Witamy w serwisie gieldarow.pl

Konto

Posiadanie konta umożliwi ci dodawanie darmowych ogłoszeń!

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz konta, możesz się zarejestrować»

Logowanie
Przypomnij hasło!

Aktualności

Aktualności

244 osoby złożyły wnioski, w których wyraziły chęć instalacji kolektorów słonecznych w swoich budynkach mieszkalnych. Wszystko w ramach „Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Rybnika”.

Czytaj dalej »

Ministerstwo Gospodarki otrzymało plan restrukturyzacyjny Kompanii Węglowej, który opracował nowy prezes Mirosław Taras. Największy producent węgla w Europie przegrywa z węglem importowanym, przez co znalazł się na skraju bankructwa. Analityk DM Citi Handlowy nie spodziewa się jednak w krótkim terminie zmiany koniunktury na rynku węgla, któremu szkodzą także unijne regulacje dotyczące emisji dwutlenku węgla.

 

Czytaj dalej »

W piątek, 23 września rozpocznie się po raz szósty Śląska Noc Naukowców, współorganizowana w tym roku aż przez pięć śląskich uczelni. Oznacza to jedno - wspaniałą zabawę w zgłębianie tajników nauki. Śląska Noc Naukowców w Rybniku odbędzie się po raz drugi. 

Zapraszamy na teren kampusu, do Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku, gdzie w przedostatni piątek września pracownicy Centrum przygotowali dla publiczności szereg atrakcji. Czego się można spodziewać? Będą widowiskowe demonstracje fizyczne i chemiczne, będzie można zwiedzić Laboratorium Nowoczesnych Technologii Przemysłowych, a odważni spotkają się z przeszłością w czasie wykładów i warsztatów geologicznych.

Organizatorami wydarzenia są: Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Politechnika Śląska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Miasto Rybnik wspiera Śląską Noc Naukowców 

 

Szczegóły na stronie Śląskiej Nocy Naukowców 2011 oraz na Facebooku

Czytaj dalej »

Takie pytanie zadaje sobie każdy nowy przedsiębiorca, który planuje wkroczyć na rynek biznesu. 

 Pieczątka jednak jest niezbędnym wyposażeniem naszego biura 


Każda wizyta w urzędach czy to ZUS czy US wiąże się z tym, że musimy mieć przy sobie firmową pieczątkę

Czytaj dalej »

Właściciele dróg wewnętrznych zostaną wyposażeni w nowe uprawnienia. Będą oni mogli ustawiać przed wjazdem do strefy znak z napisem "Strefa ruchu". Dzięki temu, na ich terenie policja będzie mogła pełnić swoje obowiązki w takim samym stopniu co na drogach publicznych.

Przypomnijmy, że do tej pory policja była bezradna. Obowiązujące przepisy nie pozwalały im na karanie kierowców na osiedlowych drogach. Zmiany w prawie zaczną obowiązywać od 14 maja. – Policja nie mogła także interweniować w przypadku kolizji występujących na takich drogach, bo takie zdarzenia były traktowane jako zwykłe uszkodzenie mienia – tłumaczy "Gazecie Prawnej" Wojciech Pasieczny z wydziału ruchu drogowego Komendy Stołecznej Policji.

Ustawodawca rozwiązał ten problem już 4 września 2010 roku, jednak do tej pory brakowało wzoru tablic, które mogłby być wykorzystane do oznakowania dróg wewnętrznych. Dopiero z końcem kwietnia wydane zostały odpowiednie rozporządzenia, w których określa się wzór takiego oznakowania oraz zasady ich stawiania.

– Kierowcy, którzy będą poruszali się po oznakowanych strefach ruchu, będą odpowiadali za łamanie zasad wynikających z ich oznakowania i za łamanie przepisów dotyczących zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – podkreśla Wojciech Pasieczny.

Wjazd do strefu ruchu zostanie oznaczony znakiem D-52. Będzie to biała tablica z napisem "Strefa ruchu" wraz z symbolem samochodu. Wyjazd będzie natomiast oznaczony znakiem D-53. Wygląda on tak samo jak znak wjazdu, z tym że jest przekreślony czerwoną linią.

Decyzje o tym, czy ustawić znaki przy wjeździe na teren drogi wewnętrznej będzie podejmował jej zarządca. Będzie on musiał także pokryć koszty zakupu oznakowania.

Czytaj dalej »

Autorem artykułu jest Grajek  

Wiele osób uważa, że budowa domu musi równać się z ogromnymi kosztami. Jednak jak się okazuje, wystarczy trochę pomyśleć, a koszty te będzie można naprawdę mocno zniwelować. Oczywiście nadal będzie to bardzo poważna inwestycja, ale o wiele tańsza niż zakładaliśmy na początku.Budowę domu zaczyna się oczywiście od zakupu działki. Działki blisko wielkich miast są zawsze droższe od tych, które umiejscowione są z dala od metropolii. Warto zastanowić się nad tym, czy potrzebujemy działki, która znajdować się będzie blisko miasta, a będzie dużo droższa, czy raczej kupimy działkę na wsi, lub w niewielkim miasteczku, dzięki czemu zaoszczędzimy naprawdę potężne pieniądze, które będzie można wydać na umeblowanie domu

Gdy już mamy wymarzoną działkę, warto rozejrzeć się za wymarzonym projektem domu. Tutaj może pomóc nam wiele pism, w których przedstawione są na prawdę ogromne ilości różnorakich projektów. Musisz pomyśleć, czy chcesz dom z 2-3 czy 4 pokojami, weź pod uwagę, jaka przestrzeń jest Ci potrzebna, ile chcesz łazienek, jak duży musi być salon... Jak widzisz już sam projekt może sprawić spore problemy, jednak warto myśleć podczas jego wybierania, bo potem okaże się, że nasz dom będzie o wiele za duży, a koszty jego eksploatacji także nie będą małe.</p><p>Kolejnym krokiem jest zamówienie materiału. Tutaj warto rozejrzeć się po niewielkich składach materiału, ponieważ często mają one niższe ceny, od wielkich składowisk. Warto porozmawiać z kimś kompetentnym, żeby niepotrzebnie nie przepłacać. Dobrze jest także skonsultować się ze znajomymi, którzy już postawili swój wymarzony dom. Sam korzystałem z takich podpowiedzi i naprawdę polecam Ci ten sposób. Nie należy ufać w 100% temu, co mówią fachowcy. Czasami zwykli ludzie mają więcej doświadczenia w tych sprawach, niż inżynierowie uczący się na uczelniach. Ostatnim krokiem w budowie domu jest zamówienie i opłacenie ekipy, która wystawi nasz wymarzony dom. Dobrze byłoby, gdybyś znał się co nieco na murarce. Dzięki temu będziesz mógł zrobić wiele sam, dzięki czemu zaoszczędzisz spore pieniądze. Wiem, że nie każdy umie murować czy zbroić, jednak każdy może nauczyć się wbić przysłowiowy gwóźdź w ścianę. Jeśli masz odrobinę dobrej woli, to wiele rzeczy będziesz mógł zrobić sam, a nie zamawiał do tego profesjonalnej ekipy Jeśli uważnie czytałeś ten artykuł, prawdopodobnie już wiesz, jak wybudować tani, solidny dom . Jednak jeśli chcesz zaoszczędzić więcej pieniędzy, powinieneś czytać też inne artykuły, w których dowiesz się jak solidnie i szybko nauczyć się ciesielki. Pamiętaj, że grunt to umiejętności!

