Witamy w serwisie gieldarow.pl

Konto

Posiadanie konta umożliwi ci dodawanie darmowych ogłoszeń!

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz konta, możesz się zarejestrować»

Logowanie
Przypomnij hasło!

Aktualności

Aktualności
W dniach 6 oraz 7 Października będzie miała miejsce XXVII 
Krajowa Wystawa Psów Rasowych organizowana przez 
Zarząd Związku Kynologicznego Oddziału Rybnik.
Czytaj dalej »

Od 5 października województwach śląskim i małopolskim rusza akcja bezpłatnych badań wzroku dla osób, które ukończyły czterdziesty rok życia. Wszystko w ramach kolejnej edycji akcji edukacyjnej „Czas na wzrok”, organizowanej od kliku lat w całej Polsce. 

Co zrobić, gdy ma się problem z odczytaniem drobnego druku w gazecie? Oznacza to, że nadeszła pora, by poświęcić trochę „Czasu na wzrok”. W ramach tej akcji mieszkańcy województwa śląskiego i małopolskiego będą mogli dowiedzieć się wszystkiego na temat prezbiopii, czyli procesu, który dotyka ludzi po 40. roku życia.

 

Celem akcji edukacyjnej „Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce” jest dostarczenie informacji na temat prezbiopii oraz najlepszych sposobów jej korygowania. – Prezbiopia, czyli starczowzroczność, jest najpopularniejszym typem zaburzeń widzenia. Dotyka ona osoby po czterdziestce, u których, w wyniku naturalnego, fizjologicznego mechanizmu starzenia, dochodzi do zmniejszenia elastyczności soczewki w oku. Proces ten zachodzi u osób bez wad wzroku, ale też u tych z nadwzrocznością i krótkowzrocznością – wyjaśnia dr hab. n. med. Dorota Tarnawska, z zespołu badawczego Szpitala Kolejowego w Katowicach. - Zwłaszcza osoby, które dotąd cieszyły się „sokolim wzrokiem” i nie miały wcześniej kontaktu z okulistą, często zwlekają z wizytą u specjalisty, bo nie rozpoznają właściwie pierwszych symptomów tego naturalnego procesu. Brak odpowiednich okularów do czytania może skutkować nieprzyjemnie odczuwanym napięciem oczu podczas czytania, a nawet bólami głowy. Tymczasem rozwiązanie problemu jest proste, wystarczy bowiem zaopatrzyć się w odpowiednio dobrane okulary, aby go skutecznie wyeliminować – mówi dr Tarnawska.

 

Kampania będzie prowadzona od 19 września do 31 grudnia 2012 r. - W ramach akcji, w dniach od 5 do 20 października mieszkańcy województwa śląskiego i małopolskiego, powyżej 40. roku życia będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań ostrości wzroku w wybranych salonach optycznych – mówi Ewa Żebrowska z JZO, organizator akcji - Lista salonów optycznych dostępna jest na stronie internetowej dedykowanej prezbiopii www.czasnawzrok.pl. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na badania należy umówić się wcześniej telefonicznie lub osobiście, podając przy rejestracji hasło kampanii „Czas na wzrok”. - Prezbiopia nie jest chorobą – jest procesem fizjologicznym wynikającym ze starzenia się organizmu i zmniejszenia elastyczności pewnych elementów gałki ocznej. Spotyka się ją zarówno u osób z nadwzrocznością, krótkowzrocznością oraz u osób bez wad wzroku – wyjaśnia z kolei prof. Marta Misiuk – Hojło, Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu. - Okuliści zauważyli, że wiele osób zbyt późno decyduje się na korekcję widzenia do bliży za pomocą specjalnych soczewek okularowych. Opóźnienie decyzji o odpowiedniej korekcji wzroku może skutkować przewlekłymi zapaleniami spojówek, uporczywymi bólami głowy i innymi zaburzeniami widzenia. Tych kłopotów można by uniknąć gdyby w odpowiednim czasie okulista zapisał okulary korygujące. To skłania środowisko okulistyczne do szerszego rozpowszechniania informacji na temat prezbiopii i możliwości korekcji – mówi prof. Marta Misiuk – Hojło.

 

Więcej szczegółów na temat prezbiopii oraz rozwiązań dla prezbiopów znajduje się na stronie internetowej www.czasnawzrok.pl. Do tej pory kampanię „Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce” przeprowadzono z sukcesem w województwach dolnośląskim, wielkopolskim, lubuskim, zachodniopomorskim, pomorskim, łódzkim i opolskim.

 

Czytaj dalej »

Ponad 66 proc. kierowców po 40 roku życia nie wie, że ma wadę wzroku lub nosi okulary o nieodpowiedniej korekcji – wynika z badań przeprowadzonych przez GfK Polonia na zlecenie Vision Express. Takie osoby stanowią realne zagrożenie nie tylko dla siebie, lecz także dla innych uczestników ruchu drogowego. Statystki pokazują, że co czwarty badany przez brak korekcji wzroku mógł spowodować wypadek lub stłuczkę. Zgodnie z rekomendacją ekspertów badania okulistyczne należy przeprowadzać raz w roku.

 

Czytaj dalej »

Cmentarz – zazwyczaj kojarzy nam się z przykrym, przerażającym miejscem, które najlepiej omijać

szerokim łukiem, tylko dlaczego tak jest?

Może dlatego, że przepełnione jest bólem, rozpaczą, nostalgią , nieukojoną tęsknotą za tymi, którzy odeszli z

naszego świata na wieczność, odrywając i zabierając z sobą jakąś cząstkę nas samych…

Czytaj dalej »

Przy zakupie fotelika samochodowego należy zwrócić uwagę na certyfikaty i wyniki testów zderzeniowych. 85 proc. z nich montowana jest nieprawidłowo

Źle wykonany i nieprawidłowo dobrany fotelik samochodowy nie tylko nie zapewni dziecku komfortu, lecz także ochrony. Dlatego przy zakupie fotelika – najlepiej w sklepie stacjonarnym, a nie przez Internet – warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy ma on wszelkie niezbędne certyfikaty i czy miał wykonywane testy zderzeniowe. Koniecznie trzeba go też przymierzyć go w samochodzie i sprawdzić, czy układa się pod kątem ok. 40 stopni. Ze statystyk wynika, że 85 procent fotelików dla dzieci montowanych jest nieprawidłowo.

 

Czytaj dalej »

W związku z przebudową ulicy Budowlanych na odcinku od Ronda Solidarności do Ronda Zebrzydowickiego, od wtorku, 2 października, na okres około 2 miesięcy planuje się całkowite zamknięcie tego fragmentu ul. Budowlanych.

Wprowadzone zostaną następujące objazdy:

 • objazd ul. Budowlanych  - kierunek Gliwice, Rudy 
  - Ulicą Zebrzydowicką przez Rondo Zebrzydowickie, ulicą Budowlanych przez Rondo Lievin, ulicą Raciborską (DW 935), ulicą Kotucza (DK 78, DW 935) przez Rondo Dorsten, ulicą Kotucza (DK 78, DW 935) przez Rondo Wileńskie, ulicą Budowlanych przez Rondo Mazamet, ulicą Budowlanych do Ronda Solidarności
 • objazd ul. Budowlanych - kierunek Wodzisław Śl., Racibórz
  - ulicą H.M. Góreckiego przez Rondo Solidarności, ulicą Budowlanych przez Rondo Mazamet, ulicą Budowlanych przez Rondo Wileńskie, ulicą Kotucza (DK 78,
  DW 935), przez rondo Dorsten, ulicą Kotucza (DK 78, DW 935), ulicą Raciborską (DW 935) do Ronda Lievin.

Zakres prac remontowych przewiduje m.in. przebudowę jezdni, budowę ciągów pieszo-rowerowych, chodników, zatoki autobusowej, kanalizacji deszczowej oraz montaż oświetlenia ulicznego. 

