Witamy w serwisie gieldarow.pl

Konto

Posiadanie konta umożliwi ci dodawanie darmowych ogłoszeń!

Rejestracja

Jeśli nie posiadasz konta, możesz się zarejestrować»

Logowanie
Przypomnij hasło!

Aktualności

Aktualności

Intensywne opady śniegu powodują zaleganie mokrego śniegu na dachach. Państwowa Straż Pożarna przypomina zarządcom i właścicielom o konieczności odśnieżania dachów i usuwania lodowych sopli. Zwracając uwagę iż prace na dachach powinna wykonywać wyspecjalizowana firma . 

 

Czytaj dalej »

W Jastrzębiu-Zdroju pojawił się oszust podający się za pracownika firmy kurierskiej. Rzekomy kurier oferuje biuletyn miasta i żąda za niego kwotę w wysokości 35 zł. Informujemy, że jastrzębski Urząd Miasta nie wydał żadnego płatnego biuletynu. 

Poszkodowane osoby mogą poinformować o tym fakcie Komendę Miejską Policji.

W biuletynie na stronie 2 znajdują się dane wydawcy oraz informacja o prawie klienta do oddania biuletynu.

Czytaj dalej »

Nie od dziś wiemy że koniecznością w każdym mieszkaniu czy domu jest przewietrzenie , aby zapewnić w pomieszczeniu zdrowe ale i zarazem świeże powietrze.

W sezonie zimowym jednak często ograniczamy wietrzenie do minimum a wręcz nie dopuszczamy do wietrzenia ze wględu na duże straty ciepła .

Jednak nie zdajemy sobie sprawy, że w sezonie grzewczym wietrzenie to konieczność która nie musi prowadzić do strat ciepła, a często świeże powietrze prowadzi do obniżenia kosztów ogrzewania.

Jednak aby sprawić że w domu będzie ciepło ale i zarazem nie zabraknie nam świeżego powietrza – chcemy przedstawić kilka zasad jak
temu zaradzić.

 • Zanim stwierdzisz, że otworzysz okno – żeby wywietrzyć swoje pomieszczenie, należy zakręcić zawór grzejnika znajdującego się w pomieszczeniu, które będzie wietrzone. W przeciwnym razie powietrze owieje grzejnik co spowoduje jego otwarcie, czyli grzejnik będzie grzał coraz bardziej. I wtedy właśnie grzejnik stanie się ciepły, a ogrzane powietrze od razu ucieknie przez okno – zwłaszcza gdy grzejnik jest tuż po nim.

 • Wietrzenie nie powinno być zbyt długie – podczas zimnych temperatur. Ale bardzo intensywne Otwieramy okno na całą szerokość na 5 max 10 min. Wpadające zimne powietrze nie wychłodzi nam mieszkania a tylko wypchnie stare zepsute na zewnątrz dzięki czemu w mieszkaniu będziemy mieli nowe świeże powietrze które dużo szybciej się nagrzeje niż stare .

 • Jadnak nie zapomnij żeby: wietrzyć często, ale krótko.

 • Korzystne może być również otwieranie okien z tzw. mikro-wentylacją. Jest to możliwe dzięki odpowiedniemu ustawieniu klamki okiennej. Mówimy wtedy najczęściej o rozszczelnianiu okna. Takie właśnie rozwiązanie pozwala na zmniejszeniu docisku do ramy, co pozwalać na wymianę powietrza w pomieszczeniu.

 • Nie zatykajmy kratek wentylacyjnych które są niezbędne w naszych mieszkaniach i nie zostały wykonane by wychładzać nam mieszkanie
   tylko utrzymać odpowiednią wentylację .
 • Dodatkowe uszczelnienia okien czy drzwi wejściowych są dopuszczalnym rozwiązaniem ale pod warunkiem że mamy sprawną wentylację oraz  że często wietrzymy mieszkanie w innym wypadku może prowadzić do powstawania wilgoci w rogach pomieszczeń lub zaczadzeń w wypadku ogrzewania piecami węglowymi . 
 

Świerze powietrze znacząco pomaga na samopoczucie mieszkańców oraz znacznie szybciej się nagrzewa a to przełoży się na wysokość naszego rachunku .

Czytaj dalej »

Jesteś osobą poszkodowaną w kolizji lub wypadku? Nie wiesz, czy pojazd sprawcy ma wykupione ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej? Sprawdź to za darmo – za pośrednictwem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Czytaj dalej »

2 stycznia  2012 roku do rybnickiej komendy uczciwy znalazca przyniósł znalezione w rejonie ul.Jankowickiej pieniądze. Osobę która w tym dniu zagubiła gotówkę prosimy o kontakt z Wydziałem Kryminalnym KMP  w Rybniku. 

Pieniądze zostaną zwrócone właścicielowi po przedstawieniu informacji dotyczących wielkości kwoty i okoliczności w jakich doszło do zagubienia.

W celu odzyskania pieniędzy własciciel proszony jest o kontakt z KMP w Rybniku pod nr tel. 324295337


Czytaj dalej »

Częstotliwość odbioru poszczególnych grup odpadów komunalnych została określona w oparciu

 o uchwałę 351/XXVI/2012. Organizacja odbioru odpadów komunalnych z poszczególnych

typów nieruchomości, zamieszkałych (jedno i wielolokalowych) oraz niezamieszkałych:

Czytaj dalej »

Nakładanie wysokich kar finansowych na przestępców to w Norwegii powszechna praktyka, która sprawdziła się między innymi w walce z piratami drogowymi. Wszyscy mieszkający w Norwegii wiedzą, że za przekroczenie prędkości można otrzymać mandat lub grzywnę, których przykre skutki będzie się odczuwać przez wiele miesięcy. Nie każdy jednak wie, że w niektórych przypadkach również pasażer nieodpowiedzialnego kierowcy może być pociągnięty do odpowiedzialności.