Autorem tekstu jest grajek-blog.blogspot.com Zapraszam na mój blog:budujmy.blogspot.com jak zbudować tani dom
Artykuł pochodzi z serwisu  www.Artelis.pl

Czytaj dalej »

Policjanci proszą o kontakt osoby, które mają jakiekolwiek informacje na temat miejsca pobytu 17-letniego Sebastiana Moszczyńskiego zam.Rybnik, ul. Wrębowa. Chłopak  wyszedł z domu  3 czerwca  i niestety do tej pory nie wrócił. Informacje na temat zaginionego kierowac można pod nr tel. 324295287 ( Wydział Kryminalny KMP w Rybniku) , 997 lub 112.

 

W dniu 03.06.2011r. o godz. 8.00 wyszedł z miejsca zamieszkania i do chwili obecnej nie powrócił:

MOSZCZYŃSKI Sebastian

s. Edmunda, Danuty

ur. 07.11.1993r. Rybnik

zam. Rybnik ul. Wrębowa 19b/17

RYSOPIS:

wzrost 170cm, waga 75kg, sylwetka tęga, włosy ciemne,krótkie, proste, oczy piwne , uzębienie braki -prawa górna trójka, nos średni prosty, uszy średnie przylegające

UBIÓR:

bluza z firmy NIKE granatowa lub czarna z kapturem w paski poziome kol. szarego, spodnie jeans niebieskie z suwakami na kieszeniach tylnych, buty sportowe kol. czarnego,

Wszystkie osoby posiadające informacje na temat aktualnego miejsca pobytu zaginionego proszone są o kontakt z Komendą Miejską Policji w Rybniku lub najbliższą jednostką policji pod nr tel.997 lub 112

Czytaj dalej »

Wczoraj po południu w żorskim magistracie odbyło się uroczyste wręczenie nagrody 78-letniej mieszkance Żor, która kilka dni temu przyczyniła się do zatrzymania sprawców rozboju. W imieniu darczyńców nagrodę przekazał Komendant Miejski Policji w Żorach mł.insp. Sławomir Sałbut. 78-letnia żorzanka, o której bohaterskim czynie ostatnio głośno opowiadano nie tylko w naszym mieście najpierw została zaatakowana przez dwóch sprawców, a następnie pomogła mundurowym w ich zatrzymaniu. Do zdarzenia doszło 1 września, mężczyźni próbowali oszukać kobietę i za 10 złotych wskazać miejsce, gdzie znajduje się jej skradziony rower.  Kiedy Pani Genowefa wyjęła pieniądze jeden ze sprawców wyrwał banknot i uciekł, drugi z nich w tym czasie zaatakował pokrzywdzoną i próbował wyszarpać jej portfel. 78-latka we własnej obronie użyła chwytu obezwładniającego i udaremniła plany napastnikowi, zrezygnowany mężczyzna upuścił łup i podjął ucieczkę. Dzielna żorzanka powiadomiła policję i wraz z mundurowymi ruszyła w pościg za sprawcami, po chwili zostali oni zatrzymani w pobliskim rejonie. Pani Genowefa zachowała zimną krew i wykorzystała umiejętności nabyte w czasie szkoleń dla służb więziennych, z którymi była zawodowo związana przez większość życia. Wczoraj za niezwykłą odwagę i wzorową postawę obywatelską otrzymała nowy rower zakupiony dzięki ofiarności Prezydenta Miasta Żory , policjantów oraz dziennika "Fakt", "Gazety Żorskiej"  i FHU "Rower" w Żorach.

Czytaj dalej »

Cechy energetyczne decydują o koszcie eksploatacji, a także mają istotny wpływ na komfort użytkowania pomieszczeń w budynkach. Dlatego dla nabywców i najemców powinna być zapewniona pełna dostępność danych charakteryzujących jakość energetyczną budynku.

Czytaj dalej »

Zamknięte rondo

2011-05-11

Zamknięcie ronda związane jest z  remontem jego nawierzchni, wykonywanym w ramach kolejnego etapu zadania „Usprawnienie i poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez przebudowę DK 78” 

 

Wyznaczono objazdy:

 • Objazd 78 Gliwice:
  ulicą Wodzisławską (DK 78) przez Rondo Płn. Irlandzkie, ulicą Obwiednia Południowa przez Rondo Lievin, ulicą Raciborską (DW 935) do ulicy Kotucza (DK 78, DW 935),
 • Objazd 78 Chałupki:
  ulicą Kotucza (DK 78, DW 935), ulicą Raciborską (DW 935) przez Rondo Lievin, ulicą Obwiednia Południowa przez Rondo Płn. Irlandzkie do ulicy Wodzisławskiej (DK 78),
 • Objazd Centrum:
  Rondo Płn. Irlandzkie, ulicą Obwiednia Południowa przez Rondo Chwałowickie do  ulicy 3-go Maja.

Za utrudnienia w ruchu przepraszamy.

Czytaj dalej »

W ubiegłą sobotę tj.04.06.2011r. w Koszęcine w siedzibie zespołu ŚLĄSK  odbył się  koncert Śląkiego Śpiewania  z zespołami , które przeszły eliminacje w Suszcu , finał odbył sie w Piekarach. Zespół Akord ze Szkoły Podstawowej w Gorzycach zajął  3 miejsce w kategorii zespołów.

Laureatkom z calego serca gratulujemy 

Czytaj dalej »

Samodzielne zorganizowanie atrakcyjnej wycieczki szkolnej nie jest proste. Wiąże się z tym mnóstwo formalności do załatwienia, ustalenie dokładnego planu, zarezerwowanie noclegów i biletów na zwiedzanie. To także wiele godzin ciężkiej pracy i wysokie koszty. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku wycieczek zagranicznych. W takiej sytuacji warto się zastanowić, czy planować wyjazd na własną rękę, czy może lepiej postawić na współpracę z jakimś biurem turystycznym, zajmującym się organizacją szkolnych wyjazdów.

Korzyści ze współpracy z biurem turystycznym jest wiele. Przede wszystkim Ty, jako organizator nie musisz martwić się praktycznie niczym. Biura posiadające doświadczenie w organizacji zagranicznych wycieczek szkolnych oferują sprawdzone programy obfitując w mnóstwo atrakcji. Na przykład wycieczka szkolna do Anglii to zwiedzanie Londynu, Brighton, Salisbury, Stonehenge czy Oxfordu. Jest tam wiele muzeów i miejsc związanych z brytyjską kulturą, które warto poznać. Wyjazd w ciekawy i innowacyjny sposób łączy w sobie cechy wypoczynku oraz nauki z zakresu historii, historii sztuki, geografii a także wiedzy o kulturze. Decydując się na organizację wycieczki za pośrednictwem biura, unikasz również kłopotów z koniecznością zaplanowania podróży, rezerwacji autobusów oraz noclegów. Wszystko po to, aby wycieczka szkolna do Anglii stała się niezapomnianym, pożytecznym i pełnym przygód przeżyciem, nie tylko dla uczniów, ale również nauczycieli i wychowawców, którzy przecież również mają prawo do wypoczynku.