 

Za utrudnienia w ruchu przepraszamy.

źródło www.rybnik.eu

 

Czytaj dalej »

Wczoraj tj. 25-06-2016 wyruszyła kolejna 10 edycja Złombol . Uczestnicy biorący udział wspierają fundację zbierającą kasę na dzieci z Domów Dziecka . Cała zebrana suma przez uczestników oraz ich darczyńców jest przekazywana dla :

Fundacja Nasz Śląsk im. gen. Jerzego Ziętka.

Uczestnicy mogą brak udział tylko pojazdami wyprodukowanymi w byłym bloku wschodnim . Czyli pojazdy komunistyczne .

Często wiekowe pojazdy są remontowane i przygotowywane do wyjazdu cały rok aby pokonać trasę rajdu złombol , która często wynosi 2500 km w jedną stronę . A czas dojazdu do mety to 4 dni .

Koszty wyjazdu uczestnicy pokrywają ze własnych środków . A kwoty przekazywane przez darczyńców przekazywane są w całości na fundację .

Złombol przez swoje 9 edycji zwiedził już całą Europę a liczba uczestników tego można powiedzieć dziwnego rajdu cały czas rośnie w tym roku 511 załóg .

Ilość zgłoszeń:

2007: 2 (tak na prawdę to 0 uczestników, bo jechali tylko organizatorzy ;-)

2008: 13

2009: 21

2010: 121

2011: 134

2012: 206 (609 osób w pojazdach)

2013: 147

2014: 401 (1165 osób w autach)

2015: 392 (1168 osób w autach)

A co za tym idzie kwota zebranych srodków także rośnie z roku na rok ostatnia kwota :

Sami zobaczcie :

Uzbierane pieniądze dla dzieci:

2007: 15 013,24 zł

2008: 37 631,55 zł

2009: 43 989,08 zł

2010: 172 328,33 zł

2011:  231 791,42 zł

2012: 346 584,42 zł

2013: 302 738,73 zł

2014: 676 736,97 zł

2015: 734 868, 06 zł

Aktualności z aktualnego złombola oraz zmagania uczestników możecie sprawdzić na oficjalnej stronie

złombol.pl

Czytaj dalej »

Dzięki pomocy mieszkanców Niewiadomia policjanci zatrzymali podejrzanych o włamanie do sklepu spożywczego. 

Do zdarzenia doszło we wtorek ok.1.00 w nocy, męzczyźni wybili szybę w drzwiach wejściowych do sklepu i ukradli 3 butelki wódki oraz papierosy. Odgłosy rozbijanego szkła obudziły mieszkańców sąsiednich bloków, dzięki ich reakcji jeszcze tej samej nocy funkcjonariusze zatrzymali jednego ze sprawców, drugi sprawca został zatrzymany wczoraj. Jak ustalili śledczy mężczyźni po włamaniu poszli do budynku socjalnego przy ul.Sportowej, łupem podzielili się ze znajomymi. Nad ranem doszło do zatrzymania jednego z podejrzanych, natomiast drugi został zatrzymany wczoraj na podstawie czynności operacyjnych rybnickich kryminalnych.Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.

Czytaj dalej »

Niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo jazdy w trudnych warunkach atmosferycznych ma oświetlenie, akumulator i pasek klinowy, dlatego zanim ruszymy zimą w drogę, koniecznie musimy sprawdzić te rzeczy. Warto zadbać także o widoczność, m.in. wymieniając zużyte wycieraczki. Niestety, wymiana opon to za mało, by odpowiednio przygotować samochód do zimy. 

Czytaj dalej »

Podczas trwania  kampanii  wiele  miast zamyka się  dla ruchu samochodowego.

Idea tego dnia powstała w 1998 roku we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców

zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu,

przekonanie Europejczykówdo alternatywnych środków transportu, promocja transportu

publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe,

ale także o wiele przyjemniejsze.Polska przyłączyła sie do tej akcji w 2002 roku .

Wiele miast promuje wtedy ten dzien bezpłatną komunikacją miejską .

Czytaj dalej »

Do końca 2015 roku na europejskich drogach pojawi się 250 egzemplarzy modelu Hyundai ix35 Fuel Cell napędzanego ogniwami paliwowymi . Do końca 2015 roku model ten będzie dostępny w 13 europejskich krajach

Hyundai ix35 Fuel Cell jest dostępny w 11 europejskich krajach w sprzedaży lub w leasingu, przy czym do końca 2015 roku liczba państw wzrośnie do 13, gdy do sieci dystrybucyjnej dołączy Hiszpania i Szwajcaria

Sieć dystrybucyjna docelowo obejmie kraje, w których powstanie infrastruktura stacji tankowania

Na całym świecie model ten jest oferowany w 17 państwach, w tym w Australii, Kanadzie, Korei i Stanach Zjednoczonych

Hyundai ix35 Fuel Cell przystępnym cenowo samochodem na ogniwa paliwowe w Europie

Z uwagi na brak podatku importowego lub podatku VAT na pojazdy zeroemisyjne, cena modelu ix35 Fuel Cell będzie najniższa w NorwegiiNorwegia: 57 752 euro (499 900 koron norweskich)

Hyundai ix35 Fuel Cell to pierwszy na świecie produkowany seryjnie samochód typu FCEV dostępny na rynku od 2013 roku

Pierwszy egzemplarz modelu Hyundai ix35 Fuel Cell zjechał z linii produkcyjnej 26 lutego 2013 roku; tym samym, Hyundai Motor został pierwszym producentem, który rozpoczął seryjną produkcję samochodu zasilanego wodorem.

W czerwcu 2013 roku, Hyundai Motor został pierwszym na świecie producentem aut, który wdrożył do seryjnej produkcji samochody na ogniwa paliwowe i wprowadził je do sprzedaży - miało to miejsce w momencie dostarczenia pierwszych 15 seryjnych egzemplarzy ix35 Fuel Cell do Kopenhagi w Danii.

Hyundai ix35 Fuel Cell to już czwarty z kolei model typu FCEV firmy Hyundai. W 2000 roku Hyundai wprowadził model Santa Fe FCEV, w 2004 model Tucson FCEV, natomiast model ix35 FCEV zadebiutował w 2012 roku.

Hyundai jest pierwszym producentem aut, który przeszkoli pracowników specjalnych oddziałów dilerskich zajmujących się autami na ogniwa paliwowe w Europie, a także odpowiednio je wyposaży

Hyundai Motor jest pierwszym producentem aut, który przeszkoli pracowników oddziałów dilerskich w zakresie serwisowania i naprawy samochodów typu FCEV, aby zagwarantować klientom usługi na najwyższym poziomie.

Do końca 2015 roku w całej Europie będzie 30 oddziałów dilerskich zajmujących się samochodami na ogniwa paliwowe, przy czym do końca przyszłego roku ma ich być łącznie 50.

 

Hyundai jest obecnie zaangażowany w 2 wodorowe projekty finansowane przez FCH-JU (http://www.fch.europa.eu/)

Hydrogen For Innovative Vehicles (HyFIVE / http://www.hyfive.eu/)

Hydrogen Mobility Europe (H2ME http://www.h2me.eu/)

 

Już ponad milion kilometrów przejechanych po drogach całej Europy bez emisji

Modele ix35 Fuel Cell przejechały po drogach Europy już ponad milion kilometrów, emitując wyłącznie wodę.

 

Rekord zasięgu na pełnym zbiorniku wodoru wynosi 700 kilometrów

Najdłuższy dystans pokonany modelem ix35 Fuel Cell z pełnym zbiornikiem wodoru wyniósł 700 kilometrów (ponad 100 kilometrów więcej, niż wynosi oficjalny zasięg, czyli 594 km). Swój udział w zakończonej sukcesem próbie ustanowienia rekordu mieli niezależni naukowcy Arnt-Gøran Hartvig (Sports Scientist) i Marius Bornstein (Master of Physics). Wydarzenie to miało miejsce w czerwcu 2014 roku.