Dzieje się tak na przykład, gdy pijany kierowca spowoduje wypadek. Prawo jazdy straci wtedy nie tylko on, ale też wszyscy posiadający je pasażerowie jego pojazdu, których traktuje się, jako współwinnych. Dodatkowo zdarza się, że ubezpieczyciel domaga się od sprawców zwrotu poniesionych kosztów. Zapłaci i kierowca i pasażer, który nie sprzeciwił się, gdy pijany siadał za kółko.

Słono można też zapłacić za pożyczenie samochodu pijanemu. Jeśli znajomy wypije u nas dwa piwa, po czym poprosi o pożyczenie auta i w drodze do domu spowoduje wypadek, może to i jego i nas kosztować wiele tysięcy koron.

W Norwegii można dużo zarobić, ale przy braku poszanowaniu dla prawa lub nieznajomości przepisów, jeszcze więcej stracić.

autor : Sylwia Skorstad

Czytaj dalej »

Policjanci z rybnickiej drogówki wyjaśniają przyczyny wypadku drogowego, do którego doszło dzisiaj ok.15.45 na ul.Gotartowickiej. W zdarzeniu ranne zostały  4 osoby, pasażerowie autobusu komunikacji miejskiej. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Utrudnienia w ruchu w tym rejonie potrwają co najmniej kilka godzin.

Film z zdarzenia

Czytaj dalej »

Rynek nie lubi próżni dlatego firmy biorą sprawy w swoje ręce .

Deweloperzy pomimo że narzekają, na słabą sprzedaż, i że tak niskiej sprzedaży nie było od wielu lat, nie czekają z założonymi rękami tylko szukają oni sposobu, aby jednak przyciągnąć klientów właśnie do siebie. 

Czytaj dalej »

ARS Żory 2011

2011-11-24

Święto 11 Listopada dla niektórych będzie kojarzyło się nie tylko z świętem narodowym, ale również z przedostatnią rundą pucharu Automobilklubu Ślązak w tym roku. Tym razem organizator przygotował dwa oesy na terenie miasta Żory. Pierwszy krótki, nierówny, typowo rajdowy i bardzo zdradliwy o czym przekonała się niestety nasza załoga. Drugi był przeciwieństwem pierwszego, ponieważ odbył się na nowej obwodnicy. Pogoda dopisała, kibice również. Wszystko razem, połączone z wielką motywacją naszych załóg po ostatnich niepowodzeniach, stwarzało warunki to walki o czołowe pozycje. I tak właśnie było. Załoga Glenc/Kołek przed ostatnim odcinkiem zajmowała pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu z 2 sekundową przewagą. Trzeci przejazd pierwszego odcinka miał decydować o wszystkim i zadecydował. Załoga czarnego Citroena Saxo dojść spektakularnie zakończyła rajd paręnaście metrów przed metą odcinka uderzając przodem samochodu w skarpę, przekreślając tym samym swoje szanse na najlepszy wynik w tym sezonie. Załodze nic się nie stało lecz pierwszy tak solidny „dzwon” na pewno utkwił głęboko w pamięci. Oby udało się odbudować rajdówkę przed ostatnią rundą w tym roku: Rydułtowską Barbórką, a nasza załoga jak najszybciej wróciła na rajdowe odcinki.

Czytaj dalej »

Zapewnienie bezpieczeństwa wolontariuszy XX finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i utrzymanie porządku w mieście, to główne cele postawione wczoraj rybnickim stróżom prawa. Z zadań tych mundurowi wywiązali się na medal.

Przez kilka ostatnich dni policjanci spotykali się z wolontariuszami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, udzielając im wskazówek na temat zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa w dniu zbiórki pieniędzy.  Wczoraj rybniccy stróże prawa patrolowali miejsca, w których prowadzona była zbiórka pieniędzy. Zarówno wcześniejsze działania profilaktyczne, jak również obecność patroli umundurowanych i tych mniej widocznych – „cywilnych”, poskutkowały i nie odnotowano żadnych incydentów z udziałem wolontariuszy WOŚP. Jedyna interwencja związana z WOŚP miała miejsce wczoraj ok.18.30 na Kampusie. Policjanci zatrzymali nietrzeźwego uczestnika imprezy, który zachowywał się agresywnie wobec napotkanych przechodniów. Mężczyzna został ujęty i doprowadzony do Izby Wytrzeźwień w Bielsku- Białej. Zatrzymany to 22-letni mieszkaniec Rybnika, w jego organiźmie stwierdzono ponad 2,5 prom.alkoholu. " Wycieczka" do Bielska będzie go kosztowała 250 zł.

Czytaj dalej »

Jak każdy z nas pewnie wie Kraków jest jednym z większych miast w naszym kraju. W związku

z tym nie może dziwić nas fakt, że ceny mieszkań w tym mieście nie należą do tanich. Niemniej

jednak jeśli mamy je porównywać chociażby do stolicy to i tak wypadają one tutaj o niebo lepiej. 

Czytaj dalej »

  Już niedługo będą obowiązywać nas nowe zasady zdawania na prawo jazdy.