Czytaj dalej »

Apel policji

2011-09-13

Komenda Miejska Policji w Żorach apeluje do wszystkich osób, które posiadają jakiekolwiek informacje na temat kradzieży głowic termostatycznych z grzejników na klatkach schodowych w budynkach 10-piętrowych na osiedlach: Powstańców Śląskich, Sikorskiego i Pawlikowskiego. Do kradzieży głowic termostatycznych na osiedlu Powstanców Śląskich doszło w nocy z 6 na 7 września 2011 roku. Nieznani sprawcy wykręcili ich w sumie 259 powodując straty sięgające blisko 25 tysięcy złotych na szkodę jednej ze spóldzielni mieszkaniowych. O kolejnych kradzieżach stróże prawa zostali powiadomieni kilka dni później, tym razem złodzieje "ogołocili" z głowic grzejniki znajdujące się na klatkach schodowych w wieżowcach na osiedlu Sikorskiego i Pawlikowskiego. Koszt 248 skradzionych części z urządzeń grzewczych sięga ponad 23 tysiące złotych. Apelujemy do wszystkich osób, które mogą mieć jakiekolwiek informacje dotyczące opisywanych zdarzeń, a w szczególności do osób, którym oferowano zakup tego typu głowic po "okazyjnej" cenie. Wszelkie pozytywne informacje przyjmowane będą pod numerami telefonów: 0 (32) 47 88 281, 0 (32) 47 88 282, 0 (32) 47 88 200 lub numerami telefonów alarmowych: 997 i 112.

 

 

Czytaj dalej »

Jak donosi serwis miejski rybnik.eu , Kompania Węglowa S.A potwierdziła gwarancję zatrudnienia dla kolejnych absolwentów Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku . 

Czytaj dalej »

Nadszedł moment, gdy zapisujesz się na kurs prawa jazdy. Warto w tym momencie zastanowić się nad tym czego oczekujesz od wybranej auto szkoły. Może się bowiem okazać, że instruktorzy szkoły mają nieco inną wizję tego czego powinieneś się nauczyć podczas tych kilkudziesięciu godzin spędzonych na kursie prawa jazdy.

Czytaj dalej »

Rozpoczęła się przebudowa wiaduktu nad koleją w ciągu ulicy Gliwickiej, realizowana w ramach projektu „Usprawnienie i poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez przebudowę DK 78 w Rybniku”.

Z uwagi na konieczność dostosowania się wykonawcy robót do okresów zamknięcia ruchu na torach linii kolejowej oraz wyłączeń linii wysokiego napięcia, prace modernizacyjne wiaduktu znajdującego w ciągu tej ulicy będą realizowane w terminach 3-6 czerwca i 11-18 czerwca br. również w godzinach nocnych. Przypominamy, że ruch ulicą Gliwicką odbywa się w tej chwili wiaduktem tymczasowym, wybudowanym w sąsiedztwie przebudowywanego obiektu.

 

Za ewentualne uciążliwości wynikające z prowadzonych przepraszamy.

 


Czytaj dalej »

W związku z zaplanowanym na niedzielę, 11 września, 4. Międzynarodowym Wyścigiem Kolarskim „Tour de Rybnik 2011”, na kilku rybnickich drogach wystąpią tego dnia utrudnienia w ruchu.

Całkowicie lub częściowo będą wyłączone z ruchu ulice, którymi biegnie trasa zawodów.
Uczestnicy wyścigu przejadą ulicami: Św. Maksymiliana, ul. Podmiejską, ul. Rudzką, ul. Obwiednią Północną, przez rondo Europejskie, ul. Gliwicką, ul. Lipową, ul. Rybacką, do ul. Św. Maksymiliana.

Organizatorem wyścigu jest Fundacja Elektrowni „Rybnik” oraz Amatorska Grupa Kolarska Rybnik.
Więcej na  www.tourderybnik.pl 

 


Czytaj dalej »

Decydując się na prowadzenie firmy musimy mieć świadomość że pomimo składek na ZUS  1030 zł miesięcznie to tylko 19,52% podstawy składki przedsiębiorcy czyli 434,86 odkłada się na emeryturę (info : ZUS.pl)  

Kwota 434 zł przez okres 40 lat ( inflacja 2% , lokata 4 % ) zysk 2 % rocznie .Przy takim oszczędzaniu łączna kwota konta emerytalnego w ZUS powinna wynosić 320,000 zł ( kalkulator, systematyczne-oszczedzanie).

Obliczenia swojego portfela emerytalnego w podobny sposób nie pokrywają się jednak z wyliczeniami  ZUS , w 2011 roku przeciętny przedsiębiorca przechodząc na emeryturę otrzymywał średnio 1200 zł .
Na podstawie (info :mojaemerytura.zus.pl/dalsze.asp) średnia życia powyżej 67 roku życia to 185 miesięcy co pozwalało by na emeryturę z własnego kapitału w wysokości 1730 zł .
Na podstawie szacunkowych obliczeń zastosowanych powyżej wynika jednoznacznie , że brak dodatkowego oszczędzania z własnych środków i liczenie tylko na państwową emeryturę z ZUS , może znacznie obniżyć standard życia nie jednego przedsiębiorcy .
Przy podobnych założeniach dodatkowo oszczędzając 400 zł miesięcznie na standardowej lokacie bankowej lub koncie oszczędnościowym w banku możemy nazbierać na dodatkową emeryturę która pozwoli na godne dożycie bez obniżania standardu . 

Czytaj dalej »

Uruchomiono w wersji ograniczonej wieżę widokową w Bazylice w Rybniku przy ulicy Mikołowskiej 4.
Można teraz spojrzeć na Rybnik z wysokości kilkudziesięciu metrów, aby wyjść na więżę na poziom widokowy jest 254 schody . Wersja ograniczona czyli wcześniej należy uzgodnić chęć wejścia na wieżę , kontaktując się zakrystią parafii Św. Antoniego . 
Kontakt bezpośrednio po nabożeństwach  lub na probostwie  tutaj .
Wieża widokowa została wyremontowana i przygotowana dla turystów jako dodatkowa atrakcja , przy okazji remontu całej Bazyliki . Zdjęcia z tarasu widokowego zamieszczone zostały na stronie urzedu Miasta Rybnika zobacz .