 

Nowy rekord: 2 383 bezemisyjnych kilometrów przejechanych w 24 godziny

Arnt-Gøran Hartvig i Marius Bornstein podjęli również inne wyzwanie polegające na jeździe non-stop przez 24 godziny modelem ix35 Fuel Cell. Podczas tego wyczerpującego testu pokonali rekordowy dystans 2 383 kilometrów. 

Czytaj dalej »
Na rynku posiadamy wiele firm kurierskich, przewożących paczki.
Wybierając firmę przewozową należy kierować się doświadczeniem na rynku, 
cenę za przewóz (niska cena nie będzie wpływała na jakość usługi). 
Najczęściej możemy także podpisać umowę z przedsiębiorstwem, jeśli nadajemy 
paczki systematycznie. Firma taka zapewni nam wtedy atrakcyjne dla nas 
koszty dostawy. 
Od jakiegoś już czasu w internecie dzięki przeglądarką internetowych możemy 
zakupić towar, czy opłacać nawet bieżące faktury. Funkcjonuje również na 
rynku usługa kurier online, która pozwala nam zamówić kuriera. Wtedy 
pracownik firmy kurierskiej w wyznaczonym przez nas samych czasie odbiera 
paczkę od nas z domu, a wszystkie formalności możemy uregulować przez 
internet. 

Firmy kurierskie to profesjonalne firmy, szybko dostarczające przesyłki. 
Niestety są one o wiele droższe od poczty, lecz jeśli zależy nam na czasie 
to powinniśmy wtedy wybrać formę kurierską. 

Paczki mogą być wysyłane na terenie naszego miasta, Polski, czy nawet 
dowolnego państwa. 

Często absolwenci którzy ukończyli wyższe szkoły mają najczęściej problem 
znalezienia pracy. Jeśli nie posiadają oni doświadczenia, jest to praca 
która pozwoli na rozpoczęcie swojej kariery zawodowej, 
Praca taka nie wymaga wysokich kwalifikacji, ale za to potrzebna jest 
orientacja w terenie, oraz umiejętność prowadzenia pojazdów. 

Czytaj dalej »

Osobisty opiekun kierowcy OnStar, który automatycznie wezwie pomoc w razie wypadku, stała łączność z internetem i system multimedialny – to nowinki technologiczne, które mają zachęcić klientów do zakupu Astry piątej generacji. Produkowana w gliwickiej fabryce nowa wersja popularnego modelu Opla ma zwiększyć sprzedaż koncernu. Linie produkcyjne ruszą pełną parą pod koniec września.

Czytaj dalej »

 

Ponieważ wielu Rybniczan nie chce się badać (lęk przed badaniem, obawa przed
niepokojącym wynikiem,awersja do "Służby Zdrowia" oraz myślenie, że problemy
zdrowotne ich nie dotyczą - stanowią główny powódniechęci do badań),
pracownicy NZOZu PULS-MED wraz z innymi placówkami medycznymi postanowili
zorganizować szereg badań (na najlepszym sprzęcie) i konsultacji (z czołowymi specjalistami).
W jednym miejscu, bez wcześniejszych zapisów, w przyjemniej atmosferze Rybniczanie będą mogli przełamać
swoje obawy, przyjść i wykonać badania np. USG piersi .
Mając na uwadze podobne doświadczenia (tj. obawę kobiet przed badaniami profilaktycznymi) oraz w trosce o
zdrowie Rybniczanek, Centrum Onkologii z Gliwic z chęcią przyjęło zaproszenie rybnickiego PULS-MEDu.
W dniach od 25 do 27 września  zapewniamy darmowe cyfrowe badania mammograficzne dla Pań w wieku
od 50 do 69 lat na jedynym cyfrowym mammografie w regionie, w mamobusie stojacym przed nową
siedzibą NZOZu PULS-MED (ul. Grunwaldzka 66).
Czytaj dalej »

Podczas dużych upałów znacznie wzrasta ryzyko awarii samochodu, a tym samym możliwość wypadku. Przed długą podróżą należy więc dobrze sprawdzić stan techniczny pojazdu. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na układ chłodzenia oraz opony. Warto zatroszczyć się także o stan wycieraczek.


Czytaj dalej »

Rybnickie stowarzyszenie „Razem” zaprasza do udziału w II edycji konkursu „Wolontariat – lubię to!”. Konkurs to okazja do podziękowania wolontariuszom za ich pracę oraz zachęcenie do włączania się w działalność wolontariacką. 

Celem konkursu jest promocja idei wolontariatu oraz wyłonienie wolontariuszy, którzy aktywnie i systematycznie angażują się w działalność wolontariacką. W konkursie mogą wziąć udział osoby działające w organizacjach pozarządowych, instytucjach, szkołach czy uczelniach miasta Rybnika. Zgłoszeń uczestników konkursu mogą dokonywać organizacje, instytucje, osoby prywatne, korzystające z pomocy wolontariuszy. Uczestnicy mogą też zgłaszać się osobiście. Konkurs w sposób szczególny kierowany jest do osób zaangażowanych w wolontariat ukierunkowany na pomoc osobom z niepełnosprawnością.

Zachęcamy instytucje, organizacje z terenu Rybnika do zgłaszania swoich wolontariuszy, ten konkurs daje możliwość docenienia ich bezcennej pomocy.Zadaniem uczestnika lub organu zgłaszającego jest przygotowanie materiału prezentującego aktywność w działalności wolontariackiej w jednej z form: opisu działań (maksymalnie 2 strony A4) lub prezentacji multimedialnej (maksymalnie 10 slajdów).

Zgłoszenia przyjmowane będą do 15 października.

Konkurs realizowany w ramach projektu „Akademia Wolontariatu” współfinansowany jest ze środków miasta Rybnika oraz ze środków Stowarzyszenia na rzecz wspomagania osób z niepełnosprawnością i ich otoczenia „Razem” pozyskanych z 1% podatku.

 

Czytaj dalej »

Zaostrzanie kar dla kierowców nie przynosi tak spektakularnych efektów, na jakie liczyli prawodawcy. Eksperci przekonują, że zamiast kolejnych kar i wysokich mandatów można wypróbować system wynagradzania kierowców jeżdżących zgodnie z przepisami. Przykład Szwecji pokazuje, że wprowadzenie nagród za przepisową jazdę może spowodować, że piraci drogowi zdejmą nogę z gazu.

Czytaj dalej »

W najbliższą niedzielę, 23 września, od godz. 12.00 do 14.00  na rybnickim rynku trwać będzie akcja „Zerwijmy łańcuchy” - protest czytelników miesięcznika "Mój Pies" przeciwko wiązaniu psów na stałe na łańcuchach.

W ramach happeningu na rynku ustawiona zostanie niewielka atrapa psiej budy, rozdawane będą ulotki, organizatorzy będą również odpowiadać na pytania zainteresowanych.

 Jak podkreślają organizatorzy akcji: „w XXI wieku znamy już humanitarne sposoby bezpiecznego dla otoczenia trzymania zwierząt. Dlatego w centrach największych polskich miast ustawiamy budy, do których każdy, kto tylko zechce, może się na kilka minut przywiązać - by zobaczyć, jak wygląda świat z perspektywy psa łańcuchowego, jak wycieńczające, koszmarnie nudne i bezsensowne jest życie na 2 metrach kwadratowych. Większość osób biorących udział w akcji jest zaskoczona ciężarem takiego łańcucha - to po prostu trzeba poczuć na własnej szyi.”