Do tej pory kurs prawa jazdy, na który składa się 30 godzin wykładów i 30 godzin praktyki, można było zrobić w dwa miesiące. Teraz jest to niemożliwe. - Grafik mam maksymalnie napięty, pierwszy wolny termin na jazdę przypada dopiero 20 grudnia - mówi Kuba, instruktor nauki jazdy jednej z krakowskich szkół. Przyznaje, że panika przed nowymi egzaminami jest coraz większa.

 Nikt do końca jednak nie wie, jak będzie wyglądał test. Do nowej ustawy wciąż nie zostało wydane rozporządzenie wykonawcze. - Czekamy na wytyczne. Wszystko będzie jasne po 16 grudnia, na razie chodzą tylko plotki - mówi Witold Wilkosz, właściciel szkoły jazdy Autostrada.

Według wstępnych informacji egzamin będzie się składał nie z 18, lecz z 32 pytań (20 z wiedzy ogólnej i 12 ze specjalistycznej). Na każde z nich będzie tylko jedna odpowiedź, a egzaminowani mają udzielić jej w czasie rzeczywistym. Nie będzie możliwa zmiana decyzji. - Pomogą w tym materiały wideo, zdjęcia i obrazki - tłumaczy jeden z egzaminatorów. Na rozwiązanie całego testu ma być 25 minut, na analizę jednej sytuacji i udzielenie odpowiedzi ok. 45 sek.

Testy mają przypominać prawdziwe sytuacje na drodze, a zmiany wykluczyć uczenie się przepisów na pamięć, nad czym dziś ubolewają szkoleniowcy. Panikę widać też w ośrodkach egzaminujących przyszłych kierowców. Jeszcze w lipcu tego roku egzamin na prawo jazdy w Małopolski Ośrodku Ruchu Drogowego zdawało ok. 8 tys. osób. Z miesiąca na miesiąc chętnych jest coraz więcej.

Zwiększenie zainteresowania egzaminami potwierdza także dyrektor Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. - Na razie nie powoduje ono większych opóźnień w oczekiwaniu na egzamin - twierdzi Marek Dworak, dyrektor MORD, i zapewnia, że robi wszystko, aby usprawnić pracę ośrodka. Zatrudnił dodatkowo kilku egzaminatorów. Teraz jest ich 70.

Podobna sytuacja panuje także w Warszawie. - Chcąc zapisać się na egzamin teoretyczny, muszę czekać nawet 2 do 3 tygodni dłużej, niż miało to miejsce jeszcze miesiąc wcześniej - powiedział Grzegorz Lewandowski, jeden z kandydatów na kierowców w stolicy.  

Czytaj dalej »

Rybnik WOŚP

2012-01-04

2012.01.06  godz  18:00   XX Finał WOŚP w Coffeinie!!

                    Będzie super zabawa połączona ze zbiórką pieniążków na WOŚP!

                    Spróbujemy wylicytować ciekawe fotografie i przekażemy cały dochód z licytacji również na WOŚP!

Nie może WAS zabraknąć!

2012-01-07 godz 19:00 Koncert WOŚP w Restauracji Art Cafe 

                  Koncert zespołów:

                     PreText - alternative pop-rock
                     Steel Breeze Sailors - atmospheric rock

                     + licytacja gadżetów WOŚP!

Czytaj dalej »

Skąd ten smog?

2013-02-25

W dniu 31.01.2013r. w Rybniku została zorganizowana dyskusja na temat zanieczyszczeń( głównie smogu )

na terenie powiatu rybnickiego. W rozmowie wzięli udział przedstawiciele: Uniwersytetu Śląskiego,

Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Głównego Instytutu Górnictwa, Politechniki Śląskiej,

Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i

Gospodarki Wodnej w Katowicach reprezentowała Ewa Maniecka – kierownik Zespołu Ochrony Atmosfery.

W dyskusji również wzięło udział 50 mieszkańców miasta.

Główną przyczyną owej dyskusji był jest i raczej przez najbliższe lata będzie smog.

Czym jest smog?

Jest on jest zanieczyszczeniem powietrza występującym najczęściej w okresie późno jesiennym i zimowym przy bezwietrznej i bezchmurnej pogodzie na terenach gęsto zaludnionych przez ludzi. W Rybniku jest to zjawisko powszechne i spowodowane jest wysoką emisją spalin. Niestety ,ale Rybnik przy ostatnich pomiarach skażenia powietrza wypadał najgorzej na Śląsku i przekroczał normy o kilka set %.

Dyskusja opierała się głównie na ustaleniach spotkania ministrów Srodowiska Polski i Czech zorganizowanego 24.01.2013r. W Ostrawie(Czechy).

Największe zainteresowanie wzbudził projekt umieszczenia miału i mułu jako odpad ,który nie może być wykorzystywany jako opał. Głównym powodem owego pomysłu jest fakt iż mało kiedy muł jest czysty , natomiast często mieszany jest z różnego rodzaju polepszaczami spalania np. tlenkiem siarki.

Na świecie nikt jednoznacznie nie udowodnił , że muł jest bardziej szkodliwy od węgla, natomiast pewne jest, że muł(17-21 MJ) niedostarcza więcej energii aniżeli węgiel(21-27 MJ). Nigdy nie mamy pewności iż nasz muł czy miał jest „czysty”, a tylko czysty jest ekologiczny. Jeżeli ogrzewamy dom mułem czy miałem wzbogaconym to w efekcie spalania powstają:

-tlenki węgla

-tlenki siarki i azotu

-groźne związki chloru i fluoru

-metale ciężkie: rtęć, kadm, ołów, mangan, chrom

-WWA (Wielopierścieniowe Węglowodory Aromatyczne)

-węglowodory alifatyczne

-aldehydy i ketony

-dioksyny

-furany

-pyły wraz z rakotwórczymi smołowymi aerozolami

 

Kolejnym aspektem są oczywiscie koszty zwiazane z ogrzewaniem ,które przy zastosowaniu

mułu czy miału weglowego są o 50% niższe niż węglem ,dlatego wybór o zakupie pada na muł ,

a nie węgiel .