Czytaj dalej »

Złombol relacja

2012-09-16

Złombol pierwsza relacja z trasy .
W Katowicach na starcie już nie odpaliło parę ekip .Ale to podobno wpisane jest w scenariusz imprezy.My ruszyliśmy z kopyta jednym strzałem na Chorwację.Podróż przebiegła bez problemów , bez awarii z dobrymi humorami. Wartburg jak na swój wiek spisał się super .Wybrzeże Chorwacji przywitało nas słońcem , gdzie brakowało go podobno w Rybniku .Spodenki , okularki , kąpielówki poszły w ruch.

Czytaj dalej »

Wypadek na DK-78

2011-06-02

Wodzisławscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku do, którego doszło 01.czerwca  na ulicy Rybnickiej. W zderzeniu trzech pojazdów, ranne zostały dwie osoby. Utrudnienia w ruchu trwały blisko dwie godziny. W tym czasie policjanci kierowali samochody na objazdy.

Do zdarzenia doszło około 13.00. Ze wstępnych ustaleń drogówki wynika, iż kierujący volkswagenem jadąc ulicą Rybnicką prawdopodobnie zasnął za kierownicą, zjechał na przeciwległy pas ruchu  i uderzył w jadącego z przeciwnego kierunku nissana ciągnącego przyczepkę. W wyniku uderzenia vw odbił się i czołowo uderzył w samochód marki opel. W wyniku tego zdarzenia, 58 letni kierowca transportera i 55-letnia kierująca oplem zostali przewiezieni do szpitala. Mężczyzna po opatrzeniu został zwolniony do domu, a kobieta ze złamaniem kości przedramienia i podejrzeniem pęknięcia mostka pozostała na obserwacji w wodzisławskim szpitalu. Utrudnienia w ruchu w związku z wypadkiem trwały blisko dwie godziny. W tym czasie  ruch w obydwu kierunkach był wstrzymany a policjanci kierowali samochody na objazdy. Teraz śledczy zbadają dokładne przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

Czytaj dalej »

 W koło kryzys i recesja , firmy ograniczają zatrudnienie widoków na nowe miejsca pracy brak . 

Czytaj dalej »

W miniony weekend na drogach miasta i powiatu zginęła jedna osoba oraz 6 odniosło obrażenia, odnotowaliśmy też 15 kolizji. W piątek na ulicy Mikołowskiej kierujący VW polo potrącił przechodzącego przez jezdnię 80 latka, pomimo natychmiastowej reanimacji pieszego nie udało się uratować. Tego samego dnia w Czerwionce-Leszczynach na ul.Ligonia kierujacy motocyklem Honda  na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił dwie osoby kobietę w wieku 68 lat, która doznała wstrząśnienia mózgu oraz jej 71 letniego męża. Oboje zostali przewiezieni do szpitala. W sobotę ok.14.00 również w Czerwionce-Leszczynach na ul.3- go Maja kierujący samochodem VW Golf potrącił pieszego ( 59 l), który zeskoczył z barierki ochronnej prosto pod nadjężdżający pojazd. Pieszy z urazem głowy i nóg został przetransportowany helikopterem do szpitala w Sosnowcu.

Czytaj dalej »

Patrol jastrzębskiej prewencji zatrzymał 22-latka, który posiadał przy sobie 40 działek amfetaminy. Zatrzymany na gorącym uczynku mężczyzna trafił do policyjnej izby zatrzymań. Dzisiaj został przesłuchany. Za posiadanie narkotyków grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności. 

Wczoraj, wieczorem na ulicy Podhalańskiej policjanci zatrzymali samochód osobowy. Podczas kontroli pojazdu okazało się, że przebywający w nim mężczyzna przewozi narkotyki. 22-latek trafił do policyjnej izby zatrzymań. Policjanci zabezpieczyli ujawnioną amfetaminę. Dzisiaj młody mieszkaniec Marklowic został przesłuchany. Przyznał się do zarzutu posiadania substancji niedozwolonych. Nie był wcześniej karany. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.


Czytaj dalej »

W dniach od 15 do 21 października w naszym mieście odbędą się IV Rybnickie Dni Kariery. Organizowane przez Rybnicką Platformę Poradnictwa Zawodowego przedsięwzięcie wpisuje się w Ogólnopolski Tydzień Kariery.Tegoroczne Rybnickie Dni Kariery, nad którymi patronat objął Prezydent Miasta Rybnika, Adama Fudali, będą organizowane pod hasłem: „Praca: zawód czy kompetencje”.

 

Celem przedsięwzięcia jest propagowanie świadomego wyboru zawodu i planowanie kariery zawodowej oraz popularyzacja usług doradztwa zawodowego. W ramach RDK odbędzie się szereg imprez o charakterze edukacyjnym, informacyjnym, artystycznym. Szczegóły na temat wydarzenia w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rybniku.

 

W ramach przedsięwzięcia zaplanowano m.in.

 • 15 października, godz. 9.15-11.00, Zesp. Szkół Ekonomiczno-Usługowych                              

Kiermasz Ofert Pracy (Filia Młodzieżowego Biura Pracy Rybnik, Punkt Pośrednictwa Pracy Czerwionka-Leszczyny, Punkt Pośrednictwa Pracy Radlin); Punkt konsultacyjno – informacyjny (Młodzieżowe Centrum Kariery Pszów i Powiatowy Urząd Pracy Rybnik)      

 • 15 października, godz. 7.00-14.00, Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku

Dzień otwarty poradnictwa zawodowego w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rybniku: badanie predyspozycji i uzdolnień zawodowych, pomoc w planowaniu kariery zawodowej, udzielanie informacji nt. rynku pracy i działalności gospodarczej.

 • 16 -19 października, godz. 8.00-14.00, Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku

Testy predyspozycji zawodowych dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy

 • 19 października, godz. 10.00-12.00, Zespół Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Rybniku

Festyn:  „Turniej zawodowców”, stoiska wystawiennicze, pokaz barmański, kelnerski, lekcja otwarta; Mała Akademia Mistrzostwa Zawodowego – pokaz wyrobów z karmelu

Czytaj dalej »


Policjanci proszą o kontakt osoby, które mają jakiekolwiek informacje na temat miejsca pobytu 36-letniego Grzegorza Jankowski zam.Rybnik. Mężczyzna  wyszedł z domu  5 sierpnia i do tej pory nie wrócił. Informacje na temat zaginionego kierować można pod nr tel. 324295287 ( Wydział Kryminalny KMP w Rybniku) , 997 lub 112.

W dniu 05.08.2011r. o godz. 22.40 wyszedł z miejsca zamieszkania i do chwili obecnej nie powrócił:

JANKOWSKI Grzegorz

RYSOPIS: wiek z wyglądu 35 lat, wzrost 165cm, sylwetka krepa, włosy ciemne,krótkie, głowa wygolona, twarz owalna, oczy zielone , uzębienie pełne, nos średni prosty, uszy średnie przylegające

UBIÓR:  spodnie jeans, koszulka czerwona, półbuty skórzane

ZNAKI SZCZEGÓLNE:

blizna z prawej strony nosa, ograniczenia ruchowe przy zgięciu ręki prawej

Wszystkie osoby posiadające informacje na temat aktualnego miejsca pobytu zaginionego proszone są o kontakt z Komendą Miejską Policji w Rybniku lub najbliższą jednostką policji pod nr tel.997 lub 112


 

Czytaj dalej »

Roamingowe zmiany stawek w UE są rozpisany na trzy etapy . Połączenia, SMS-y i transfer danych będą coraz tańsze.