 W akcję "Zerwijmy łańcuchy" włączają się znane postaci ze świata kultury i rozrywki - oni również przywiązują się do bud. Również dzięki ich zaangażowaniu, wzrasta świadomość, że pies powinien być przywiązany do człowieka, a nie do budy…

 Wszystkich, którym leży na sercu los zwierząt, zapraszamy w niedzielę na rybnicki rynek.

 

Czytaj dalej »

Z raportu AC Nielsen wynika, że 60 proc. Polaków, którzy wyjeżdżają na wakacyjny odpoczynek, wybiera podróż samochodem. Eksperci motoryzacyjni podkreślają jednak, że choć auto to wygodny środek transportu, to potrafi się zepsuć w najmniej odpowiednim momencie. Przed długą podróżą warto więc sprawdzić jego stan techniczny, wyposażenie i wykupić odpowiednią polisę.


Czytaj dalej »

Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim prowadzi poszukiwania za 49-letnim Mirosławem KRZYSZTAŁA, który wyszedł z domu w dniu 22 lipca br. nie podając powodu i do tej chwili nie nawiązał kontaktu z rodziną.

Wydział Kryminalny KPP w Wodzisławiu Śląskim prowadzi poszukiwania za Mirosławem Krzyształa. 49-latek wyszedł z domu w dniu 22 lipca br. i do chwili obecnej nie nawiązał kontaktu z rodziną. Mężczyzna jest szczupłej budowy ciała,ma 175 cm wzrostu, włosy siwe, krótkie, uczesane na prawą stronę, twarz owalną, duży nos.

Uwaga: Mężczyzna porusza się samochodem marki Renault Laguna koloru srebrnego o nr rej. SWD 8XN2. 

Wszystkie osoby, które mogą pomóc w odnalezieniu zaginionej osoby lub posiadają jakiekolwiek informacje w tej sprawie proszone są o kontakt z Komendą Powiatową Policji w Wodzisławiu Śląskim pod numerami telefonu; 32 4537-255 lub 32 4537-285.

 

Czytaj dalej »

Ceny nowych samochodów w Polsce rosną średnio o 2 proc. rocznie – wynika z nowego wskaźnika SAMAR DNB indeks cen auto moto. Miesięczne wahania cenowe są znacznie wyraźniejsze. Zmiany cen są skorelowane z poziomem wynagrodzeń, czyli koncerny starają się dostosować ofertę do możliwości zakupowych konsumentów. Wyniki producentów pokazują, że klienci kupują coraz lepsze i lepiej wyposażone auta .


Czytaj dalej »

Mundurowi z Żor wspierają przedstawicieli Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którzy prowadzą intensywne kontrole punktów sprzedaży alkoholu na terenie miasta. Wczoraj ze sklepowych półek "zniknęło" prawie 80 butelek czeskiego trunku wysokoprocentowego. Decyzję o wstrzymaniu wprowadzania do obrotu na terytorium RP czeskiego alkoholu o zawartości powyżej 20 procent wydał trzy dni temu Główny Inspektor Sanitarny.

Policjanci z Żor od wczoraj wspierają pracowników sanepidu, którzy w poszukiwaniu czeskich trunków kontrolują miejscowe sklepy, targowiska i inne punkty. Pracownicy sanepidu, którzy na mocy decyzji Głównego Inspektora Sanitarnego z 16 września br wycofują czeski alkohol wysokoprocentowy z obrotu, a jego próbki zabezpieczają do dalszych badań laboratoryjnych. Wspólna akcja policji i PIS ma związek z przypadkami zatrucia alkoholem metylowym w Republice Czeskiej, których źródłem okazał się sfałszowany alkohol wprowadzony do obrotu na terenie Czech. Przez najbliższy miesiąc na terenie naszego kraju będzie obowiązywał zakaz wprowadzania do obrotu napojów alkoholowych pochodzenia czeskiego o zawartości powyżej 20 procent. Tylko wczoraj w Żorach skontrolowano 63 punkty dystrybucji alkoholu i zabezpieczono blisko 80 butelek czeskiego trunku. Akcja potrwa do odwołania.

Czytaj dalej »

Główny Inspektor Sanitarny oraz Ministerstwo Zdrowia wprowadziły w dniu dzisiejszym zakaz sprzedaży wysokoprocentowych trunków sprowadzanych z Czech. W ciągu minionych dni 19 osób zmarło, dziesiątki trafiło do szpitala z powodu zatrucia alkoholem metylowym.
Do teraz nie ma pewności ,że wszystkie źródła zostały już wyeliminowane. To oznacza, że alkohole pozostaną w sklepach, restauracjach, pubach i nie będą podawane konsumentom do czasu nie wyjaśnienia sytuacji. Decyzja ta nie ulegnie również zmianie, dopóki nie będzie wiadomo, że każda butelka zamiast alkoholu metylowego będzie zawierać alkohol etylowy.

Jak podano w komunikatach, należy przestrzegać zasady Ministerstwa Zdrowia nie  spożywać alkoholu pochodzącego z Republiki Czeskiej.

"Alkohol metylowy, który znajduje się w sfałszowanych markach kilku wyrobów wysokoprocentowego alkoholu, jest niebezpieczną trucizną, której spożycie może być śmiertelne" - ostrzega resort.


Przypomnimy również, że władze czeskie w dniu 14 Września 2012r, wprowadziły zakaz sprzedaży napojów wysokoprocentowych.

Wydano taka decyzję na terenie całego kraju, za wyjątkiem sprzedaży piwa i wina.

"W przypadku podejrzenia zatrucia alkoholem metylowym należy udać się do najbliższego szpitala lub wezwać karetkę Pogotowia Ratunkowego. Jedynie podjęcie wczesnego leczenia może uchronić osoby zatrute przed poważnymi konsekwencjami" - przestrzega resort zdrowia.

W Republice Czeskiej z powodu zatrucia zmarło już 19 osób. W szpitalach przebywa 50 pacjentów, ale zatruć przybywa.
Są to ludzie z różnych środowisk społecznych: bezdomni, pracownicy fizyczni, lekarze, nauczyciele i menedżerowie, co wskazuje na wiele źródeł zatruć. Kilkanaście osób znajduje się w stanie krytycznym.

Metanol, który znajduje się w wódkach, jest trującą substancją, której spożycie zaledwie 8-10 g powoduje ślepotę. Większa dawka powoduje śmierć.


Czytaj dalej »

Podwyżki stały się już co dziennoscią . Ale największy serwis ogłoszeń w Polsce tak znacząco podniósł opłaty za wystawianie ofert nieruchomości a ostatnio ogłoszeń motoryzacyjnych że firmy zaczynaja szukać innych możliwości promowania swoich ofert w internecie . Już wkrótce ze względu na drogie wystawianie ofert w najwiekszych serwisach w Polsce zmienimy przyzwyczajenia i zaczniemy szukać ogłoszeń w różnych innych serwisach ogłoszeniowych .Aby zauważyć jak zmieniają się serwisy oraz ilości wystawianych ogłoszeń zamieszczamy aktualne zestawienie .

 

Na dzień 16-06-2015 godz. 20,00 - ilość ogłoszeń motoryzacyjnych w całej polsce : tylko dział osobowe

 

                     Polska                                                                                                   

                      16-06-2015        26-06-2015       01-07-2015              08-07-2015        20-07-2015     30-07-2015

auto.pl        - 53 580                   57 171                 53996                  52 438                51 821             51 112

autotrader - 63 012                   66 563                 64422                  67 131                                         63 372 

gratka        - 103 350                105 170               116 886              124 322                 122 487           124 796

olx.pl          -  142 198                 144 294             141 122              139 040                  168 777           157 729             

otomoto      - 200 897                188 834              177 050              165 652                  155 058           150 772        

allegro         - 205 460                187 789              175 698              163 709                  153 262           149 916        

 

Za kilka dni zaktualizujemy liczniki zamieszczonych ogłoszeń aby sprawdzić trendy wystawiania nowych ofert.

