tylko na ulicę Gotartowicką.

 

Przygotowano objazdy:

 • objazd do ul. Gotartowickiej:
  - ulicą Żorską (DW 935) przez Rondo Boguszowickie, ulicą Boguszowicką do ulicy  Gotartowickiej
 • objazd do ul. Samotnej, Zgodnej:
  - ulicą Żorską (DW 935), ulicą Sygnały do ulicy Samotnej
 • objazd ul. Żorska:
  - ul. Małachowskiego, Boguszowicką, przez rondo Boguszowickiej do ul. Żorskiej

Za utrudnienia w ruchu przepraszamy.

Czytaj dalej »

Nawet do 5 lat więzienia grozi dwóm kobietom zatrzymanym wczoraj przez policjantów z żorskiej komendy. Jedna odpowie za kradzież telefonu komórkowego, druga za paserstwo. 

Wczoraj rano policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego zatrzymali 27-letnią żorzankę podejrzewaną o kradzież telefonu komórkowego, chwilę później w ręce mundurowych wpadła też 53-letnia paserka - znajoma tej młodszej. Ja wynikało z relacji zgłaszającej w niedzielę wieczorem do jej mieszkania na osiedlu Gwarków weszła znana jej 27-latka, która wykorzystała nieuwagę domowników i ukradła telefon komórkowy m-ki LG o wartości około 300 złotych. W chwili zatrzymania 27-latka wskazała osobę, której sprzedała skradziony telefon tłumacząc, że potrzebowała pilnie pieniędzy. Paserką okazała się 53-letnia żorzanka, która odkupiła od niej skradziony łup. Policjanci odzyskali telefon. Obydwie panie wkrótce staną przed sądem, grozi im do 5 lat więzienia.

Czytaj dalej »

Policjanci wyjaśniają okoliczności wczorajszego wypadku, do którego doszło ok.godz.8.30 w Jejkowicach, na ul.Głównej. W zderzeniu z samochodem obrażenia odniosła  59-letnia rowerzyska. Kobieta prowadziła rower pod wpływem alkoholu. Jak wstępnie ustalili funkcjonariusze kobieta jadąc chodnikiem, najprawdopodobniej straciła panowanie nad rowerem i zjechała na jezdnię uderzając w bok jadącego w tym samym kierunku mercedesa. W rezultacie doznała wstrząśnienia mózgu oraz ogólnych potłuczeń, została przewieziona do szpitala w Rydułtowach

Czytaj dalej »

Gromadzenie się wilgoci w pomieszczeniach sprzyja rozwojowi grzybów, pleśni i bakterii, a to z kolei może prowadzić do alergii i chorób. Rolety Aqua Lotari zostały zaprojektowane w sposób uniemożliwiający rozwój szkodliwych drobnoustrojów w tkaninie, dzięki czemu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie panuje duża wilgotność.

Czytaj dalej »

Dnia 24 kwietnia 2012r. w godzinach od 1000 do 1200 w sali Cechu Rzemiosł oraz   Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Rybniku przy ul. Wysokiej 15/17 (Okrąglak)  Urząd Pracy w Rybniku organizuje  XIII Targi Pracy.

Pracodawców zainteresowanych udziałem w Targach prosimy o pobranie,  wypełnienie oraz dostarczenie do urzędu poniższej ankiety uczestnictwa w "XIII Targach Pracy".

Zapraszamy do udziału wszystkie osoby bezrobotne i poszukujące pracy zainteresowane znalezieniem odpowiedniego zatrudnienia.

Przedsięwzięcie organizowane jest pod patronatem Prezydenta Miasta Rybnika oraz Starosty Powiatu Rybnickiego.

Targi odbywają się w ramach projektu „Nowa kadra wsparciem do przeciwdziałania bezrobociu – edycja III” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Dziale Pośrednictwa Pracy tel. 32 4221623, 
32 4226095 wew. 226 lub 221.


Czytaj dalej »

Wodzisławscy policjanci zatrzymali 21-latka, który w jednym czasie dopuścił się trzech przestępstw. Rydułtowianin jechał pijany motorowerem pomimo orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych a ponadto znieważył interweniujących policjantów. Młodemu kierowcy grozi teraz do 3 lat więzienia.

Wodzisławscy policjanci patrolując ulicę Ofiar Terroru w Rydułtowach, kilka minut po północy zauważyli kierującego motorowerem, który jechał całą szerokością jezdni. Po zatrzymaniu do kontroli drogowej, kierowca pozostawił skuter na parkingu i zaczął uciekać. Funkcjonariusze zatrzymali  21-latka, od którego wyczuwalna była woń alkoholu. W trakcie doprowadzania do radiowozu,  młody mężczyzna znieważył interweniujących policjantów używajac w stosunku do nich słów wulgarnych. Pirata drogowego przebadano na alkomacie. W jego organizmie było ponad 2 promile alkoholu. Ponadto po sprawdzeniu w policyjnych bazach danych okazało się, że 21-latek posiada czynny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obowiązujący go jeszcze do września tego roku.  Teraz rydułtowianin odpowie za lekceważenie sądowego zakazu i jazdę w stanie nietzreźwości. Do tego dojdzie jeszcze zarzut znieważenia funkcjonariuszy i próba ucieczki z miejsca zdarzenia. Młodemu kierowcy za wszystkie czyny,których się dopuścił grozi nawet 3-letni pobyt w więzieniu.

Czytaj dalej »
Są wstępne propozycje i sugestie związane z zanieczyszczeniem miasta 
Rybnika .W rozmowie z redaktorem Radia 90 prezydent Rybnika Adam Fudali 
przedstawił kierunek rozmów jakie mają być prowadzone z Marszałkiem województwa 
śląskiego odnośnie zakazu opalania mułem i węglem w domowych kotłowniach .
Czytaj dalej »
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.