1. Zmiana została wprowadzona 01-07-2012

2.Kolejna zmiana stawek nastąpi 1 lipca 2013

3.Następna 1 lipca 2014. 

Czytaj dalej »

Remont Rudzkiej

2011-05-27

W związku z remontem jezdni ulicy Rudzkiej (DW 920), na odcinku pomiędzy ul. Kotucza a Obwiednią Północną, od wtorku, 31 maja planuje się kilkutygodniowe, połówkowe zajęcie jezdni na tym odcinku. 

Ruch będzie się odbywał  jednokierunkowo od ulicy Kotucza w kierunku Rud.

Wyznaczono objazd dla jadących w kierunku Centrum:

ulicą Obwiednia Północna, ulicą Rudzką (DW 920), ulicą Energetyków, ulicą Żołędziową przez Rondo Mazamet, ulicą Budowlanych przez Rondo Wileńskie, ulicą  Kotucza (DK 78, DW 953) do ulicy Rudzkiej (DW 920).

Za utrudnienia w ruchu przepraszamy.

 

Czytaj dalej »

Czy wzrost pensji minimalnej rzeczywiście musi oznaczać wzrost bezrobocia, jak sugeruje wielu pracodawców? Marta Piątkowska w tekście Minimalne wynagrodzenie – im wyższa pensja minimalna, tym wyższe bezrobocie? w „Gazecie Wyborczej” zauważa, że nie ma na to mocnych dowodów, a odpowiednio wysokie zarobki minimalne oznaczają korzyść nie tylko dla pracujących, ale również innych podatników i samych przedsiębiorców.

Czytaj dalej »

 Dziś  3 sierpnia wyrusza spod Bazyliki Rybnickiej piesza pielgrzymka na Jasną Górę .. O godzinie 8.00 w bazylice odbędzie się msza na rozpoczęcie pielgrzymki. Po ceremonii blisko 4 tys. pielgrzymów wyjdzie na trasę, by pokonać odcinek 115 kilometrów i w sobotę, 6 sierpnia, stanąć na Jasnej Górze.


W związku z wymarszem pielgrzymki,  można spodziewać się utrudnień w ruchu na odcinkach objętych trasą - pielgrzymi wyruszą sprzed bazyliki o godz. 9.30 i pójdą ulicą Mikołowską przez Paruszowiec-Piaski do Kamienia.

Czytaj dalej »

Ruszył telefon bezpieczeństwa dla turystów, który na czas trwania UEFA EURO 2012 został włączony do uruchomionego w związku z Turniejem systemu bezpieczeństwa. Linia jest obsługiwana w trzech językach: angielskim, niemieckim i rosyjskim, a w czasie Mistrzostw dodatkowo włoskim i hiszpańskim. Specjalne numery infolinii: 0 800 200 300 (bezpłatny - do obsługi połączeń z sieci stacjonarnych) i 0 608 599 999 (płatny - obsługuje połączenia z sieci komórkowych).

Operatorzy doradzają turystom, którzy oczekują pomocy ze strony służb publicznych, a w razie potrzeby kontaktują ich bezpośrednio z kompetentnym podmiotem. W celu połączenia się z operatorem wystarczy zadzwonić pod specjalne numery infolinii: 0 800 200 300 (bezpłatny - do obsługi połączeń z sieci stacjonarnych) i 0 608 599 999 (płatny - obsługuje połączenia z sieci komórkowych).

Akcja „Telefon bezpieczeństwa” to wspólna inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki, Urzędu do Spraw Cudzoziemców, Polskiej Organizacji Turystycznej i Policji realizowana cyklicznie od 2002 roku. Jest odpowiedzią naszego kraju na otwarcie unijnych granic oraz związane, m.in. z tym wizyty w Polsce zagranicznych podróżnych w okresie wakacyjnym.

Głównym celem „Telefonu Bezpieczeństwa” jest poprawa bezpieczeństwa turystów zagranicznych odwiedzających Polskę, poprzez zapewnienie informacji i pomocy w nagłych sytuacjach kryzysowych, takich jak kłopoty ze zdrowiem, zaginięcie dokumentów, kradzieże itp. „Telefon Bezpieczeństwa” został włączony do systemu bezpieczeństwa uruchomionego na czas trwania UEFA EURO 2012™.

Infolinia w okresie wzmożonego ruchu turystycznego stanowi również wsparcie dla jednostek organizacyjnych Policji, szczególnie w sytuacjach kontaktu lub udzielenia pomocy osobom, z którymi ze względu na barierę językową dialog jest utrudniony.

Liczba porad na przestrzeni 10 lat funkcjonowania infolinii stopniowo maleje, co może świadczyć o poprawie bezpieczeństwa w naszym kraju i sprawnym funkcjonowaniu punktów informacji turystycznej w Polsce i poza jej granicami. Kilkuletnie doświadczenie wskazuje, iż infolinia wspiera zarówno obcokrajowców jak i obywateli Polski, a w okresie wzmożonego ruchu turystycznego wpływa korzystnie na efektywność działań jednostek organizacyjnych Policji.

Funkcjonowanie „Telefonu Bezpieczeństwa” stanowi istotny element kształtowania wizerunku Polski jako kraju otwartego, bezpiecznego i przyjaznego turystom zagranicznym, co jest szczególnie ważne w obliczu zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™.

Turyści mogą skorzystać z bezpłatnej infolinii 0 800 200 300 dla telefonów stacjonarnych, a także z płatnego (wg cenników operatorów sieci) numeru telefonu komórkowego: +48 608 599 999.

Doceniając potrzebę zagwarantowania bezpieczeństwa turystom zagranicznym odwiedzającym Polskę, a w szczególności kibicom przybywającym na Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012™, zdecydowano o zintensyfikowaniu i zmodyfikowaniu dotychczasowych działań realizowanych w zakresie Akcji „Telefon Bezpieczeństwa”.

„Telefon Bezpieczeństwa” będzie działał od 15 maja do 31 maja w godzinach od 10:00 do 22:00. W tym okresie infolinia będzie obsługiwana przez operatorów w trzech językach: angielskim, niemieckim i rosyjskim. W okresie bezpośrednio poprzedzającym oraz w trakcie rozgrywek UEFA EURO 2012™, tj. od 1 czerwca do 3 lipca, wprowadzone zostaną całodobowe dyżury operatorów „Telefonu Bezpieczeństwa”, a zgłoszenia będą przyjmowane dodatkowo w językach hiszpańskim i włoskim. Po zakończeniu Mistrzostw zostanie przywrócony standardowy tryb funkcjonowania infolinii. Od 4 lipca do 30 września operatorzy dyżurować będą w godzinach od 10:00 do 22:00, udzielając informacji w językach angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Przez cały czas funkcjonowania infolinii zgłoszenia będą przyjmowane pod nadzorem Komendy Głównej Policji, co w nagłych przypadkach znacznie przyspieszy podejmowanie interwencji.