 

W mieście Rybniku zdecydowanie do tzw. smogu przyczynia się brak odwodnic i kierowanie całego ruchu samochodowego przez miasto co znacznie zwiększa zanieczyszczenie powietrza .

 

Czytaj dalej »

 Szkoła Auto z europejskim certyfikatem ECOWILL

Szkoła Auto ŠKODY jest jedyną w Polsce szkołą doskonalenia techniki jazdy z europejskim certyfikatem ECOWILL. Projekt ten jest częścią programu "Inteligentna Energia - Europa" i jest dofinansowany ze środków Komisji Europejskiej.

 
Głównym celem projektu jest propagowanie i wprowadzanie ekojazdy, zmniejszanie emisji CO2 oraz zwiększanie poziomu bezpieczeństwa na drogach.
 
 

W listopadzie br. instruktorzy Szkoła Auto wzięli udział w szkoleniu ECOWILL, uzyskując europejskie certyfikaty zawodowe. Uprawniają one do przeprowadzania szkolenia w zakresie bezpiecznej jazdy w stylu eco, zarówno dla instruktorów nauki jazdy, jak i każdego kierowcy posiadającego prawo jazdy kategorii B. Szkolenie przeprowadzone zostało przez niemieckich trenerów z organizacji Deutscher Verkehrssicherheitsrat e.v. (Niemiecka Rada ds. Bezpieczeństwa Drogowego).

 
 
Trenerzy Szkoła Auto są jedynymi w Polsce i jednymi ze 120 instruktorów w Europie, którzy uzyskali certyfikaty ECOWILL.
 
 
Szkolenie odbyło się na dwóch poziomach. Pierwszy obejmował rozwijanie umiejętności prowadzenia szkoleń dla kandydatów na kierowców w zakresie ekojazdy. Poziom drugi dotyczył prowadzenie krótkich lekcji nauki ekojazdy dla kierowców licencjonowanych.
Projekt posiada 15 europejskich partnerów, jednym z nich jest polska organizacja: KAPE (Krajowa Agencja Poszanowania Energii).

 
 
Więcej szczegółów znajduje się na stronie www.ecodrive.org. 

Czytaj dalej »

Od 1 stycznia 2012 roku będą obowiązywać nowe wzory legitymacji policyjnych. Wyglądem przypominają te dotychczas używane, mają jednak więcej zabezpieczeń. Policjanci będą się nimi posługiwać przez trzy kolejne lata.

Czytaj dalej »

Czasy się zmieniają koszty utrzymania starszego domu idą w górę tak że mamy coraz więcej ofert

na sprzedaż domów do remontu .Swój dom to marzenie od zawsze , własny ogródek czy biegający

pies w ogrodzie każdego wprowadza w nastrój o zamianie mieszkania na dom nawet do remontu .

Czytaj dalej »

Od kilku dni kierowcy korzystać mogą z wyremontowanego parkingu przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie. Mogą również testować zainstalowany tam bezobsługowy system parkingowy.

Pierwszy tego typu w Rybniku system pozwalał będzie docelowo na samodzielną obsługę przez korzystających z parkingu kierowców - na razie jednak, jeszcze przez kilka dni pomocą w obsłudze służyć będą pracownicy Rybnickich Służb Komunalnych.

Jak zatem korzystać z nowego parkingu?

Kierowca  po wciśnięciu przycisku znajdującego się przed barierką, przy wjeździe na parking, pobiera bilet i wjeżdża na plac parkingowy. Natomiast przed wyjazdem z parkingu zobowiązany jest do podejścia do automatu, znajdującego się pod wiatą i zapłacenia należności (bilonem lub banknotami o nominałach do 50zł włącznie). Po uiszczeniu opłaty, ma 15 minut na opuszczenie parkingu, przykładając do umieszczonego przed barierką automatu, pobrany wcześniej bilet. 

Kierowcy posiadający abonament  muszą się zaopatrzyć w rybnicką kartę miejską, gdyż na jej podstawie będą mogli korzystać ze strefy dla posiadaczy abonamentów. Zaznaczyć należy, że kierowcy posiadający abonament będą zobowiązani do korzystania z przeznaczonej dla nich części parkingu, w przeciwnym wypadku będą rozliczani za czas postoju tak, jakby abonamentu nie posiadali. 

 

źródło  rybnik.eu

Czytaj dalej »

Bezpieczne ferie

2014-01-17

Jak co roku policjanci ruchu drogowego rozpoczynają akcję „Bezpieczne ferie". Już od soboty będą prowadzić działania mające zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży wyjeżdżającym na zimowiska. Policjanci zwrócą szczególną uwagę na sposób przewożenia dzieci w autokarach i w samochodach osobowych. Będą też sprawdzać stan trzeźwości kierowców i zwracać uwagę na prędkość jazdy.

 Przypominamy rodzicom i opiekunom, że jeśli na miejsce zbiórki podjedzie autokar, co do którego będą podejrzenia, że jest niesprawny albo też zachowanie kierowcy będzie wskazywało, że może być pod wpływem alkoholu – należy wówczas wezwać Policję. W całej Polsce będzie można sprawdzić stan techniczny autokarów. W Rybniku kontrole autobusów prowadzone będą na Dworcu Komunikacji Miejskiej przy ulicy Budowlanych. Organizator powinien przeznaczyć na kontrolę około jednej godziny przed zabraniem pasażerów. Zgłoszenia przyjmowane są w sekretariacie Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Rybniku pod nr tel. 324295290 lub u dyżurnego jednostki pod nr 324295200.