Cennik ogłoszeń w naszym serwisie pozostaje bez zmian . A oferta abonamentowa zaczyna się od 40 zł za rok .

Cennik dostepny tutaj :

Zapraszamy do dodawania ogłoszeń .

Czytaj dalej »

Złombol to impreza organizowana po raz kolejny i ma coraz większą rzeszę zwolenników .Ilość ekip z roku na rok rośnie i w tym roku osiągnęła rekordową ilość załóg bo aż 206.Jest to jak niejeden uczestnik mówi eksatremalna wyprawa pojazdem z czasów

komuny do , której tak bardzo często wracamy wspomnieniami .

Wyprawa jak każda wyprawa budzi mnóstwo emocji , wrażeń oraz niespotykanych na codzień sytuacji . Ale ważny jest cel imprezy . Niejeden powie na co komu taka wyprawa.Po to żeby pomóc dzieciakom , ktorym brakuje słońca i miłości

Aby zostać uczestnikiem czy teamem mogącym wystartować pod szyldem ZŁOMBOL nie tylko trzeba mieć samochód komunistyczny przygotowany na daleka trasę , ale trzeba w sponsoringu nazbierać kasę , która zostanie wykorzystana na zakupy do Śląskich domów dziecka . Chodzi o zadowolenie nie tylko uczestników , ale zadowolenie dzieci , kóre przebywają w domach dziecka .

Dotychczas Złombolowcy odwiedzili już Monaco , Bułgarię , koło bodbiegunowe , Turcję oraz szkockie Highlands .Nie są to wczasy w luksusowym hotelu , jest to wyprawa skazana na sukces , który sami musimy wypracować.

Z Rybnika po raz pierwszy bierze udział team pod nazwą TAM-A-NAZOT .Czterech kolesi w kwiecie wieku postanowiło przeżyć przygodę wartburgiem .Przygotowanie do imprezy trwało cały rok , niejeden  zimowy weekend spędzili w garażu na przygotowaniu wozu do trasy . Wartburg zostal rozebrany na części pierwsze i pod czujnym okiem mechanika złożony Widok imponujący .

Wartburg kombi kolor bordowy obklejony naklejkami od sponsorów .Różne branże , różne osoby , ale jest ekipa , są sponsorzy .Ekipa nie wiedziała , gdzie pojedzie , ale jako pierwsza się  zapisała i to się opłaciło

Pojazd nr 1 zarezerwowany dla organizatorów , a nasz wartburg ma nr 02 .

Chłopaki byle do przodu czekamy na relacje i foty z trasy .

Postaramy się je na bieżąco umieszczać i informować co dzieje się z ekipą z Rybnika

Czytaj dalej »

17 maja w życie wchodzi nowy kodeks drogowy. Za przekroczenie o 50 km/h prędkości w terenie zabudowanym kierowca straci prawo jazdy na trzy miesiące. To znacznie dotkliwsza kara niż nawet wysoki mandat i może przyczyni się do zmniejszenia liczby wypadków na drogach. Surowiej będą karani także kierowcy kierujący pod wpływem alkoholu. Muszą liczyć się nie tylko z karą więzienia, lecz także wysoką karą finansową.

Mamy rewolucyjną zmianę w sankcjach za przekroczenie prędkości – podkreśla w rozmowie z agencją Newseria Biznes Bartłomiej Morzycki, prezes Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego. – Zgodnie z prawem, które wchodzi w życie 17 maja, każdy kierowca, który przekroczy prędkość o 50 km/h, będzie miał zatrzymywane prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Takie rozwiązanie funkcjonuje w innych krajach europejskich i statystyki pokazują, że jest to dotkliwsza sankcja niż 200, 300 czy 500 zł mandatu.

Zgodnie z przepisami, jeśli ukarana za nadmierną prędkość osoba zostanie przyłapana na tym po raz drugi, utrata prawa jazdy zostanie wydłużona do sześciu miesięcy. Za trzecim razem starosta wyda decyzję o definitywnym cofnięciu uprawnień, a ukarany kierowca będzie musiał ponownie zdawać egzamin.

Zdaniem Morzyckiego może to sprawić, że kierowcy, na których wysokie mandaty nie robiły wrażenia, zdejmą nogę z gazu. Dotyczy to również osób, dla których prowadzenie samochodu jest źródłem utrzymania.

Mówię tutaj o kierowcach zawodowych, czyli kierowcach autobusów, komunikacji miejskiej oraz kierowcach flot służbowych, których w Polsce jest kilkadziesiąt tysięcy. Każda z tych osób, jeżeli pozwoli sobie na takie naruszenie prędkości, które skończy się zatrzymaniem prawa jazdy na 3 miesiące, sprowadza na siebie poważny kłopot, bo przez ten czas nie będzie mogła pracować – podkreśla ekspert.

Zaostrzenie przepisów może poprawić bezpieczeństwo na drogach. Z policyjnych statystyk wynika, że nadmierna prędkość jest główną przyczyną wypadków. Z ponad 28 tys. wypadków spowodowanych przez kierujących pojazdem w 7,5 tys. przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków na drodze.

Nowe przepisy zmieniają też kwalifikację prowadzenia pojazdu bez ważnego prawa jazdy.

Czytaj dalej »

Zgodnie z informacją na godz.10.00 13.09.2012 w wyniku spożycia alkoholu (metylowego ) niewiadomego pochodzenia w ostatnich dniach w Republice Czeskiej odnotowano 17 przypadków śmiertelnych, oraz ponad 30 ciężkich zatruć. Poniżej kolejne  zdjęcia  podrobionych wyrobów alkoholowych zawierających metanol, wyroby bez właściwych  czeskich  znaków akcyzy. Policja czeska nie ustaliła, aby producent który jest wymieniony na etykiecie, był zaangażowany w produkcję lub dystrybucję toksycznego alkoholu.

Czytaj dalej »
Od jutra rusza program pilotażowy systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkody. Do opracowanego w ramach Polskiej Izby Ubezpieczeń systemu przyłączyło się ośmiu ubezpieczycieli, odpowiadających za dwie trzecie polskiego rynku OC. BLS umożliwi kierowcom likwidację szkody w firmie, w której są ubezpieczeni. Z takiej usługi, którą na polskim rynku oferuje już kilka towarzystw, korzysta coraz więcej osób.

Dzisiaj, jeżeli jesteśmy poszkodowanymi w wypadku samochodowym i chcemy uzyskać odszkodowanie, musimy się zgłosić do ubezpieczyciela sprawcy. Natomiast od 1 kwietnia będziemy zgłaszać się do swojego ubezpieczyciela, u którego kupiliśmy nasze OC – wyjaśnia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Ubezpieczyciel poszkodowanego zajmie się ustaleniem wysokości szkody i wypłatą odszkodowania.

Cała procedura jest już prowadzona u naszego ubezpieczyciela. Zarówno określenie wysokości szkody, sposobu naprawy, sposobu rozliczenia ubezpieczyciela z nami, czy chcemy, żeby to było naprawiane w garażu i rozliczane na podstawie faktur, czy też chcemy, żeby to było na podstawie kosztorysu – wyjaśnia Prądzyński.

Później nastąpi rozliczenie z firmą, w której ubezpieczony był sprawca. Co ważne, odbędzie się to bez angażowania kierowców. Do BLS nie będą kwalifikować się np. szkody osobowe, szkody, które wystąpiły poza Polską, oraz szkody o wartości powyżej 30 tys. zł.

Prace w ramach PIU nad wprowadzeniem systemu BLS trwały kilka miesięcy. 30 marca ośmiu ubezpieczycieli podpisało umowę, na mocy której wdrożą tę usługę dla swoich klientów.