Czytaj dalej »

Noc Muzeów 2011

2011-05-16

Muzeum w Rybniku po raz kolejny zaprasza do udziału w międzynarodowej akcji "Noc Muzeów". Impreza odbędzie się w nocy z 20 na 21 maja. Początek o godz. 18.00.

„Noc Muzeów” po raz pierwszy odbyła się w 1997 roku w Berlinie. W Rybniku przedsięwzięcie organizowane jest od 2005 roku. Głównym celem imprezy jest popularyzacja zbiorów muzealnych poprzez umożliwienie oglądania zwiedzającym zarówno tradycyjnych jak i specjalnie przygotowywanych ekspozycji w godzinach nocnych. Wystawom towarzyszą także dodatkowe atrakcje. Tegoroczna odsłona „Nocy Muzeów” jak zwykle zapowiada się niezwykle interesująco.

 

– Tradycją rybnickiej Nocy Muzeów stało się określenie tematu wiodącego – tym razem nasz budynek opanują Indianie. W trakcie Nocy udostępniona będzie wystawa pt. „Wojownicy Ducha”, poświęcona kulturze materialnej i rękodziełu Indian Ameryki Północnej i Południowej, z prywatnej kolekcji Ranoresa – Zdzisława Wszołka. Niewątpliwą atrakcją będą miłośnicy kultury indiańskiej prezentujący uroczyste stroje, tańce i zabawy – mówią o imprezie organizatorzy.


Ponadto, będzie okazja, aby nauczyć się indiańskich tańców Pow Wow. Specjalne atrakcje czekają także na najmłodszych. Przygotowane zostaną dla nich indiańskie zabawy (wyścig żółwi, strzelanie z dmuchawki, rzut na róg).

 

Na nocnych marków muzealnych czekać będą ponadto premierowe projekcje filmów w „najmniejszym kinie świata”. Filmy przygotowali twórcy z kabaretu Noł Nejm. Imprezę zwieńczy występ rybnickiego kabaretu „Kałasznikof”. 

 


Czytaj dalej »

Biorąc pod uwage trendy na rynku pracy oraz zainteresowanie pracodawców agencjami pracy tymczasowej , absolwenci 

szkół zawodowych czy srednich powinni rozwazyć takie oferty .

Czytaj dalej »

Wczoraj 31 lipca ok.23.30 policjanci patrolujący rejon centrum zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy włamali się od ogródka piwnego na rynku i próbowali ukraść dwie beczki piwa. 

Mężczyźni weszli do jednego z ogródkow, następnie zerwali kłódkę zabezpieczającą barek i wynieśli dwie 30 litrowe beczki z piwem. Chcieli ukraść również sprzęt rtv oraz odkurzacz. Zostali zatrzymani dokładnie wtedy, kiedy próbowali wytoczyć beczki z ogródka. Zatrzymani to mężczyźni w wieku 55 i 47 lat, grozi im kara pozbawienia wolności do 10 lat.


Czytaj dalej »

Sezon narciarski wolnym krokiem się rozkręca .wiele osób Sylwestra połączy właśnie z białym szaleństwem na stoku .ale czy lubiący czynny wypoczynek na stoku zapoznali się ze zmianami jakie zostają wprowadzone od stycznia .

Na pewno nie ponieważ wiele osób tylko myśli o czynnym odpoczynku a nie o o tym co mogą robić na stoku  , a czego  nie .

Pierwszą ważną rzeczą , która już obowiązuje , ale nadal jest nieprzestrzegana to dzieci i młodzież do lat obowiązkowo jeździ w kaskach .ża brak kasku rodzicom lub opiekunom będzie groźić grzywna .

Jazda pod wpływem alkoholu lub odurzenie po narkotykach

Grozi za to grzywna , właściciel lub zarządca wyciągu narciarskiego może zakazać wstępu na stok lub jego natychmiastowe opuszczenie

Przepisy i zasady korzystania z obiektu każdy kto korzysta z danego obiektu narciarskiego jest zobowiązany do zapoznania się z zasadami korzystania terenu , obiektu czy urządzeń .należy się stosować do zakazów , nakazów oraz zasad korzystania z tras narciarskich .będą musieli również bezzwłocznie poinformować ratowników o wypadku lub zaginięciu osoby oraz "o innych zdarzeniach nadzwyczajnych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo osób".

Ale nie tylko narciarze maja nowe obowiązki

Właściciele obiektów narciarskich również mają nałożone nowe obowiązki i powinni ich przestrzegać bo również na nich można nałożyć karę grzywny

 Miejmy tylko nadzieję ze owe zmiany przyczynią się do jeszcze wiekszego bezpieczenstwa na stoku , ponieważ wypadków na stoku wciąż przybywa 

 

Czytaj dalej »

Komenda Miejska Policji w Żorach oraz Prokuratura Rejonowa w Zabrzu wzywa każdego, kto zna miejsce pobytu poszukiwanego Marcina BOCIANOWSKIEGO, do zawiadomienia o tym najbliższej jednostki policji lub prokuratora. Zgłoszenia przyjmowane są osobiście bądź telefonicznie pod numerami (32) 47 88 381, (32) 47 88 281, (32) 47 88 200 lub pod numerami alarmowymi w całym kraju 997 i 112

Czytaj dalej »


(c) Test prędkości

Czytaj dalej »

Papieska wizyta jest zawsze głośnym wydarzeniem a Papamobile nie przejdzie niezauważony. Na swoją wizytę w Polsce na Światowych Dniach Młodzieży, Franciszek wybrał białego, perłowego ISUZU D-Max. Samochód przyleciał do Warszawy z Armenii, wizytowanej przez Papieża w czerwcu, wojskowym samolotem transportowym C-130 Hercules, którego załoga na co dzień stacjonuje w Powidzu. 

Więcej zdjęć oraz cały artykuł na stronie isuzu-papamobile .


Isuzu D-Max, w wersji z podwójną kabiną, został pozbawiony tylnej części dachu oraz ścian grodziowych. Tylna kanapa została zastąpiona platformą połączoną z skrzynią ładunkowa. Otwartą przestrzeń wykończono eleganckimi tkaninami, zamontowano fotel, wykonany z białej włoskiej skóry i ozdobiono papieskim herbem. Zamontowano dodatkowe poręcze i uchwyty pozostawiając funkcjonalność tylnych drzwi. Całość zamyka tylko szczątkowy szklany dach chroniący przed deszczem, ponieważ Franciszek chce poruszać się w otwartym samochodzie. Dzięki tym modyfikacjom, Ojciec Święty ma wystarczająco dużo miejsca, aby pozdrawiać wiernych nawet na stojąco. 