Czytaj dalej »

Z dniem 1 Lipca 2013 roku w życie wchodzą nowe  zasady odbioru odpadów komunalnych. Od tego dnia miasto Rybnik ( a nie prywatna firma zajmująca się wywozem odpadów ) będzie odpowiedzialne za wywóz naszych odpadów. Oczywiście za usług które będzie świadczyć miasto będzie samorząd pobierał stosowne opłaty. 

Czytaj dalej »

Niechaj te życzenia Wielkanocne
są pełne nadziei i miłości
przyniosą sercu radość w te święta
i w naszej przyszłości.
Życzymy:
Wielkanocy jak cudowna bajka
i smacznego wielkanocnego jajka,
tęczowych własnorecznych pisanek
i dyngusa przez cały ranek,
za oknem słońca wiosennego
i uśmiechu promiennego!

 

Czytaj dalej »

Dzisiaj od 5.00 do 13.00 na terenie województwa śląskiego policjanci ruchu drogowego prowadzą akcję pod kryptonimem “Trzeźwość”. Celem działań jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Działania skierowane przeciwko pijanym użytkownikom dróg prowadzone będą w godzinach od 5.00 do 13.00.Policyjne 

patrole będą kontrolować stan trzeźwości, jednocześnie w kilku miejscach naszego województwa. Działania te mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a zwłaszcza zmniejszenie liczby wypadków drogowych, w tym spowodowanych przez kierujących znajdujących się pod wpływem alkoholu.

 

źródło: KWP Katowice 

 

Czytaj dalej »

Komenda Miejska Policji w Jastrzębiu-Zdroju otrzymała nowy radiowóz. Hyundai i30 trafił do Wydziału Ruchu Drogowego. Zakup nowego samochodu współfinansowano ze środków budżetowych miasta.

Czytaj dalej »

Nowe prawa jazdy…

2013-01-15

Już od 19 stycznia wchodzą w życie niektóre zapisy przyjętej w 2011 roku Ustawy o kierujących pojazdami. Poza zmianami dotyczącymi egzaminu dla kandydatów na kierowców nowe prawo wymusiło opracowanie nowego wzoru prawa jazdy.

Czytaj dalej »

Planując zakup nieruchomości często zapominamy o zasadach kredytowych w bankach .

Banki aby obliczyć zdolność biorą pod uwagę kilka czynników .Nie tylko nasze dochody z tytułu pracy, ale również z

umowy zlecenia , wynajmu , rent czy emerytur . Po drugiej stronie mamy nasze obciążenia mieszkaniowe czy kredytowe

i tutaj na niektóre zobowiązania mamy duży wpływ .

Czytaj dalej »

Od 11 lutego 2012 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące prawa jazdy.

Wprowadzone zostaną nowe kategorie AM, A1, A2, A, B1 ,zmiany w dotychczasowych egzaminach oraz obostrzenia dotyczące na przykład punktów karnych ale  i nie tylko.

Czytaj dalej »

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach przekazuje informację o jakości powietrza.

W dniu 21.12.2011 r. w godzinach przedpołudniowych nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężeń jednogodzinnych dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla oraz ośmiogodzinnego poziomu docelowego ozonu.

W związku z odzyskaniem danych z pyłomierza informujemy, że w Zabrzu w dniu 19 grudnia 2011 roku została przekroczona (1 doba) wartość 200 µg/m3 pyłu zawieszonego PM10.

W dniu 19.12.2011 r.

 • nie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń:
  • jednogodzinnych dwutlenku azotu (200 µg/m3),
  • jednogodzinnych dwutlenku siarki (350 µg/m3),
  • ośmiogodzinnych stężeń tlenku węgla (10000 µg/m3),
  • ośmiogodzinnych średnich stężeń poziomu docelowego ozonu (120 µg/m3).
 • wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych dwutlenku siarki (125 µg/m3) na stacji tła miejskiego w Rybniku o 14%,
 • wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3) na stacjach tła miejskiego w Zabrzu o 1244%, Rybniku o 1086%, Sosnowcu o 856%, Wodzisławiu o 728%, Gliwicach o 582%, Żywcu o 540%, Katowicach o 468%, Częstochowie o 396%, Dąbrowie Górniczej o 350%, Tychach o 290%, Cieszynie o 110%, Bielsku-Białej o 94%.

UWAGA: w dniu wczorajszym 20.12.2011 r. została przekroczona na stacji w Zabrzu (2 doba) wartość 200 µg/m3 pyłu zawieszonego PM10 (dla doby – próg alarmowy). Stężenia wyższe niż 200 µg/m3 wystąpiły również w Rybniku, Katowicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Gliwicach, Częstochowie, Wodzisławiu i Żywcu (1 doba).

Zakład Monitoringu i Modelowania Zanieczyszczeń Powietrza IMGW-PIB Oddział w Krakowie z/s w Katowicach przedstawia prognozę jakości powietrza w województwie śląskim w dniach 21–22.12.2011r.

W dniu 21.XII.2011 (środa) jesteśmy w strefie nasuwającej się od zachodu zatoki płytkiego ośrodka niżowego z frontem okluzji. Z północnego zachodu napływa chłodna polarno-morska masa powietrza. W dzień zachmurzenie duże. Opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1 do 1ºC, na szczytach Beskidów od -4 do -1ºC. Wiatr słaby i umiarkowany, ze zmiennych kierunków. Na obszarze całego województwa z wyjątkiem regionów szczytów górskich, a zwłaszcza w kolinach, kotlinach i obniżeniach utrzymywać się będzie przez cały dzień inwersja temperatury.