PIU podpisało umowę z towarzystwami, które stanowią 68 proc. rynku OC [mierzonego zbieraną składką – red.], natychmiast wdraża to 62 proc. Kilka zakładów przystąpi do systemu dwa miesiące później – wyjaśnia Prądzyński.

Firmy Concordia Ubezpieczenia, Ergo Hestia, PZU, UNIQA oraz Warta będą oferować BLS od jutra. Aviva oraz Liberty Ubezpieczenia przystąpią do systemu 1 lipca, a Gothaer – 15 października (wcześniej zaoferuje klientom tę usługę na własnych zasadach).

Do systemu PIU przyłączyły się również towarzystwa, które już wcześniej, z własnej inicjatywy, wprowadziły BLS do swojej oferty. Jednym z pierwszych graczy, który się na to zdecydował, było PZU. W ciągu roku z tej usługi skorzystało ponad 33,5 tys. klientów tej spółki. Jak podkreśla ubezpieczyciel w komunikacie prasowym, aż 88 proc. spośród z nich było zadowolonych z wyboru tej ścieżki. Łącznie PZU wypłaciło w ten sposób 97,5 mln zł odszkodowań.

Badania poszczególnych firm wskazują, że klienci potrzebują nowej usługi. W badaniu Warty 70 proc. respondentów przyznało, że woleliby zgłosić stłuczkę do towarzystwa, w którym są ubezpieczeni. Z kolei badania firmy UNIQA wskazały, że klienci są w stanie zapłacić nawet 10 proc. więcej za polisę, która zawiera usługę bezpośredniej likwidacji szkód.

Bezpośrednia likwidacja szkody jest już standardem na rynkach zachodnich. Jak wyjaśnia Prądzyński, we Francji jest ona oferowana już od końca lat 60. ubiegłego wieku. Również w Belgii, Hiszpanii i we Włoszech została wprowadzona około 30 lat temu. Przedstawiciele PIU podkreślają, że wdrożenie systemu nie spowoduje zmian w cenach.

 

Czytaj dalej »

Policjanci z komisariatu w Boguszowicach zarzymali 27-letniego mężczyznę, który we wtorek ok.20.30 w rejonie ul.Patriotów napadł na młodą mieszkankę tej dzielnicy, a następnie zabrał jej torebkę z pieniędzmi i dokumentami. Podejrzanemu o rozbój grozi kara pozbawienia wolności do 12 lat. 

Do zdarzenia doszło we wtorek, w pobliżu sklepu spożywczego na oś. Południe w Boguszowicach. Napastnik uderzył kobietę butelką, w tył głowy, a kiedy pokrzywdzona upadła ukradł jej torebkę. Jak ustalili policjanci, sprawca zabrał pieniądze, dokumenty i telefon komórkowy. Podejrzany został zatrzymany następnego dnia, w swoim mieszkaniu.

Funkcjonariusze odzyskali telefon i dokumenty pokrzywdzonej. Jak się okazało, za skradzione pieniądze sprawca kupił już alkohol. Mężczyzna dzisiaj usłyszy zarzuty

Czytaj dalej »

Hyundai po raz pierwszy pokazał nowy model Tucson, którego oficjalna premiera odbędzie się 3 marca podczas tragów motoryzacyjnych w Genewie.

Czytaj dalej »

Festiwal kołocza

2012-09-12

Blisko 30 kół gospodyń wiejskich z terenu województwa śląskiego weźmie udział w II Regionalnym Festiwalu Kołocza Swojskiego w Żorach, jaki w niedzielę 16 września odbędzie się przy hali sportowej Miejskiego Ośrodka Kultury na ul. Folwareckiej 10. Zadaniem gospodyń będzie przygotowanie swojskiego kołocza zgodnie z tradycyjną recepturą, a zadaniem publiczności – jego degustacja. Przewodniczącym jury, które oceniać będzie jakość i smak zgłoszonych do konkursu wypieków, jest znany propagator śląskiej kuchni, Remigiusz Rączka. Sam festiwal odbędzie się pod patronatem Wiceministra Rozwoju Regionalnego Adama Zdziebły oraz Posła do Parlamentu Europejskiego Bogdana Marcinkiewicza.

II Regionalny Festiwal Kołocza Swojskiego w Żorach rozpocznie się o godz. 14.00. W programie, oprócz konkursu przewidziane są występy zespołów folklorystycznych i kabaretowych – zamiarem organizatorów jest, aby wydarzenie to przyczyniło się do promocji śląskiej kultury i regionalnych tradycji.

Czytaj dalej »

Padający śnieg z deszczem utrudniający widoczność, oblodzone, śliskie drogi, zamarznięte zamki, to tylko niektóre z niedogodności którym musi stawić czoło każdy kierowca. Istnieją jednak proste i skuteczne metody by unikąć nispodziewanej wizyty w serwisie.

Na co zwrócić uwagę radzi specjalista Zenon Rudak, kierownik Centrum Technicznego HELLA Polska.

Akumulator

 Jeżeli występują jakiekolwiek nieprawidłowości, to należy je jak najszybciej usunąć. Zimą używając więcej oświetlenia i ogrzewania, zużycie prądu znacząco wzrasta. W niskich temperaturach akumulator dość szybko traci swoją sprawność, a zużyty lub stary akumulator niewłaściwie ładowany, na pewno zawiedzie i to w najmniej oczekiwanym momencie.

Stan koła zapasowego

Po wymianie opon na zimowe, warto sprawdzić stan koła zapasowego i w razie konieczności je napompować oraz sprawdzić jak się je wymienia. Przy okazji warto zwrócić uwagę czy mamy w aucie wszystkie niezbędne do tego narzędzia oraz kamizelkę odblaskową i rękawiczki robocze.

Oświetlenie auta

Wożenie ze sobą zapasowych żarówek to konieczność w czasie zimy. Gdy szybko zapada zmrok, jazda z jednym przepalonym reflektorem to stwarzanie dużego niebezpieczeństwa na drodze. Dobrze jest mieć przy sobie instrukcję jak wymienić żarówki oraz grube rękawiczki robocze, przy wymianie nie pokaleczymy rąk sztywnymi od zimna elementami instalacji lub obudowy reflektora. Warto pamiętać, że obowiązek wymiany spalonej żarówki spoczywa na użytkowniku pojazdu. Policja, jeżeli stwierdzi przepaloną żarówkę podczas kontroli drogowej, może nie przyjąć tłumaczenia, że nie wiemy jak to zrobić i ma prawo zabronić nam dalszej jazdy.

Czytaj dalej »

Policjanci z Rybnika poszukują 22-leniego Marcina Dudzik, który wyszedł z domu 6 września i do chwili obecnej nie wrócił. Marcin jest osobą niepełnosprawną intelektualnie. Osoby posiadające jakiekolwiek informacje o zaginionym proszone są o kontakt z  KMP w Rybniku lub najbliższą jednostką policji na numer telefonu 32 4295200 lub 997, 112. 

RYSOPIS: wzrost 173cm, sylwetka szczupła , oczy szare, okulary lecznicze, włosy krótkie ciemny blond, twarz pociągła, uszy duże, lekko odstające

UBIÓR: spodnie czarne, sweter (bdb) 

ZNAKI SZCZEGÓLNE: upośledzony umysłowo, posiada wadę wymowy

Marcin Dudzik wczoraj ok.17.00 wyjechał z miejsca zamieszkania  rowerem damskim kol. niebieskiego w nieznanym kierunku i do chwili obecnej nie powrócił. Zaginiony nie posiada przy sobie żadnych dokumentów oraz innych przedmiotów.