Samochód powstał na Filipinach pod koniec 2014 roku, specjalnie na styczniową wizytę Papieża w tej części Azji. 

Przebudową D-Max na Papemobile, według wymagań Watykanu, zajęła się filipińska spółka Gencars Inc, która zarządza kilkoma salonami Isuzu. Pełna konwersja pojazdu trwała dwa miesiące.

Czytaj dalej »

Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku zaprasza osoby chcące podnieść swoje kwalifikacje i zwiększyć swoje szanse na rynku pracy do udziału w bezpłatnym szkoleniu budowlanym przyuczającym do jednego z zawodów:

 • Murarz – tynkarz, w tym tynkowanie agregatem;
 • Pracownik wykańczania wnętrz;
 • Brukarz.

Wymagania dla kandydatów:

 • Rejestracja w PUP Rybnik
 • Wykształcenie co najmniej podstawowe
 • Dobry stan zdrowia
 • Preferowane doświadczenie w branży budowlanej
Czytaj dalej »

W 2010 roku granice Polski przekroczyło prawie 43 mln polskich obywateli udających się do innych krajów, czyli o 8,9% więcej niż w poprzednim roku.

Wśród przekraczających granicę 7,1 mln stanowili turyści, a więc osoby, które spędziły poza granicami kraju co najmniej jedną noc (wzrost o 13% w stosunku do 2009 r.). 6,6 mln podróży było udziałem osób w wieku 15 i więcej lat, 0,5 mln – w wieku do 14 lat. 
Polscy turyści najczęściej odwiedzali Niemcy, potem Wielką Brytanię, Włochy, Francję, Czechy i Hiszpanię.

Spośród krajów najczęściej odwiedzanych przez Polaków największy wzrost liczby wyjazdów w stosunku do roku 2009 zanotowano na : Litwie, we Francji, Grecji, Turcji i Hiszpanii. Największy spadek liczby wizyt dotyczył Belgii, Holandii, Irlandii i Austrii.
Celem 52% zagranicznych wyjazdów Polaków była typowa turystyka (podobnie jak w latach 2008 i 2009); wyjazdów w odwiedziny było 24%, wyjazdów służbowych 19%.

źródło: badania Instytutu Turystyki

Czytaj dalej »

Wczoraj tj 09.lutego do aresztu trafił 18 letni mieszkaniec Boguszowic, który podejrzany jest o napad na matkę swojego znajomego. Męźczyzna został zatrzymany przez policjantów z boguszowickiego komisariatu w mieszkaniu pokrzywdzonej w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Czytaj dalej »

Policjanci z Rybnika wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło w Świerklanach na ul.Boryńskiej. Kierowca przewożący na naczepie koparkę strącił ogromną gałąź, która spadła na przypadkowego przechodnia. Poważnie ranny 38-letni mężczyzna został przewieziony do rybnickiego szpitala. 

Czytaj dalej »

Rutyna sprawia, że każda przyjemność, nawet urlop może nie cieszyć nas już tak bardzo jak kiedyś. Wystarczy przypomnieć sobie jak ekscytowaliśmy się z powodu planowanych wakacji w dzieciństwie, ile było emocji i nieprzespanych nocy.

 W dorosłym życiu często z przyzwyczajenia wyjeżdżamy co roku  w te same miejsca, opłacamy znany nam dobrze pensjonat lub w sprawdzonym biurze podróży opłacamy hotel z kilkoma gwiazdkami. Potem kusi nas wycieczka z przewodnikiem – i zdjęcia przy zabytkach będących wizytówką odwiedzanych miast.  A przecież nie musi tak być. Można wsiąść na barkę i zakosztować swobodnego sposobu zwiedzania Polski albo nawet całego kontynentu.

Kraje Europy poprzecinane są rzekami i  kanałami, które je łączą. Teoretycznie możemy wsiąść na barkę zacumowaną na Wiśle i dopłynąć aż do Paryża – niestety kraj nasz, mimo iż zasobny w kanały,  nie dorobił się jeszcze infrastruktury niezbędnej do podróżowania barkami przez dla turystów. Inaczej ma się sprawa w Zachodniej Europie, gdzie jest bardzo dobrze rozwinięta sieć turystycznych szlaków i przystani (z dostępem do mediów) dla  pływających lub nawet mieszkających na barkach.

Barka to dom, który się przemieszcza -  nasze niezbędne gospodarstwo jedzie przez cały czas z nami.  W zależności od potrzeb i możliwości finansowych może mieć salon, zewnętrzny taras, kilka sypialni, łazienki, prysznice, toalety i oczywiście kompletnie wyposażoną kuchnię oraz  sterówkę. Największą frajdą związaną z wynajęciem barki jest fakt, że gdy ona płynie, niemal wszyscy załoganci (poza sternikiem) mogą  gotować obiad, rozmawiać  z przyjaciółmi, popijać piwko lub spać – a cel podróży staje się coraz bliższy. Zgodnie z przepisami, barki mogą płynąć bardzo wolno (około 6 km/h) i tylko w dzień, a ich pasażerom udziela się leniwy, niespieszny rytm dnia – upragniony na wakacjach.  Gdy już mamy dość pływania, możemy zacumować przy brzegu, pójść do restauracji lub pozwiedzać.  Na barkę warto zabrać też rowery, które uatrakcyjnią nam wycieczkę. W każdym miejscu można bowiem się zatrzymać, zejść na ląd i nacieszyć się okolicą.

Z pokładu barki nie widać brzydkich autostrad, nie słychać huku mijanych aut - kanały prowadzą przez soczyste lasy, kwitnące pola lub góry. Miasta, które znamy lub chcemy poznać odkrywamy łagodnie, od zacisznej strony. Oglądając Francję czy Holandię z pozycji prowincji zobaczyć można jak ludzie naprawdę tu żyją, po jakich chodzą ulicach i mostach, w jakich się modlą kościołach – ten świat nie jest skomercjalizowany dla potrzeb  turystów.

 

Gdzie uprawiać hydrocaravaning ?

Najbliższej Polski kanały z barkami udostępnianymi dla turystów  znajdują się w Niemczech.

W Holandii trasę można rozpocząć w  miejscowości Loosdrecht  (około 30 km od Amsterdamu). Na kanale panuje spory ruch – pływają tu olbrzymie jachty, motorówki, barki – aby pokonać  śluzy czasami trzeba stać w kolejce nawet dwie godziny. Wzdłuż śluzy porozstawiane są krzesełka, na  których siedzą widzowie obserwujący umiejętności sterników w przeprawianiu barki przez  śluzy. Po drodze podziwiać można bogate rezydencje z  ogrodami i  zamieszkane wiatraki.

W Amsterdamie barka co chwila przepływa pod  mostem, czasem odnosi się wrażenie, że most zwisa tak nisko, że niemożliwe będzie przepłynięcie pod nim, szczególnie o zmroku. W mieście warto zatrzymać się na dłużej, by nacieszyć się atmosferą tej urokliwej i kolorowej stolicy. Z Amsterdamu  rzekami Amstel, Kromme i Grecht dopłynąć można  do miejscowości Woerden. Po drodze  trzeba mieć drobniaki na pobierane za otwarcie mostu symboliczne opłaty, wrzucane zwyczajowo do holenderskiego drewniaka zawieszanego na wędce.