W związku z taką sytuacją meteorologiczną, warunki aerosanitarne na obszarze województwa śląskiego będą dzisiaj nadal zdecydowanie niekorzystne. Przez całą dobę będą występowały bardzo wysokie przekroczenia progowego poziomu stężenia pyłu zawieszonego (50 µg/m3), szczególnie w obszarach zabudowanych (zwłaszcza w aglomeracjach rybnicko-jastrzębskiej i górnośląskiej oraz innych dużych ośrodków miejskich), a także w kotlinach śródgórskich, dolinach i obniżeniach terenowych. Na tych obszarach skutkiem sytuacji inwersyjnych bardzo wyraźnie zaznaczy się niska emisja zanieczyszczeń z sektora komunalno-bytowego powodująca, oprócz bardzo wysokich stężeń pyłu zawieszonego (>200 µg/m3), podwyższone (do górnych zakresów dopuszczalnych) poziomy stężeń dwutlenku siarki, tlenków azotu i tlenku węgla, przede wszystkim w godzinach porannych, wieczornych i nocnych.

W dniu jutrzejszym 22.XII.2011 (czwartek) będziemy w obszarze klina wyżu azorskiego, w słabo-gradientowym polu barycznym. W dzień zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami. W rejonach rozpogodzeń zamglenia i mgły, ograniczające widzialność do złej. Zanikające słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna od -1 do 1ºC, na szczytach Beskidów od -4 do -1ºC. Wiatr słaby, z kierunków zachodnich. Wysoko w górach wiatr słaby, okresami umiarkowany, północny.

Taka sytuacja meteorologiczna może w dniu jutrzejszym spowodować dalsze pogorszenie zdecydowanie niekorzystnych warunków aerosanitarnych w naszym regionie. W związku z tym mogą jutro występować (powodowane niską emisją komunalną) jeszcze wyższe jak w dniu dzisiejszym przekroczenia dopuszczalnego poziomu stężenia pyłu zawieszonego (50 µg/m3), szczególnie w obszarach zabudowanych w miastach i aglomeracjach naszego regionu, a także w kotlinach, dolinach i obniżeniach terenowych. W godzinach wieczornych, nocnych i porannych występować będą podwyższone stężenia pozostałych monitorowanych substancji (do górnych zakresów wartości dopuszczalnych), z możliwymi lokalnymi przekroczeniami średniodobowego dopuszczalnego stężenia dwutlenku siarki (125 µg/m3), zwłaszcza w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej oraz w kotlinie żywieckiej.

Osoba odpowiedzialna za treść informacji: Lilia Szymańska-Kubicka
Infomację zamieściła Agnieszka Zasadzień
Czytaj dalej »

O północy zakończył się 21. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Według ostatnich doniesień wolontariuszom udało się zebrać do tej pory blisko 40 milionów złotych. Liczenie wciąż trwa, jeszcze nie zakończyły się choćby wszystkie aukcje internetowe, co oznacza, że ta suma z pewnością wzrośnie. Ostateczny wynik zostanie podany 1 marca.

Czytaj dalej »

Osiągnięte pułapy cenowe nieruchomości pod koniec 2012 zdecydowanie osiągnęły najniższe pułapy .

Ceny nowych mieszkań z licznymi promocjami zaczęły się zbliżać do cen granicznych opłacalności developerów ,a dodatkowe

promocje w formie garażu , wycieczki czy rabatu do 10.000 zł są już codziennością .

Czytaj dalej »

Uwaga wypadki

2011-10-26

Wczoraj na drogach miasta i powiatu doszło do trzech groźnych wypadków drogowych. Odnotowaliśmy też osiem kolizji. 

W Rybniku ok.14.20 na skrzyżowaniu ulic Gliwickiej i Piasta doszło do zderzenia osobowego audi z autobusem komunikacji miejskiej, w wyniku tego wypadku 57-letnia pasażerka autobusu doznała złamania żebra.

Prawie o tej samej porze w Leszczynach na ul.Ks.Pojdy rowerzysta jadąc ulicą Narutowicza nie dostosował się do znaku ustąp pierszeństwa i doprowadzil do zderzenia z ciężarowym VW. 73-letni rowerzysta doznał licznych złamań i obrażeń głowy, został przewieziony do szpitala.

Do rybnickiego szpitala trafiła również 9-letnia dziewczynka, która została wczoraj potrącona na przejściu dla pieszych przez kierującą samochodem tico. Bezpośrednio po wypadku kierująca tico zawiozła dziewczynkę do domu, dopiero w domu okazało się że dziecko żle się czuje.

Policjanci z Rybnika ustalają przyczyny tych wypadków.

Czytaj dalej »

Wydział Kryminalny KMP w Jastrzębiu - Zdroju prowadzi poszukiwania za zaginionym: BOGUSŁAW HRAPEK - lat 44

Wszystkie osoby mogące pomóc w ustaleniu miejsca pobytu mężczyzny, proszone są o kontakt z Komendą Miejską Policji w Jastrzębiu - Zdroju tel. (32) 47-87-200 lub najbliższą jednostką Policji tel. 997 lub 112.