Uwaga:Zaginiony potrafi podać jedynie swoje imię oraz nazwisko

Czytaj dalej »

Policjanci otrzymali właśnie narzędzie, które umożliwia szybkie przesyłanie raportów z kontroli obowiązkowej polisy OC. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zakończył wprowadzanie – systemu e-Zawiadomienia - dla komend w całej Polsce. Od 1 stycznia za brak ważnej polisy OC właściciel samochodu osobowego zapłaci 3,5 tysiąca złotych kary*. - Po udanym pilotażu systemu e-Zawiadomienia z Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie, stopniowo zaczęliśmy udostępniać go kolejnym jednostkom policji - mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes zarządu UFG. – I teraz, z końcem roku, jest już nim objęty cały kraj – wyjaśnia. Dzięki e-Zawiadomieniom - policjanci, zamiast papierowych zgłoszeń o braku aktualnego OC przesyłają do Funduszu informacje - drogą elektroniczną.

Czytaj dalej »

W godzinach południowych awaryjnie ladowala awionetka w pobliżu ulicy Jutrzenki .W wyniku wypadku rannych zostało dwoch męzczyzn , którzy zostali przewiezieni do szpitala .W trakcie akcji ratunkowej doszło do spalenia awionetki . Trwa akcja policji i straży pozarnej , która ma zbadac przyczyny wypadku 

Czytaj dalej »

Nieobowiązkowe dodatkowe ubezpieczenie wykupowane zarówno przy polisach z ubezpieczeniem komunikacyjnym jak i w polisach mieszkaniowych Assistance zapewnia pomoc w nieoczekiwanych zdarzeniach losowych. Coraz częściej jest też sprzedawana jako niezależna usługa. W Polsce usługa ta staje się coraz bardziej popularna. Według ostatnich danych w 2013 roku z usług tego typu skorzystało 1,12 mln Polaków.

Czytaj dalej »

Ceny mieszkań na początku 2019 roku będą rosnąć, a od mniej więcej połowy roku można się spodziewać delikatnych spadków – oceniają analitycy Home Broker. Dużo będzie jednak zależeć od cen materiałów budowlanych i nowych przepisów. Wprowadzenie funduszu gwarancyjnego dla deweloperów może oznaczać, że w skali roku deweloperzy będą musieli zapłacić ok. 2 mld zł. Dodatkowymi kosztami obarczą najprawdopodobniej klientów, co przynieść może dalszy spadek popytu na nowe lokale. Już dziś widoczny jest spadek sprzedawanych mieszkań i liczby rozpoczynanych inwestycji. To może oznaczać koniec boomu mieszkaniowego na rynku.

Czytaj dalej »

Policyjny Klub Honorowych Dawców Krwi działający przy Stowarzyszeniu HDK im. ks.Józefa Niedzieli zaprasza Państwa do wzięcia udziału w akcji oddawania krwi, która odbedzie się 5 września 2012 roku, w godz. 9.00 - 14.00, na parkingu przed komendą policji.  Akcja ma na celu zebranie jak największej ilości krwi dla potrzebujących. Krew może oddać każdy, kto ukończył 18 lat i jest zdrowy.

Krew niezbędna jest każdego dnia wielu chorym. Życie każdego pacjenta 
--wymagającego transfuzji jest zagrożone - jeśli w porę jej nie otrzyma.

 Przeciętny dorosły człowiek ma ok. 5 - 6 litrów krwi. Jednorazowo pobiera się 
-- 450 ml. Mężczyźni mogą oddawać taką ilość nie więcej niż 6 razy w roku,
   a  - kobiety nie więcej niż 4 razy w roku.

 Oprócz krwi pełnej, krwiodawca może oddawać osocze metodą plazmaferazy
   automatycznej do 20 razy w roku, maksymalnie do 15l w ciągu roku. Przerwa
   między pobraniami nie może być krótsza niż 2 tygodnie, przy czym od oddania
   krwi pełnej musi upłynąć co najmniej 8 tygodni.

 Krew w Twoim organizmie podlega wymianie przez cały czas, niezależnie od tego, 
-- czy ją oddajesz, czy nie. Krew jest uzupełniana dość szybko. Zaledwie po
-- kilku godzinach po oddaniu jej objętość wróci do normy, a Ty nie odczujesz 
-- 
żadnych dolegliwości.

 Oddanie krwi nie spowoduje wzmożonego jej wytwarzania. Nic cię nie zmusza do
-- regularnego jej oddawania, ponieważ jednorazowe oddawanie krwi wywiera taki 
-- sam wpływ na jej produkcję jak krwawienie z nosa, miesiączka czy skaleczenie 
-- w palec. Jednakże wielu systematycznych dawców oddaje krew regularnie 3 lub 
-- 4 razy w roku i robią to nie dlatego, że muszą ale dlatego, że postanowili to robić.

Czytaj dalej »

Centralne biuro ewidencji pojazdów uruchomiło usługę gdzie przez internet można sprawdzić

historie pojazdu . Informacje ważne przed zakupem nowego pojazdu czy w trakcie posiadania i weryfikacji informacji zawartych w systemie .

Dlatego polecamy wejść na stronę i sprawdzić jak wygląda historia naszego pojazdu w systemie .

Kolejna grupą zainteresowanych mogą być rodzice dzieci wyjeżdżających na obozy kolonie czy wycieczki 

gdzie w bardzo prosty i szybki sposób możemy sprawdzić historie autokaru do wtórego wchodzą właśnie nasze pociechy .

Dane takie bez zbędnego logowania czy zakładania kont znajdziemy na stronie : 

Centralnej Ewidencji Pojazdów

Czytaj dalej »

Spada sprzedaż mieszkań w Polsce. Na sześciu największych rynkach sprzedano 14,2  tys. mieszkań, a liczba transakcji spadła o 9 proc. To już trzeci kwartał z rzędu, kiedy deweloperzy notują gorsze wyniki. W dużej mierze to wynik wyższych cen – w Warszawie wzrosły o 14 proc. Eksperci spodziewają się, że w przyszłym roku będą dalej rosły, choć nieco wolniej. – Nie jest tak, że ceny rosną bez powodu. Dziś wybudowania mieszkania jest o kilka, kilkanaście procent droższe niż jeszcze rok temu – ocenia Maciej Drozd z Echo Investment.

Czytaj dalej »

Poraz kolejny z końcem lata organizowane są Dni Rydułtów .

Tym razem 1-2 wrzesienia  impreza odbędzie się na terenach rekreacyjnych przy ul Bema .gwiazdą sobotniego wieczoru będzie Maryla Rodowicz i zespół  Happysad

Czytaj dalej »

Sprawdzaliśmy i system który udostępnia UFG czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny na swoich stronach 

pozwala na podstawie numerów rejestracyjnych lub numeru VIN pojazdu (numer nadwozia) bezproblemowo sprawdzić

-czy pojazd jest ubezpieczony

- w jakim towarzystwie jest zawarta polisa .

Sprawdzimy także numer polisy co może być bardzo przydatne w razie kolizji czy stłuczki , gdy sprawca nie chce pokazać

swojej polisy .

Aby sprawdzić przez Internet, czy pojazd posiada ważną polisę ubezpieczenia OC,

Potrzebny będzie  numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu oraz data zdarzenia.

Dane sprawdzisz na stronie :  UFG 

Czytaj dalej »
Z najnowszych danych zamieszczonych przez GUS wynika, że hossa 
w mieszkaniówce trwa w najlepsze. Jednak jak zauważa Home Broker
zmniejsza się dynamika sprzedaży, a na rynku pojawiają się sygnały alarmowe.