We Francji warto pływać kanałem Ren-Marna. Biegnie on w Alzacji od Renu na zachód, dalej malowniczymi zboczami Wogezów aż przez Lotaryngię do Paryża. Długość szlaku wynosi ponad

300 km, przebycie tego odcinka w relaksacyjnym, wakacyjnym tempie zajmuje około miesiąca, można oczywiście wybrać jedynie część tej trasy.   

W Alzacji można wyczarterować barkę w porcie Lutzelbourg, u stóp Wogezów i dalej popłynąć na wschód do Strasburga,  albo na zachód do Nancy, stolicy Lotaryngii. Szlak na zachód prowadzi wśród zboczy góry i co kilka kilometrów przecinany jest przez śluzy, które podnoszą barki o parę metrów w górę. W miejscowości St-Louis barki wpływają do  „ ogromnej wanny”, która następnie jedzie ostro pod  górę po długich szynach pokonując wysokość aż 45 metrów. Ale to jeszcze nie koniec atrakcji: dalej windą wpływa się do tunelu o długości 2300 metrów, wydrążonego w skałach a następnie do mającej 16 metrów wysokości śluzy, która po napełnieniu się wodą, podnosi barkę do góry, na same szczyty Wogezów.   

Najbardziej jednak znanym szlakiem spływów barkami w Europie jest  Kanał Du Midi przecinający  Południową Francję ze wschodu na zachód. Warto wybrać się rzeką Baise, która wpada do Kanału Du Midi niedaleko Tuluzy. Z portu  Agen przez Buzet-sur-Baise na południe do miasta Condom wiedzie mniej uczęszczana ale niezwykle malownicza trasa wśród dziko rosnących róż.

 

Trzeba wiedzieć                                                                 

Uprawnienia. Do prowadzenia barki nie są wymagane żadne uprawnienia, wystarczy półgodzinny instruktaż udzielany załogantom w porcie. Przed rejsem barka jest zatankowana do pełna, a po zakończeniu podróży wynajmujący jedynie rozliczają się za zużyte paliwo.  Barka wyposażona jest w zbiorniki na wodę, którą trzeba w trakcie rejsu uzupełniać (w portach woda, prąd i postój są przeważnie dostępne bez opłat).

Czy dam radę ? Barki wydają  się bardzo duże, liczą około 15m długości i  4m szerokości - na pierwszy rzut oka sprawiają wrażenie trudnych do sterowania.  Pracownicy biur  zajmujących się czarterem oprowadzają po barkach i uczą jak się nimi pływa. Dzięki temu, że  trasy rejsów,  śluzy, nabrzeża i cała infrastruktura są bardzo dobrze zorganizowane,  nawet osoby które pierwszy raz wybierają się na rejs poradzą sobie. Burty łodzi pozabezpieczane są obijaczami, ale na wszelki wypadek warto wykupić pełne ubezpieczenie, by spać spokojnie.

Śluzy. Planując codzienny odcinek rejsu trzeba brać pod uwagę śluzy, których pokonanie zajmuje od 15 do 30 minut. Przed każdą śluzą trzeba zaczekać, aż otworzy się jej komora, wpłynąć do niej i poczekać aż wypełni ją woda (w przypadku gdy płyniemy pod górę) albo aż woda z niej zostanie wypompowana (jeżeli płyniemy w dół). Dlatego zawsze trzeba mieć zapas wody i jedzenia na wypadek awarii śluzy, lub gdy źle wymierzymy niezbędny do pokonania czas i zmuszeni będziemy do zacumowania w „szczerym polu”, bo śluzy są czynne tylko w godzinach od 9 do 18. Codziennie mija się po kilka śluz, a każda jest inna – bywa nawet, że niektóre śluzy są pokazywane turystom jako ciekawostki regionalne.

 

To, co interesuje nas najbardziej, czyli:  koszty

Wynajęcie Hausboatu, jak pieszczotliwie nazywają barki ci, którzy już zaznali przyjemności pływania,  na 6 dni – to wydatek rzędu 2500 euro, w zależności od wielkości, wieku, typu barki i regionu, w którym chcemy ją wyczarterować. Barka Penichette 1500 to jedna z największych barek, która może  ugościć załogę liczącą do 12 osób, wyruszającą z bazy w Argens - Canal du Midi.

Można też wynająć coś tańszego: siedmioosobową Penichette 1107 w Holandii za około 1200 euro.

Oczywiście, czym liczniejsza załoga, tym koszt przypadający na jednego załoganta niższy.

Ubezpieczenie barki – można to zrobić  na miejscu za około 75 euro lub wpłacić kaucję 1500 euro. Ubezpieczenie jest bezzwrotne ale obejmuje koszty wszelkich szkód. Kaucja jest zwrotna, ale jeśli naprawa ewentualnych szkód przekracza 75 euro, to różnicę trzeba dopłacić.

Przy wynajmie barki w porcie warto  kupić  specjalny przewodnik Waterways Guide,  który kosztuje ok. 20 euro. Opisuje on trasy rejsu, miejscowości które warto zwiedzić, w jakich godzinach czynne są sklepy znajdujące się na trasie i, co ważne  dla początkujących, jak obsługuje się bardziej skomplikowane  śluzy.

Po zakończeniu rejsu należy posprzątać barkę lub zapłacić za  sprzątanie kolejne 75 euro.

 

Kiedyś kanały były ważnymi szlakami transportowymi. Ładunek umieszczony na dużych tratwach ciągnęły po wodzie konie. W dawnych czasach, gdy nie było jeszcze pociągów, samochodów ciężarowych ani dróg, ten sposób przemieszczania towarów był najszybszy i najtańszy. Dzisiaj kanały przejęły rolę atrakcyjnych szlaków turystycznych, a rejsy barką umożliwiają romantyczną podróż albo wręcz  niespieszną włóczęgę  trasami leżącymi daleko od ruchliwych autostrad.

---

 

katja szalek redaktor portalu o tematyce turystycznej www.eprzewodnicy.pl

Czytaj dalej »

17 listopada po raz siódmy będziemy obchodzić Dzień bez Długów. To dobra okazja, aby poznać potencjalne przyczyny powstawania problemów finansowych, nauczyć się zarządzać domowym budżetem lub dowiedzieć się, w jaki sposób zacząć regularnie spłacać swoje zaległości finansowe i wyjść ze spirali długów.

 

Czytaj dalej »

Co zrobić jeżeli po dłuższym czasie poszukiwania pracy nie jesteśmy jej znaleźć lub pojawiające się propozycje nas nie zadowalają ? Odpuścić, wziąć pierwszą lepszą czy może całkowicie zmienić swoje podejście do rynku pracy ? Wydaje się, że właśnie ta ostatnia opcja jest najlepsza.

 

Czytaj dalej »
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.