Czytaj dalej »

Jak wiemy już od 1 listopada na sprzedawanych w Polsce oponach pojawiły się obowiązkowe oznaczenia informujące nas o efektywności paliwowej, poziomie hałasu toczenia oraz przyczepności na mokrej nawierzchni. Wymogi te obowiązują w całej UE - poinformował UOKiK.

Czytaj dalej »

Według umnijnych przepisów od 2020 roku w Polsce będzie można zbudować dom pasywny lub energoszczędny .W naszym kraju jeszcze prawdopodobnie w tym kwartale ruszy projekt , który ma zachęcić do budowy takich domów .Projekt zakłada wypatę dodatcji z NFOŚi GW do 50 tyś zł

Mając na uwadze standardowe budynki , które zużywają  do 105kWh/mkw , aby uzyskać jednorazową dotację  bydynek będzie musiał spełniać  normy zyżycia energii na poziomie do 40kWh/mkw  .

W Polsce w tej wstępnej fazie projektu  kredyty będą udzielane przez 7 banków , które muszą  podpisać stosowną umowę z NFOŚ i GW .Banki Między innymi to Bank Polskiej Spółdzielczości, SGG Bank, Bank Ochrony Środowiska, Bank Zachodni WBK, Getin Noble Bank, Nordea Bank Polska oraz Deutsche Bank.

Biorąc pod uwagę wzrastające koszty ogrzewania domów , ochroną środowiska czy utylizacją zanieczyszczeń takim rozwiazaniem prawdopodobnie zainteresowanyj est co czwarty rozpoczynający budowę domu najbliższym czasie .

Czytaj dalej »

Rząd szykuje nam kolejne zmiany w przepisach. Tym razem sprawa dotyczyć będzie prawa jazdy. Szykowane zmiany mają umożliwić poruszanie się samochodem po drogach publicznych nie mając jeszcze wydanego dokumentu.

Czytaj dalej »

W dniu 16 grudnia 2011 r. w Urzędzie Miasta Rybnik odbyło się spotkanie z przedstawicielami samorządów dotyczące podjęcia decyzji na temat utworzenia regionu gospodarki odpadami komunalnymi przed podjęciem uchwały Zgromadzenia Ogólnego Związku w przedmiotowej sprawie.

Czytaj dalej »

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu Zdroju otrzyma nową aparaturę medyczną.

Specjalistyczny sprzęt zakupił jastrzębski ratusz.

Czytaj dalej »

Siódmy przetarg pisemny nieograniczony na sprzedaż niezabudowanej nieruchomości przy ul. Obwiedni Północnej w Rybniku .

Czytaj dalej »

W sobotę 29 października 2011 roku po raz kolejny zapraszamy wszystkich kierowców na bezpłatny jesienny przegląd samochodów. Organizatorem akcji jest tradycyjnie Stacja Kontroli Pojazdów KREG oraz Komenda Miejska Policji w Żorach.

Od kilku lat, dwa razy do roku w okresie poprzedzającym długi majowy weekend oraz w okresie jesiennym na terenie miasta organizowana jest akcja, która ma na celu zmobilizowanie kierowców do wykonania przeglądów technicznych samochodów przed planowanymi dalszymi wyjazdami. 29 października 2011 roku na stacji kontroli pojazdów przy ulicy Okrężnej 11, w godzinach 9.00-13.00 zmotoryzowani będą mogli skorzystać z bezpłatnej usługi, a także porozmawiać z policjantami na temat obowiązujących przepisów prawa o ruchu drogowym.

 

 Wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy!

Czytaj dalej »

W dniach 15 – 24 grudnia wodzisławska Straż Miejska przeprowadzi akcję „Bądź ostrożny – uważaj na kieszonkowców”.

Okres przedświąteczny to czas zwiększonej aktywności kieszonkowców. Przestępcy wykorzystują zamieszanie spowodowane ilością spraw do załatwienia, koniecznych zakupów robionych w pośpiechu. Często wówczas zapominamy o przestrzeganiu elementarnych zasad bezpieczeństwa, stajemy się ofiarami przestępców.

Poprzez akcję strażnicy chcą ograniczyć ilość kradzieży w rejonach targowisk oraz centrów handlowych. Od 15 grudnia będą częściej patrolować miejsca handlu. W akcji strażników wspomagać będzie monitoring miejski.

Czytaj dalej »

Podczas piecio dniowej akcji Znicz na Rybnickich drogach doszło do 17 kolizji i 2 wypadków drogowych. W których 3 osoby zostały ranne. Policja w tej akcji zatrzymała 10 nietrzeźwych kierowców.  

Czytaj dalej »

Od 1 stycznia 2013 roku,  za brak skrzynki pocztowej karę od 50 zł do nawet 10 tys. zł. Tak stanowi nowa Ustawa prawo pocztowe – jaką przyjął Sejm i Senat. Przepisy, które zaczną obowiązywać :

Czytaj dalej »

Choć zmiany w systemie redukcji punktów karnych wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2013 roku. Mimo to, już teraz niektóre wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego przeżywają oblężenie kierowców, którzy chcą zdążyć przed nowymi przepisami. 

Jednym z takich ośrodków jest łódzki WORD. - Kursy odbywają się dwa razy w miesiącu. Grupy liczą po 30 osób. Zapisywać się trzeba tydzień wcześniej, bo inaczej może nie wystarczyć miejsc - mówi Łukasz Kucharski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi.

Podobnie jest w Białymstoku, choć cieżko tu mówić o oblężeniu. - Większa liczba chętnych do odbycia kursu w okresie jesiennym związana jest z tym, że w czasie wakacji kierowcy częściej korzystają z samochodów na dłuższych trasach. Automatycznie przekłada się to na wzrost liczby wykroczeń. Podobne sytuacje obserwowaliśmy już w poprzednich latach - powiedziała Katarzyna Sztabińska, Kierownik Działu Szkoleń WORD w Białymstoku.