 

 


 

 

 


Według Home Broker w ciągu ostatniego roku w Polsce oddano do użytkowania rekordową 
liczbę mieszkań - 182 tys. Z czego sami deweloperzy wprowadzili na rynek 95,3 tys. lokali. 
Na historycznie wysokim poziomie jest również liczba rozpoczętych budów. Od kwietnia 
ubiegłego roku do marca 2018 deweloperzy ruszyli z budową 112,9 tys. mieszkań. 
To o 22,5 proc. więcej niż w tym samym czasie w roku poprzednim. Podobnie prezentują 
się dane dotyczące pozwoleń na budowę. W ciągu ostatnich 12 miesięcy deweloperzy 
uzyskali ich 139,8 tys., o 18 proc. więcej niż w roku poprzednim 
(Home Broker, obliczenia Home Broker na podst. danych GUS). Pomimo optymistycznych 
wyników, na rynku pojawia się spowolnienie. Portal RynekPierwotny.pl podaje, że wzrost 
liczby sprzedanych mieszkań w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu do roku 
 poprzedniego był równy 4,5 proc. Przy czym w poprzednich latach wzrost ten 
wynosił 10 lub 20 proc.

- Przyczyn takiego stanu rzeczy można upatrywać w systematycznie rosnących cenach mieszkań,
co związane jest z coraz wyższymi kosztami budowy, na które składają się rosnące ceny materiałów 
budowlanych oraz wyższe wynagrodzenia pracowników. Pamiętajmy też, że działki budowlane 
drożeją, a to również odbija się na cenach mieszkań - zwraca uwagę 
Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo.
Czytaj dalej »

Policjanci z komisariatu w Boguszowicach zatrzymali 27-latka podejrzanego o usiłowanie rozboju. Mężczyzna 16 sierpnia, w rejonie jednego z banków napadł na starszego mężczyznę, który pobierał pieniądze z konta. Podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności nawet do 12 lat. Jak ustalili funkcjonariusze do napadu doszło w pobliżu placówki bankowej na oś.Południe,w miniony piątek ok.godziny 11.00. Napstnik zaatakował w momencie kiedy 74-letni mieszkaniec Boguszowic wsiadał do samochodu. Najpierw zablokował kolanem drzwi samochodu i jedną ręką zasłonił usta pokrzywdzonemu, następnie przeszukał jego ubranie. Starszy Pan nie dał jednak za wygraną, bardzo skutecznie ugryzł napastnika i zaczął wzywać pomocy. W ten sposób sprawca został spłoszony. Do zatrzymania doszło dwa dni temu, na podstawie zapisu z kamer monitoringu. Funkcjonariusze zaopatrzeni w zdjęcie poszukiwanego, podczas rutynowego patrolu zuważyli mężczyznę na osiedlu. Wczoraj 27-latek usłyszał zarzut usiłowania rozboju i został oddany pod policyjny dozór

Czytaj dalej »

Od dziś tj 02.kwietnia została zamknieta na okres 2 miesięcy ul Wolna w Rybniku dzielnica Paruszowiec .

Prace, związane z remontem 4 przepustów w ciągu ulicy Wolnej, będą prowadzone etapami

etap II – od 2 kwietnia - przez około 2-3 tygodnie,
etap I – od około 22 kwietnia - przez około 1 tydzień,
etap III –od około 29 kwietnia - przez około 3 tygodnie.

Czytaj dalej »

MdM dobiega końca, RnS wygasa, a Mieszkania Plus jeszcze nie powstały. Osoby, które planują zakup nieruchomości, czeka kilka lat bez rządowej pomocy. Jak będzie wyglądała sytuacja na rynku nieruchomości w nadchodzącym roku? W jaki sposób deweloperzy poradzą sobie bez dopłat?

MDM się kończy

Analitycy REAS zauważają, że w IV kwartale 2017 roku odczuwalne będzie pozytywne oddziaływanie programu MdM. Wpływ na to ma rezerwowanie lokali przez osoby, które chcą skorzystać z ostatniej puli pieniędzy - 381 mln zł. Niestety funduszy dla wszystkich zainteresowanych zakupem nie wystarczy. Na początku I kwartału 2018 roku część zarezerwowanych mieszkań, do których dopłat nie uzyskano, powróci na rynek.

Wygaśnięcie programu może przyczynić się do zmian na rynku nieruchomości. Lokale, które obecnie są objęte dofinansowaniem, wraz z zakończeniem ostatniego etapu, mogą stać się dla pewnej grupy klientów np. młodych małżeństw nieosiągalne. Taka sytuacja może przełożyć się na wzrost zainteresowania lokalami na wynajem. Szczególnie odczuwalne będzie to w segmencie tańszych mieszkań, tym bardziej, że dla tej grupy nabywców znaczenie mogą mieć rządowe zapowiedzi o przyszłym programie Mieszkanie Plus.


Czytaj dalej »
Już 2 września Fundacja Elektrowni Rybnik organizuje poraz kolejny wyścig kolarski „Tour de Rybnik 2012”
Została wytyczona trasa .W związku z tym w tym dniu wystapią liczne utrudnienia .Dla kierowców w tym dniu zostały wyzanczone obajzdy 

Całkowicie lub częściowo będą wyłączone z ruchu ulice, którymi biegnie trasa zawodów.
Trasa biegnie zaś następująco:  ul. Św. Maksymiliana, ul. Podmiejską, ul. Rudzką, ul. Obwiednią Północną, przez rondo Europejskie, ul. Gliwicką, ul. Lipową, ul. Rybacką, do ul. Św. Maksymiliana. 

W związku z powyższym zostaną wprowadzone objazdy:
 • Objazd drogą nr 920 (Rudy): ulicą Gliwicką (DK 78), ulicą Wielopolską, Obwiednia Północna (łącznik ulic Wielopolska – Gliwicka) przez rondo Europejskie, ulicą Gliwicką (DK 78), przez rondo Gliwickie, ulicą Kotucza (DK 78),  przez rondo Wileńskie, ulicą Budowlanych przez rondo Mazamet i rondo Solidarności, ulicą Góreckiego przez rondo Orzepowickie do ulicy Rudzkiej (DW 920),
 • Objazd  DK 78 (Gliwice): ulicą Rudzką (DW 920), ulicą Góreckiego przez rondo Orzepowickie i rondo Solidarności, ulicą Budowlanych przez rondo Mazamet i rondo Wileńskie, ulicą Kotucza (DK 78),   przez rondo Gliwickie, ulicą Gliwicką (DK 78), przez rondo Europejskie, Obwiednia Północna (łącznik ulic Wielopolska – Gliwicka), ulicą Wielopolską do ulicy Gliwickiej (DK 78).
Czytaj dalej »

Już od piatku 21.marca zostanie zamknięta ul Byłych Więźniów Politycznych .Zamknięcie tej ulicy wiąże się z pracami drogowymi przy Rybnickiej Bazylice.Ulica zostanie zamknięta na okres około 3 miesięcy.

Wyjazd i wjazd na  parking przy przychodni specjalistycznej będzie możliwy tylko od ulicy Mikołowskiej.

Został też przygotowany objazd

-do ulicy Piasta - ulicą Powstańców Śl, Strzelców Bytomskich,Mikołowską .

Od dnia 20 marca na  ulicy Strzelców Bytomskich obowiązuje ruch dwukierunkowy  

Za utrudnienia bardzo przepraszamy

Czytaj dalej »

Obiecujące prognozy na IV kwartał 2017W 2016 r. oddano do użytku ponad 10 proc. więcej mieszkań niż w 2015. Rok poprzedni zanotował wzrost, a perspektywy na ostatni kwartał 2017 są jeszcze bardziej optymistyczne. 

Czytaj dalej »

Części motocyklowe jakie przyjdzie nam kupić na początku sezonu motocyklowego, dla niektórych rozpoczną się od zakupu nowego akumulatora. Warto więc zapoznać się z nowościami jakie pojawiły się w branży motocyklowej.

 

Pierwszy pra-akumulator powstał w 1859r. Od tego czasu pojawiło się wiele rodzajów a każdy ma swoje wady i zalety, wymagania i możliwości. A o to kilka z nich.

Czytaj dalej »
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.