Jednak w innych miastach sytuacja wygląda już inaczej - W ostatnim czasie liczba kierowców chętnych do uczestnictwa w takim kursie wręcz zmalała. Choć w dalszym ciągu organizujemy zajęcia dwa razy w tygodniu - powiedział Arutr Posiada z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. Z kolei w Gdańsku nie odnotowano zmiany liczby uczestników szkoleń redukujących punkty karne.

Zajęcia trwają sześć godzin, a ich koszt waha się średnio od 280 do 350 zł. Podczas jednego szkolenia kierowca pomniejsza swoje konto o sześć punktów, ale w kursie może uczestniczyć tylko raz na pół roku. - Zajęcia składają się z dwóch bloków zajęć. Pierwsza część to spotkanie z psychologiem, zaś w drugiej z policjantami z wydziału ruchu drogowego. Uczestnicy oglądają drastyczne zdjęcia z wypadków i dyskutują na temat drogowych wykroczeń - powiedziała Sztabińska.

Jak będzie wyglądał los kierowców po zmianie przepisów? Osobie, która uzyska 24 punkty karne, nie zostanie odebrane prawo jazdy (tzn. nie zostanie skierowana na egzamin) ale zostanie wysłana na kurs reedukacyjny. Cena kursu wzrośnie do 500 zł, a czas jego trwania wydłuży się do jednego dnia. Będzie on prowadzony w formie wykładów i zajęć warsztatowych.

Udział w takim kursie wyzeruje punkty karne ale kierowca będzie pod specjalnym nadzorem. Jeśli w ciągu 5 lat od dnia skierowania na kurs ponownie zgromadzi 24 punkty karne, starosta będzie zobowiązany do wydania decyzji o cofnięciu prawa jazdy.

Wtedy ponowne uzyskanie uprawnień będzie możliwe po spełnieniu wymagań stawianych osobom ubiegającym się po raz pierwszy o taki dokument. A więc trzeba będzie przejść kurs na prawo jazdy, a następnie zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.

- Dzisiejsze kursy to nic innego jak tylko pozbywanie się punktów karnych za pieniądze. Tak nie powinno być. Nie kończą się one żadnym egzaminem i nie przynoszą efektu. Dlatego konieczne jest zaostrzenie przepisów - powiedział Zbigniew Popławski, właściciel łódzkiej szkoły jazdy. Wtóruje mu Andrzej Gryglas, ze szkoły nauki jazdy w Nowym Dworze Mazowieckim. - Zmiana kursu redukującego punkty karne powinna przynieść korzyści. Może 500 zł za kurs odstraszy kierowców od szarżowania za kierownicą?

 

 

źródło motofakty.pl

Czytaj dalej »

ŚWIĄTECZNIE NA RYBNICKIM RYNKU

W piątek, 16 grudnia na rybnickim rynku rusza III Rybnickie Boże Narodzenie i Kolędowanie. 

Czytaj dalej »

Na Ślasku hydrolodzy ostrzegają przed wzrostem poziomu rzek.

Nie można również wykluczyć że jest możliwość przekroczenia stanów wlarmowych. W dniu dziesiejszym w naszym województwie naszym możliwe są intensywne opadu deszczu. Już rano co najmniej na trzech rzekach zostały już przekroczone stany alarmowe. 

Czytaj dalej »

Kolejne zmiany w kredytach i pożyczkach . Biorąc pod uwagę spowolnienie gospodarki w Polsce Unii i w Stanach , które wynikło głównie ze  zbyt rygorystycznych rekomendacji bankowych . Proponowane sa kolejne zmiany :   

Czytaj dalej »

12. października  rano w Radlinie na skrzyżowaniu ulic Rybnickiej z Korfantego samochód ciężarowy zderzył się z autobusem. W zdarzeniu ucierpiały trzy osoby.

Z wstępnych ustaleń policjantów ruchu drogowego wynika, iż kierujący samochodem ciężarowym marki Scania jadąc ul. Rybnicką wjechał na skrzyżowanie na czerwonym świetle i uderzył naczepą w prawidłowo wyjeżdżający z ul. Korfantego autobus PKS. W wyniku zdarzenia ranny został 57 letni kierowca autobusu oraz dwie jego pasażerki. Obaj kierujący byli trzeźwi. Policjanci będą teraz wyjaśniać szczegółowe przyczyny i okoliczności tego wypadku.

Czytaj dalej »

W tym roku główne uroczystości obchodów górniczego święta w Jastrzębskiej Spółce Węglowej zorganizowano w kopalni Pniówek. Były sztandary, reprezentacje zakładów tworzących spółkę i jego kierownictwo. Dotychczasowe wyniki JSW upoważniają do optymistycznego patrzenia w przyszłość, ale warunki zewnętrzne będą na niej wymuszały elastyczność działania.

Czytaj dalej »

Na przełomie Listopada i Grudnia zaplanowano otwarcie autostrady A1 ( tylko dla pojazdów do 3,5t) na odcinku Świerklany- Gorzyczki.

Czytaj dalej »

Od dawna wiadomo że decyzję o zakupie czy odrzuceniu oferty podejmujemy już przy pierwszej wizycie i to w ciągu kilku minut. Zdecydowanym czynnikiem o podjęciu decyzji jest pierwsze wrażenie czyli : obejście , czystość , kolorystyka ścian czy usytuowanie mebli. 

Czytaj dalej »
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.